Ingen kan hamle op med Alexander Lind

Den danske angriber får stor ros for sit spil i Pisa SC.



I Pisa er de blevet vilde med Alexander Lind.

Den danske angriber havde i starten af sin tid i Italien svært ved at bide sig fast i startopstillingen hos Serie B-klubben, men efter en fremragende periode med flere scoringer og oplæg er den tidligere Silkeborg-angriber blevet en darling i byen med det skæve tårn.

Derfor var det dårlige nyheder for Filippo Inzaghi, da han i weekenden måtte se bort fra Alexander Lind i sin startopstilling, fordi han i løbet af ugen havde været syg.

I stedet startede Nicholas Bonfanti på toppen i kampen mod Modena, som, noget skuffende, blev tabt med 1-0.

– Den kamp skal i glemmebogen, inden den kommende kamp mod topholdet Sassuolo, men nogle ting kan man alligevel godt tage med fra kampen lørdag. Kampen bekræftede nemlig én gang for alle, at der ikke er nogen tvivl om angriberpositionen. Alexander Lind er den startende angriber for Pisa.

– Selvom han ikke var imponerende, da han blev skiftet ind, kan vi konkludere, at Pisa er et bedre hold med ham på banen end uden, skriver mediet Quotidiano Sportivo.

Og modsat den italienske angriber Nicholas Bonfanti, der ikke har scoret siden september, sker der bare mere, når Alexander Lind er i spil for den toscanske klub.

– Det slår gnister, når Lind spiller. Selvom han var svækket af sygdom, var han god i modstanderens felt og sugede bolden til sig. Han har en enorm vilje til at presse målmanden og modstanderens forsvar, hvilket er en ideel del af Inzaghis tilgang til fodbold.

– Så hvis man ser frem mod den store udfordring anden juledag, er der ingen tvivl: Alexander Lind starter på toppen.

Danskeren har indtil videre lavet fem mål og tre oplæg i Serie B.





LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Chok i Wolfsburg

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Tottenham jagter choktransfer

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Raser over Brian Riemer-interview

Martin Jørgensen lander nyt job



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Arsenal – Fulham

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

– Vi har alle fejlet

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Stor Yussuf Poulsen-hyldest



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’