Ingen kan hamle op med Alexander Lind

Den danske angriber får stor ros for sit spil i Pisa SC.



I Pisa er de blevet vilde med Alexander Lind.

Den danske angriber havde i starten af sin tid i Italien svært ved at bide sig fast i startopstillingen hos Serie B-klubben, men efter en fremragende periode med flere scoringer og oplæg er den tidligere Silkeborg-angriber blevet en darling i byen med det skæve tårn.

Derfor var det dårlige nyheder for Filippo Inzaghi, da han i weekenden måtte se bort fra Alexander Lind i sin startopstilling, fordi han i løbet af ugen havde været syg.

I stedet startede Nicholas Bonfanti på toppen i kampen mod Modena, som, noget skuffende, blev tabt med 1-0.

– Den kamp skal i glemmebogen, inden den kommende kamp mod topholdet Sassuolo, men nogle ting kan man alligevel godt tage med fra kampen lørdag. Kampen bekræftede nemlig én gang for alle, at der ikke er nogen tvivl om angriberpositionen. Alexander Lind er den startende angriber for Pisa.

– Selvom han ikke var imponerende, da han blev skiftet ind, kan vi konkludere, at Pisa er et bedre hold med ham på banen end uden, skriver mediet Quotidiano Sportivo.

Og modsat den italienske angriber Nicholas Bonfanti, der ikke har scoret siden september, sker der bare mere, når Alexander Lind er i spil for den toscanske klub.

– Det slår gnister, når Lind spiller. Selvom han var svækket af sygdom, var han god i modstanderens felt og sugede bolden til sig. Han har en enorm vilje til at presse målmanden og modstanderens forsvar, hvilket er en ideel del af Inzaghis tilgang til fodbold.

– Så hvis man ser frem mod den store udfordring anden juledag, er der ingen tvivl: Alexander Lind starter på toppen.

Danskeren har indtil videre lavet fem mål og tre oplæg i Serie B.





LIVE

TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Fatter intet af Brøndby-bombe

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Overraskende skifte lurer

Trist: Marios Oikonomou er død



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Næste sæson skal vi i Europa

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Historisk finale! Han er verdens bedste

– Neestrup kan blive næste landstræner

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Han vender hjem til FC København

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind