Inter-præsident om danskerrygte: ‘God spiller’

Inter-præsident Giuseppe Marotta roser Gustav Isaksen, der er blevet kædet sammen med Milano-klubben.



Gustav Isaksen har brilleret for både Lazio og Danmark i denne sæson, og den tidligere FC Midtjylland-profil er nu angiveligt på blokken i en endnu større klub.

Den italienske avis La Repubblica skrev for nogle dage siden, at de italienske mestre fra Inter er interesserede i den 23-årige Gustav Isaksen. Også Tottenham skulle være interesserede i den danske landsholdsspiller, der angiveligt har et prisskilt på omtrent 300 millioner kroner.

I et interview på Rai Radio 1 er Inter-præsident Giuseppe Marotta nu blevet spurgt til historien om Milano-klubbens mulige interesse i Gustav Isaksen.

– Han er en god spiller, men hver eneste dag sætter medierne os i forbindelse med den ene og den anden spiller. Med Lautaro og Thuram har vi uden tvivl en duo på et europæisk niveau, men vi vil se på hvilke muligheder, der dukker op på markedet, lød svaret her, ifølge Sport Mediaset, fra Giuseppe Marotta.

Så sent som i sidste uge pegede Inter-ikonet Giuseppe Bergomi på Gustav Isaksen som et muligt indkøb for Inter, der ligger på førstepladsen i Serie A med ni spillerunder tilbage af sæsonen.

Gustav Isaksen blev i torsdags kåret til kampens spiller, da Danmark slog Portugal i Parken, og kantspilleren har også fået stor ros for sine præstationer i Lazio-trøjen i denne sæson, hvor han står noteret for fem mål og fem assister i 39 kampe for Rom-klubben.







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Transferfri stjerne i København

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Verdensstjerner optræder til historisk VM-show

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’