Inter og Christian Eriksen skal miste pusten, hvis ikke holdet skal lade sig krone som italiensk fodboldmester i denne sæson.
Søndag eftermiddag vandt topholdet den 11. ligakamp i træk, selv om det holdt hårdt på hjemmebane mod bundholdet Cagliari.
Først i det 77. minut lykkedes det Inter at få lavet sejrsmålet i 1-0-sejren.
Matteo Darmian kunne tæt under mål glide bolden over stregen efter et perfekt indlæg fra indskiftede Achraf Hakimi.
Dermed genetablerede Inter et forspring på 11 point ned til AC Milan på andenpladsen, efter at lokalrivalen ellers havde reduceret forspringet som følge af en udesejr over Parma lørdag.
Senere søndag vandt Juventus og Napoli henholdsvis 3-1 og 2-0 over Genoa og Sampdoria. Dermed er der status quo i toppen af Serie A efter denne weekend, da alle de fire tophold vandt.
Christian Eriksen fik de første 81 minutter af opgøret på Inters midtbane mod Cagliari og leverede en solid indsats.
Han var tæt på at score efter ti minutters spil, men Cagliari-målmand Guglielmo Vicario diskede op med en pragtredning nær målhjørnet og fik dirigeret bolden ud til et hjørnespark.
Danskerens forsøg viste sig at være Inters bedste i første halvleg, for favoritterne havde svært ved at nedbryde gæsternes solide defensiv.
I begyndelsen af anden halvleg stod fynboen bag endnu en kvalificeret afslutning. Hans hårde spark fik bolden til at brække i luften, og Guglielmo Vicario måtte parere den til hjørnespark igen.
Siden nåede Eriksen at være tæt på en assist. Han sendte et hjørnespark ind i panden på Stefan de Vrij, men hollænderens hovedstød røg på overliggeren.
Guglielmo Vicario spillede sin første Serie A-kamp, og han var tæt på uventet at holde nullet mod topholdet, men det gik altså galt med 13 minutter tilbage af den ordinære spilletid, da Inter efter et længere tilløb brød dødvandet på måltavlen.
Cagliari nåede at presse på for en overraskende udligning, men måtte tage tomhændet hjem til Sardinien.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
Vil smadre transferrekord
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
NYHEDER
VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
VM-profil med rørende brev til sin afdøde søster
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
OPTAKT
Skotland – Marokko
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
TRANSFER