Isaksen fulgte med på mobil: ‘Det var vanvittigt’

Med skiftet til Lazio har Gustav Isaksen stiftet bekendtskab med en fankultur, hvor fodbold stort set handler om liv eller død. Den danske kantspiller har bidt sig fast i startopstillingen i Serie A-klubben, men han har også tid til at følge sin gamle klub FC Midtjylland, som han er meget imponeret af.



ALGORFA (Tipsbladet): Gustav Isaksen er i godt humør, da Lazio-spilleren møder op til interview på La Finca Resort i det sydlige Spanien, hvor landsholdet bor i denne uge. 

Og det er der heller ikke noget at sige til, for karrieren går ganske glimrende for den 23-årige Gustav Isaksen i øjeblikket. 

Den tidligere FC Midtjylland-stjerne starter inde i Serie A i øjeblikket, og derudover er han nu blevet udtaget til landsholdet to samlinger i træk. Indtil nu er Gustav Isaksen noteret for to kampe for Danmark, men kantspilleren har selvsagt ambitioner om meget, meget mere. 

– Jeg drømmer selvfølgelig om at komme langt i de store turneringer og selvfølgelig personligt også få en masse kampe og en masse oplevelser, og at blive fast mand på landsholdet. Det er min drøm, siger Gustav Isaksen til Tipsbladet og fortsætter:

– Det knokler jeg for, men jeg nyder også bare hver samling lige nu. Det er det fedeste at være med. Både på banen og udenfor er det bare fantastisk at være af sted.

Gustav Isaksen er i gang med sin anden sæson i italiensk fodbold, hvor han allerede har haft tre forskellige cheftrænere i Lazio. Den unge dansker begyndte sæsonen som indskifter, men siden den seneste landsholdssamling har han startet inde i Lazios seneste fire Serie A-kampe. 

– Jeg synes, at det går godt. Jeg føler mig godt tilpas og får en masse tillid fra min træner. Vi har fået en del udskiftninger på vores hold i forhold til sidste sæson, og jeg synes, at det kører godt. Vi har vundet en masse kampe og vi spiller noget sjov fodbold, lyder det fra Gustav Isaksen.

Det var en vanvittig afslutning, og jeg tror ikke, der var mange, der havde regnet med, at FC Midtjylland skulle stå med trofæet til sidst.

Gustav Isaksen
Kantspiller, Danmark og Lazio

Den tidligere Superliga-stjerne er ikke selv i tvivl om, at han har udviklet sig en hel del siden ankomsten til Italien i sommeren 2023. 

– Jeg har fået noget hår på brystet og er også blevet lidt stærkere fysisk. Specielt taktisk har jeg også rykket mig en del, jeg er blevet bedre til at flytte mig rundt på banen og lægge mig i de rigtige positioner. Og så bliver man også bare lidt ældre og får erfaring i forhold til, hvor mange kampe, man spiller, det er klart.

Du fik jo den italienske fankultur at mærke allerede i lufthavnen, da du ankom til Rom efter skiftet fra FC Midtjylland, hvor mange hundrede fans bød dig velkommen. Hvordan har du ellers oplevet forskellen på danske og italienske fodboldfans?

– Jeg kom jo fra Midtjylland, som har gode fans og som virkelig støtter op om klubben, men at komme ned til Lazio var en helt anden verden. Du kan mærke, at det betyder alt for dem. Det er nærmest liv eller død, fortæller Gustav Isaksen og fortsætter:

– Du kan mærke, at når du vinder en kamp, så er det bare det fedeste, men når du taber en kamp, så er der virkelig dårlig stemning. Det er hverdag nu, og det handler om resultater og hvordan man gør det på banen langt hen ad vejen.

Efter ankomsten til Italien fortalte daværende Lazio-cheftræner Maurizio Sarri til Gustav Isaksen, at han skulle lære italiensk hurtigt, fordi Sarri ikke gad tale engelsk, selvom han sagtens kunne. Og efterhånden har Lazio-danskeren da også fået godt styr på det italienske sprog.

– Jeg taler det faktisk fint og har lavet flere interviews på italiensk. Alt foregår stadigvæk på italiensk, det har det gjort lige siden jeg kom. Jeg har skullet lære det på den hårde måde, og et eller andet sted er jeg glad for det nu. Det var selvfølgelig hårdt i starten, for der forstår man jo ikke noget.

– Så jeg er glad for det nu, for det betyder rigtigt meget, ikke kun i fodboldverdenen, men også når man er derhjemme og skal ned i byen og bestille en kaffe. Man møder altid nogen på gaden, som gerne vil snakke, så at kunne sproget gør det bare lidt sjovere at være der, siger Gustav Isaksen. 

Gustav Isaksen taler med Tipsbladet på La Finca Resort i Algorfa. Foto: Tipsbladet

Cadeau til Midtjylland
Gustav Isaksen forlod FC Midtjylland sidste sommer efter en sæson, hvor 'Ulvene' på skuffende vis ikke endte i Mesterskabsspillet i Superligaen. Som bekendt slog FC Midtjylland dog stærkt tilbage  og hentede det danske mesterskab i sidste sæson efter en decideret vanvittig sidste spillerunde. 

Lazio spillede dog omtrent samtidig med, at FC Midtjylland leverede et sensationelt comeback mod Silkeborg, men Gustav Isaksen fandt sin mobil frem med det samme og tjekkede resultatet, da Lazios kamp var forbi. 

– Jeg blev selvfølgelig mega glad. Det var en vanvittig afslutning, og jeg tror ikke, der var mange, der havde regnet med, at FC Midtjylland skulle stå med trofæet til sidst. Det var vanvittigt og stor cadeau til dem, at de fik hevet den hjem, siger Gustav Isaksen. 

Den tidligere FC Midtjylland-profil er rigtigt stolt over, at hans gamle klub er kommet stærkt tilbage efter en svær sæson.

– Det er jo fantastisk, at man lige tager et skridt tilbage for at tage to skridt frem. De har lavet nogle rigtigt gode indkøb og har fået lagt en en god plan. Det er den måde, de gør det på.

– De har en vildt god vision for fremtiden og de stiller sig aldrig tilfredse, så de skal nok klare den, lyder det afslutningsvist fra Gustav Isaksen med et stort smil. 

På lørdag kan den den tidligere Superliga-stjerne spille sin tredje landskamp, når Danmark i Murcia møder de spanske europamestre i Nations League. 



Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Peter Schmeichel taget på sengen

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Arsenal ansætter dansk toptræner

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Mohamed Daramy vender tilbage

Dansk bomber med vildt mål i England

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Andreas Christensen skriver snart under

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

Går langt ned i løn

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Rangers rundbarberer Dons igen

Nyt nederlag til Thomas Frank

Stor ydmygelse

Neestrup reagerer på brudt aftale

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland