Inter-præsident om danskerrygte: ‘God spiller’

Inter-præsident Giuseppe Marotta roser Gustav Isaksen, der er blevet kædet sammen med Milano-klubben.



Gustav Isaksen har brilleret for både Lazio og Danmark i denne sæson, og den tidligere FC Midtjylland-profil er nu angiveligt på blokken i en endnu større klub.

Den italienske avis La Repubblica skrev for nogle dage siden, at de italienske mestre fra Inter er interesserede i den 23-årige Gustav Isaksen. Også Tottenham skulle være interesserede i den danske landsholdsspiller, der angiveligt har et prisskilt på omtrent 300 millioner kroner.

I et interview på Rai Radio 1 er Inter-præsident Giuseppe Marotta nu blevet spurgt til historien om Milano-klubbens mulige interesse i Gustav Isaksen.

– Han er en god spiller, men hver eneste dag sætter medierne os i forbindelse med den ene og den anden spiller. Med Lautaro og Thuram har vi uden tvivl en duo på et europæisk niveau, men vi vil se på hvilke muligheder, der dukker op på markedet, lød svaret her, ifølge Sport Mediaset, fra Giuseppe Marotta.

Så sent som i sidste uge pegede Inter-ikonet Giuseppe Bergomi på Gustav Isaksen som et muligt indkøb for Inter, der ligger på førstepladsen i Serie A med ni spillerunder tilbage af sæsonen.

Gustav Isaksen blev i torsdags kåret til kampens spiller, da Danmark slog Portugal i Parken, og kantspilleren har også fået stor ros for sine præstationer i Lazio-trøjen i denne sæson, hvor han står noteret for fem mål og fem assister i 39 kampe for Rom-klubben.





LIVE

TransferLIVE: PL-klub henter enormt forsvarstalent

Lyngby BK – AGF

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde



LIVE

Superliga-LIVE: Kommer med kæmpe AGF-nyhed

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Her er FC Københavns vej i Europa

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

Tottenham-flop i stor transfer

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

AGF i Europa: De venter i næste runde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

De vil have Jelert

Franco Baresi er død

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

Afsløring: Viborg forlænger med Sami Jalal

Er de også færdige i OB?

Her er FCK’s næste modstander i Europa

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

‘En trøstepræmie af en turnering’

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Nærmer sig vild FCK-præstation

Svigtede FCM! Har han ikke lært noget fra sidst?

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle