Danske fodboldspillere er i høj kurs i Italien.
Morten Frendrup gør det fremragende i Genoa, Pisa er på vej til at hente sin fjerde dansker til holdet, og Patrick Dorgu gør det så godt hos bundholdet Lecce, at han er på vej til den italienske storklub Napoli.
At den danske landsholdsback er på vej til Maradonas tidligere klub, er noget, der skaber stor begejstring hos fodboldkommentator på Disney+ Jonas Schwartz, der har kommenteret italiensk fodbold på flere kanaler tidligere og fortsat holder sig orienteret som abonnent på La Gazzetta dello Sport.
– Det er et kæmpe skifte. Hvis det falder på plads, er det enormt stort! Fordi jeg tror, at Napoli kommer i top 4. Jeg ved ikke, om de bliver mestre, men de kommer til at spille Champions League i næste sæson. Han spiller fremragende i Lecce, hvor han bliver brugt på en masse forskellige positioner, så det er også noget, der bliver fokuseret på i den italienske presse generelt omkring Dorgu, at han er meget alsidig. Han er ikke kun back, som vi kender ham fra landsholdet i Danmark, men hos Napoli skal han være back, siger Jonas Schwartz i et interview til Tipsbladet, inden han uddyber.
– Når og hvis han kommer til Napoli, er det direkte ind i startopstillingen, også fordi det med italienske briller bliver en dyr transfer. Selvom de har mange penge, er de sparsommelige i forhold til spillerindkøb, så han vil blive betragtet som en stor transfer.
Patrick Dorgu er ikke en mand, de fleste danskere har set spille særlig mange gange, men der er en grund til, at han i støvlelandet bliver hypet så voldsomt op.
– Der ligger det i det, at han har gjort det fantastisk. Nu læser jeg La Gazzetta hver dag, og hvis der deri er fem artikler om Lecce, så handler tre af dem om Dorgu. Han er stjernen i Lecce, der har været dygtige til at hente billigt og sælge dyrt, hvilket man også så med Morten Hjulmand, der blev solgt til Sporting. Han blev hentet for 220.000 euro i FC Nordsjælland og bliver solgt for rigtig mange penge nu her.
– Han har været en nøglespiller i denne sæson. Det er ikke mange mål, han har lavet, men to af dem sikrede point. Det er ikke en storklub, han spiller for. Deres eneste mål er at overleve i Serie A, hvilket også er derfor, at de nok først endeligt lader ham skifte til sommer.
En af de ting, man skal forstå ved den syditalienske klub, er, at det er en gigantisk fodboldklub i en del af Italien, hvor fodbold på mange måder er alfa og omega. Og derfor kommer Patrick Dorgu også til at være under et stort pres, hvis skiftet går igennem.
– Det er hele Syditalien, der er klubbens område. Jeg har mødt folk omkring stadion, der er kørt 3-4 timer for at komme til en kamp, så der er et stort pres på, når man bliver hentet for mange penge. Det tror jeg også, at Jesper Lindstrøm fandt ud af. Der er sindssygt stor passion for klubben, og når man bliver hentet ind som en, der har kostet mange penge, som han gjorde, jamen så er der bare store forventninger til en.
– Forventningerne bliver også store til Dorgu, men forskellen er, at han kender Serie A, han kender Syditalien, og de kender også ham. Så han ved godt, hvad han går ind til. Han må være bevidst om, at til den pris, han kommer til at koste, der skal han være der fra dag et.
Artiklen fortsætter under billedet.

“Martin Braithwaite-vibes”
De fleste var nok ved at falde ned af stolen ved spisebordet, da det torsdag ved aftensmadstid kom frem, at Philip Billing var på vej til Napoli og siden er blevet officielt på en lejeaftale til sommer.
Overrasket var Jonas Schwartz også, da andre emner var sat i forbindelse med storklubben, og situationen omkring Philip Billing får ham til at tænke på en anden dansker, der foretog et vildt skifte for nogle år tilbage.
– Det er svært at sige, om det bliver en succes. Jeg synes, der er Martin Braithwaite-vibes over det her, fordi Napoli ser ud til at skulle spille med om mesterskabet i denne sæson, og med al respekt for Philip Billing, så har han ikke kunnet komme på holdet i Bournemouth, der også er et godt hold, men har haft det svært i hele denne sæson.
– Så det minder om, da Martin Braithwaite kom til FC Barcelona. Der tænkte man, at det var vildt, og det er det her også. Han bliver ikke starter, hvilket også er beskrevet i de italienske medier, men han er købt ind til at være en slags plan B og skal være en, Antonio Conte kan trække på, når hans foretrukne tre ikke kan slå til inde på midtbanen.
Men den danske fodboldkommentator kan godt se, at Billing kan blive en faktor hos napolitanerne, da han kan bibringe dem noget, som deres andre midtbanespillere måske mangler.
– Hans fordel er, at han kan bruges på flere forskellige positioner, og at han måske kommer med noget, som de andre ikke har, så han kommer til at spille, men han er ikke en, man skal forvente spiller fra start.
– Forventningen er, at han kommer med stor fysik og dynamik. Han er 1,93, så en høj knægt. Han er ikke ung, men 29 år gammel, men han kan komme med noget alternativt. Selvom han minder om Scott McTominay, så kan han måske endnu mere være en faktor i feltet, når Napoli kommer frem på banen. Han kommer også fra en liga, hvor det går hurtigere i form af intensitet og tempo, end der er i Serie A, hvilket er noget, Conte er glad for – man behøver ikke være den store tekniker, men så kan han bidrage med nogle andre spidskompetencer.
Napoli ligger aktuelt på førstepladsen i Serie A.
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
Reagerer på Brøndby-bombe
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
Dansk træner storroses
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
TOPNYHED
