I Pisa er de blevet vilde med Alexander Lind.
Den danske angriber havde i starten af sin tid i Italien svært ved at bide sig fast i startopstillingen hos Serie B-klubben, men efter en fremragende periode med flere scoringer og oplæg er den tidligere Silkeborg-angriber blevet en darling i byen med det skæve tårn.
Derfor var det dårlige nyheder for Filippo Inzaghi, da han i weekenden måtte se bort fra Alexander Lind i sin startopstilling, fordi han i løbet af ugen havde været syg.
I stedet startede Nicholas Bonfanti på toppen i kampen mod Modena, som, noget skuffende, blev tabt med 1-0.
– Den kamp skal i glemmebogen, inden den kommende kamp mod topholdet Sassuolo, men nogle ting kan man alligevel godt tage med fra kampen lørdag. Kampen bekræftede nemlig én gang for alle, at der ikke er nogen tvivl om angriberpositionen. Alexander Lind er den startende angriber for Pisa.
– Selvom han ikke var imponerende, da han blev skiftet ind, kan vi konkludere, at Pisa er et bedre hold med ham på banen end uden, skriver mediet Quotidiano Sportivo.
Og modsat den italienske angriber Nicholas Bonfanti, der ikke har scoret siden september, sker der bare mere, når Alexander Lind er i spil for den toscanske klub.
– Det slår gnister, når Lind spiller. Selvom han var svækket af sygdom, var han god i modstanderens felt og sugede bolden til sig. Han har en enorm vilje til at presse målmanden og modstanderens forsvar, hvilket er en ideel del af Inzaghis tilgang til fodbold.
– Så hvis man ser frem mod den store udfordring anden juledag, er der ingen tvivl: Alexander Lind starter på toppen.
Danskeren har indtil videre lavet fem mål og tre oplæg i Serie B.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Forhandler med storklub
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
Iran flytter VM-base fra USA til Mexico
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
NYHEDER