ALGORFA (Tipsbladet): Gustav Isaksen er i godt humør, da Lazio-spilleren møder op til interview på La Finca Resort i det sydlige Spanien, hvor landsholdet bor i denne uge.
Og det er der heller ikke noget at sige til, for karrieren går ganske glimrende for den 23-årige Gustav Isaksen i øjeblikket.
Den tidligere FC Midtjylland-stjerne starter inde i Serie A i øjeblikket, og derudover er han nu blevet udtaget til landsholdet to samlinger i træk. Indtil nu er Gustav Isaksen noteret for to kampe for Danmark, men kantspilleren har selvsagt ambitioner om meget, meget mere.
– Jeg drømmer selvfølgelig om at komme langt i de store turneringer og selvfølgelig personligt også få en masse kampe og en masse oplevelser, og at blive fast mand på landsholdet. Det er min drøm, siger Gustav Isaksen til Tipsbladet og fortsætter:
– Det knokler jeg for, men jeg nyder også bare hver samling lige nu. Det er det fedeste at være med. Både på banen og udenfor er det bare fantastisk at være af sted.
Gustav Isaksen er i gang med sin anden sæson i italiensk fodbold, hvor han allerede har haft tre forskellige cheftrænere i Lazio. Den unge dansker begyndte sæsonen som indskifter, men siden den seneste landsholdssamling har han startet inde i Lazios seneste fire Serie A-kampe.
– Jeg synes, at det går godt. Jeg føler mig godt tilpas og får en masse tillid fra min træner. Vi har fået en del udskiftninger på vores hold i forhold til sidste sæson, og jeg synes, at det kører godt. Vi har vundet en masse kampe og vi spiller noget sjov fodbold, lyder det fra Gustav Isaksen.
Det var en vanvittig afslutning, og jeg tror ikke, der var mange, der havde regnet med, at FC Midtjylland skulle stå med trofæet til sidst.
Gustav IsaksenKantspiller, Danmark og Lazio
Den tidligere Superliga-stjerne er ikke selv i tvivl om, at han har udviklet sig en hel del siden ankomsten til Italien i sommeren 2023.
– Jeg har fået noget hår på brystet og er også blevet lidt stærkere fysisk. Specielt taktisk har jeg også rykket mig en del, jeg er blevet bedre til at flytte mig rundt på banen og lægge mig i de rigtige positioner. Og så bliver man også bare lidt ældre og får erfaring i forhold til, hvor mange kampe, man spiller, det er klart.
Du fik jo den italienske fankultur at mærke allerede i lufthavnen, da du ankom til Rom efter skiftet fra FC Midtjylland, hvor mange hundrede fans bød dig velkommen. Hvordan har du ellers oplevet forskellen på danske og italienske fodboldfans?
– Jeg kom jo fra Midtjylland, som har gode fans og som virkelig støtter op om klubben, men at komme ned til Lazio var en helt anden verden. Du kan mærke, at det betyder alt for dem. Det er nærmest liv eller død, fortæller Gustav Isaksen og fortsætter:
– Du kan mærke, at når du vinder en kamp, så er det bare det fedeste, men når du taber en kamp, så er der virkelig dårlig stemning. Det er hverdag nu, og det handler om resultater og hvordan man gør det på banen langt hen ad vejen.
Efter ankomsten til Italien fortalte daværende Lazio-cheftræner Maurizio Sarri til Gustav Isaksen, at han skulle lære italiensk hurtigt, fordi Sarri ikke gad tale engelsk, selvom han sagtens kunne. Og efterhånden har Lazio-danskeren da også fået godt styr på det italienske sprog.
– Jeg taler det faktisk fint og har lavet flere interviews på italiensk. Alt foregår stadigvæk på italiensk, det har det gjort lige siden jeg kom. Jeg har skullet lære det på den hårde måde, og et eller andet sted er jeg glad for det nu. Det var selvfølgelig hårdt i starten, for der forstår man jo ikke noget.
– Så jeg er glad for det nu, for det betyder rigtigt meget, ikke kun i fodboldverdenen, men også når man er derhjemme og skal ned i byen og bestille en kaffe. Man møder altid nogen på gaden, som gerne vil snakke, så at kunne sproget gør det bare lidt sjovere at være der, siger Gustav Isaksen.
Cadeau til Midtjylland
Gustav Isaksen forlod FC Midtjylland sidste sommer efter en sæson, hvor 'Ulvene' på skuffende vis ikke endte i Mesterskabsspillet i Superligaen. Som bekendt slog FC Midtjylland dog stærkt tilbage og hentede det danske mesterskab i sidste sæson efter en decideret vanvittig sidste spillerunde.
Lazio spillede dog omtrent samtidig med, at FC Midtjylland leverede et sensationelt comeback mod Silkeborg, men Gustav Isaksen fandt sin mobil frem med det samme og tjekkede resultatet, da Lazios kamp var forbi.
– Jeg blev selvfølgelig mega glad. Det var en vanvittig afslutning, og jeg tror ikke, der var mange, der havde regnet med, at FC Midtjylland skulle stå med trofæet til sidst. Det var vanvittigt og stor cadeau til dem, at de fik hevet den hjem, siger Gustav Isaksen.
Den tidligere FC Midtjylland-profil er rigtigt stolt over, at hans gamle klub er kommet stærkt tilbage efter en svær sæson.
– Det er jo fantastisk, at man lige tager et skridt tilbage for at tage to skridt frem. De har lavet nogle rigtigt gode indkøb og har fået lagt en en god plan. Det er den måde, de gør det på.
– De har en vildt god vision for fremtiden og de stiller sig aldrig tilfredse, så de skal nok klare den, lyder det afslutningsvist fra Gustav Isaksen med et stort smil.
På lørdag kan den den tidligere Superliga-stjerne spille sin tredje landskamp, når Danmark i Murcia møder de spanske europamestre i Nations League.
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
MEDIE
Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
MEDIE
I dialog med Brøndby
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste spillere
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
TIPSBLADET SPECIAL
De er 2025-mestre i Superligaen
En kæmpe sejr
TIPSBLADET SPECIAL
Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
MEDIE
Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
EKSKLUSIVT
Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’
Jubler over dansker: Dette er bare starten
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo
AVIS
Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
TRANSFER
“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
TOPNYHED
Helt vild med Oscar Schwartau
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
MEDIE
Dansk kæmpetransfer kan kollapse
NYHEDER
Nyt saksespark spiller Marokko i himlen
NYHEDER
Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur
EKSKLUSIVT
Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf
150 millioner ansøgninger til VM-billetter
KOMMENTAR
Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!
Cristiano Ronaldo har sat jagten ind
TOPNYHED
‘PC’ rasende over falske historier
TOPNYHED
Right to Dream vinder stor pris
DAGENS SPILFORSLAG
Målmandsreserve kastes for løverne i Rom
NYHEDER
Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder
AVIS