Hylder danskere: Et kæmpe skifte

Fodboldkommentator Jonas Schwartz glæder sig over den kommende danske invasion af Napoli.



Danske fodboldspillere er i høj kurs i Italien.

Morten Frendrup gør det fremragende i Genoa, Pisa er på vej til at hente sin fjerde dansker til holdet, og Patrick Dorgu gør det så godt hos bundholdet Lecce, at han er på vej til den italienske storklub Napoli.

At den danske landsholdsback er på vej til Maradonas tidligere klub, er noget, der skaber stor begejstring hos fodboldkommentator på Disney+ Jonas Schwartz, der har kommenteret italiensk fodbold på flere kanaler tidligere og fortsat holder sig orienteret som abonnent på La Gazzetta dello Sport.

– Det er et kæmpe skifte. Hvis det falder på plads, er det enormt stort! Fordi jeg tror, at Napoli kommer i top 4. Jeg ved ikke, om de bliver mestre, men de kommer til at spille Champions League i næste sæson. Han spiller fremragende i Lecce, hvor han bliver brugt på en masse forskellige positioner, så det er også noget, der bliver fokuseret på i den italienske presse generelt omkring Dorgu, at han er meget alsidig. Han er ikke kun back, som vi kender ham fra landsholdet i Danmark, men hos Napoli skal han være back, siger Jonas Schwartz i et interview til Tipsbladet, inden han uddyber.

– Når og hvis han kommer til Napoli, er det direkte ind i startopstillingen, også fordi det med italienske briller bliver en dyr transfer. Selvom de har mange penge, er de sparsommelige i forhold til spillerindkøb, så han vil blive betragtet som en stor transfer.

Patrick Dorgu er ikke en mand, de fleste danskere har set spille særlig mange gange, men der er en grund til, at han i støvlelandet bliver hypet så voldsomt op.

– Der ligger det i det, at han har gjort det fantastisk. Nu læser jeg La Gazzetta hver dag, og hvis der deri er fem artikler om Lecce, så handler tre af dem om Dorgu. Han er stjernen i Lecce, der har været dygtige til at hente billigt og sælge dyrt, hvilket man også så med Morten Hjulmand, der blev solgt til Sporting. Han blev hentet for 220.000 euro i FC Nordsjælland og bliver solgt for rigtig mange penge nu her.

– Han har været en nøglespiller i denne sæson. Det er ikke mange mål, han har lavet, men to af dem sikrede point. Det er ikke en storklub, han spiller for. Deres eneste mål er at overleve i Serie A, hvilket også er derfor, at de nok først endeligt lader ham skifte til sommer.

En af de ting, man skal forstå ved den syditalienske klub, er, at det er en gigantisk fodboldklub i en del af Italien, hvor fodbold på mange måder er alfa og omega. Og derfor kommer Patrick Dorgu også til at være under et stort pres, hvis skiftet går igennem.

– Det er hele Syditalien, der er klubbens område. Jeg har mødt folk omkring stadion, der er kørt 3-4 timer for at komme til en kamp, så der er et stort pres på, når man bliver hentet for mange penge. Det tror jeg også, at Jesper Lindstrøm fandt ud af. Der er sindssygt stor passion for klubben, og når man bliver hentet ind som en, der har kostet mange penge, som han gjorde, jamen så er der bare store forventninger til en.

– Forventningerne bliver også store til Dorgu, men forskellen er, at han kender Serie A, han kender Syditalien, og de kender også ham. Så han ved godt, hvad han går ind til. Han må være bevidst om, at til den pris, han kommer til at koste, der skal han være der fra dag et.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Martin Braithwaite-vibes”
De fleste var nok ved at falde ned af stolen ved spisebordet, da det torsdag ved aftensmadstid kom frem, at Philip Billing var på vej til Napoli og siden er blevet officielt på en lejeaftale til sommer.

Overrasket var Jonas Schwartz også, da andre emner var sat i forbindelse med storklubben, og situationen omkring Philip Billing får ham til at tænke på en anden dansker, der foretog et vildt skifte for nogle år tilbage.

– Det er svært at sige, om det bliver en succes. Jeg synes, der er Martin Braithwaite-vibes over det her, fordi Napoli ser ud til at skulle spille med om mesterskabet i denne sæson, og med al respekt for Philip Billing, så har han ikke kunnet komme på holdet i Bournemouth, der også er et godt hold, men har haft det svært i hele denne sæson.

– Så det minder om, da Martin Braithwaite kom til FC Barcelona. Der tænkte man, at det var vildt, og det er det her også. Han bliver ikke starter, hvilket også er beskrevet i de italienske medier, men han er købt ind til at være en slags plan B og skal være en, Antonio Conte kan trække på, når hans foretrukne tre ikke kan slå til inde på midtbanen.

Men den danske fodboldkommentator kan godt se, at Billing kan blive en faktor hos napolitanerne, da han kan bibringe dem noget, som deres andre midtbanespillere måske mangler.

– Hans fordel er, at han kan bruges på flere forskellige positioner, og at han måske kommer med noget, som de andre ikke har, så han kommer til at spille, men han er ikke en, man skal forvente spiller fra start.

– Forventningen er, at han kommer med stor fysik og dynamik. Han er 1,93, så en høj knægt. Han er ikke ung, men 29 år gammel, men han kan komme med noget alternativt. Selvom han minder om Scott McTominay, så kan han måske endnu mere være en faktor i feltet, når Napoli kommer frem på banen. Han kommer også fra en liga, hvor det går hurtigere i form af intensitet og tempo, end der er i Serie A, hvilket er noget, Conte er glad for – man behøver ikke være den store tekniker, men så kan han bidrage med nogle andre spidskompetencer.

Napoli ligger aktuelt på førstepladsen i Serie A.





Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”




LIVE

TransferLIVE: Transfer definitivt kollapset

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

LIVE: FCK, FCM og FCN trækkes i Conference League

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

OB – Sønderjyske



LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger med Ishaq Holalam

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Stor ændring i AGF?

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”

Lindstrøm skifter til Schalke

Melder klart ud: Superliga-komet skal ingen vegne

Kæmpe transfer under opsejling

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Dansker scorer mod Barcelona