Ingen kan hamle op med Alexander Lind

Den danske angriber får stor ros for sit spil i Pisa SC.



I Pisa er de blevet vilde med Alexander Lind.

Den danske angriber havde i starten af sin tid i Italien svært ved at bide sig fast i startopstillingen hos Serie B-klubben, men efter en fremragende periode med flere scoringer og oplæg er den tidligere Silkeborg-angriber blevet en darling i byen med det skæve tårn.

Derfor var det dårlige nyheder for Filippo Inzaghi, da han i weekenden måtte se bort fra Alexander Lind i sin startopstilling, fordi han i løbet af ugen havde været syg.

I stedet startede Nicholas Bonfanti på toppen i kampen mod Modena, som, noget skuffende, blev tabt med 1-0.

– Den kamp skal i glemmebogen, inden den kommende kamp mod topholdet Sassuolo, men nogle ting kan man alligevel godt tage med fra kampen lørdag. Kampen bekræftede nemlig én gang for alle, at der ikke er nogen tvivl om angriberpositionen. Alexander Lind er den startende angriber for Pisa.

– Selvom han ikke var imponerende, da han blev skiftet ind, kan vi konkludere, at Pisa er et bedre hold med ham på banen end uden, skriver mediet Quotidiano Sportivo.

Og modsat den italienske angriber Nicholas Bonfanti, der ikke har scoret siden september, sker der bare mere, når Alexander Lind er i spil for den toscanske klub.

– Det slår gnister, når Lind spiller. Selvom han var svækket af sygdom, var han god i modstanderens felt og sugede bolden til sig. Han har en enorm vilje til at presse målmanden og modstanderens forsvar, hvilket er en ideel del af Inzaghis tilgang til fodbold.

– Så hvis man ser frem mod den store udfordring anden juledag, er der ingen tvivl: Alexander Lind starter på toppen.

Danskeren har indtil videre lavet fem mål og tre oplæg i Serie B.





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Martin Jørgensen lander nyt job

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

AC Milan kigger på dansker

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Brian Riemer peger på tre årsager

Braithwaite del af stor transferplan



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt