Inter-præsident om danskerrygte: ‘God spiller’

Inter-præsident Giuseppe Marotta roser Gustav Isaksen, der er blevet kædet sammen med Milano-klubben.



Gustav Isaksen har brilleret for både Lazio og Danmark i denne sæson, og den tidligere FC Midtjylland-profil er nu angiveligt på blokken i en endnu større klub.

Den italienske avis La Repubblica skrev for nogle dage siden, at de italienske mestre fra Inter er interesserede i den 23-årige Gustav Isaksen. Også Tottenham skulle være interesserede i den danske landsholdsspiller, der angiveligt har et prisskilt på omtrent 300 millioner kroner.

I et interview på Rai Radio 1 er Inter-præsident Giuseppe Marotta nu blevet spurgt til historien om Milano-klubbens mulige interesse i Gustav Isaksen.

– Han er en god spiller, men hver eneste dag sætter medierne os i forbindelse med den ene og den anden spiller. Med Lautaro og Thuram har vi uden tvivl en duo på et europæisk niveau, men vi vil se på hvilke muligheder, der dukker op på markedet, lød svaret her, ifølge Sport Mediaset, fra Giuseppe Marotta.

Så sent som i sidste uge pegede Inter-ikonet Giuseppe Bergomi på Gustav Isaksen som et muligt indkøb for Inter, der ligger på førstepladsen i Serie A med ni spillerunder tilbage af sæsonen.

Gustav Isaksen blev i torsdags kåret til kampens spiller, da Danmark slog Portugal i Parken, og kantspilleren har også fået stor ros for sine præstationer i Lazio-trøjen i denne sæson, hvor han står noteret for fem mål og fem assister i 39 kampe for Rom-klubben.







LIVE

TransferLIVE: Drømmer om vild genforening

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jagter tidligere AGF’er

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Bekræfter kæmpebud

Storklubber står i kø for Roony Bardghji



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Fatter intet af Brøndby-bombe

Overraskende skifte lurer

Grønbæk hylder dansker

Politi bruger tåregas mod demonstranter før VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Trist: Marios Oikonomou er død

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

– Neestrup kan blive næste landstræner

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Superliga-stjerne udtaget til VM



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’