Ingen kan hamle op med Alexander Lind

Den danske angriber får stor ros for sit spil i Pisa SC.



I Pisa er de blevet vilde med Alexander Lind.

Den danske angriber havde i starten af sin tid i Italien svært ved at bide sig fast i startopstillingen hos Serie B-klubben, men efter en fremragende periode med flere scoringer og oplæg er den tidligere Silkeborg-angriber blevet en darling i byen med det skæve tårn.

Derfor var det dårlige nyheder for Filippo Inzaghi, da han i weekenden måtte se bort fra Alexander Lind i sin startopstilling, fordi han i løbet af ugen havde været syg.

I stedet startede Nicholas Bonfanti på toppen i kampen mod Modena, som, noget skuffende, blev tabt med 1-0.

– Den kamp skal i glemmebogen, inden den kommende kamp mod topholdet Sassuolo, men nogle ting kan man alligevel godt tage med fra kampen lørdag. Kampen bekræftede nemlig én gang for alle, at der ikke er nogen tvivl om angriberpositionen. Alexander Lind er den startende angriber for Pisa.

– Selvom han ikke var imponerende, da han blev skiftet ind, kan vi konkludere, at Pisa er et bedre hold med ham på banen end uden, skriver mediet Quotidiano Sportivo.

Og modsat den italienske angriber Nicholas Bonfanti, der ikke har scoret siden september, sker der bare mere, når Alexander Lind er i spil for den toscanske klub.

– Det slår gnister, når Lind spiller. Selvom han var svækket af sygdom, var han god i modstanderens felt og sugede bolden til sig. Han har en enorm vilje til at presse målmanden og modstanderens forsvar, hvilket er en ideel del af Inzaghis tilgang til fodbold.

– Så hvis man ser frem mod den store udfordring anden juledag, er der ingen tvivl: Alexander Lind starter på toppen.

Danskeren har indtil videre lavet fem mål og tre oplæg i Serie B.





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Supercomputer: Her er VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Paraguay – Australien

Kap Verde – Saudi-Arabien

De er enige med Mathias Jensen

Tyrkiet – USA

Tunesien – Holland



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Uruguay – Spanien

Egypten – Iran

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Tysk VM-stjerne er særligt interessant for PL-hold

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Skylder FC København penge – straffes hårdt

New Zealand – Belgien

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Norge – Frankrig

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

VM i tal: Så vildt har det været



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Senegal – Irak

Guds hånd-bold sælges for stort millionbeløb