Isaksen fulgte med på mobil: ‘Det var vanvittigt’

Med skiftet til Lazio har Gustav Isaksen stiftet bekendtskab med en fankultur, hvor fodbold stort set handler om liv eller død. Den danske kantspiller har bidt sig fast i startopstillingen i Serie A-klubben, men han har også tid til at følge sin gamle klub FC Midtjylland, som han er meget imponeret af.



ALGORFA (Tipsbladet): Gustav Isaksen er i godt humør, da Lazio-spilleren møder op til interview på La Finca Resort i det sydlige Spanien, hvor landsholdet bor i denne uge. 

Og det er der heller ikke noget at sige til, for karrieren går ganske glimrende for den 23-årige Gustav Isaksen i øjeblikket. 

Den tidligere FC Midtjylland-stjerne starter inde i Serie A i øjeblikket, og derudover er han nu blevet udtaget til landsholdet to samlinger i træk. Indtil nu er Gustav Isaksen noteret for to kampe for Danmark, men kantspilleren har selvsagt ambitioner om meget, meget mere. 

– Jeg drømmer selvfølgelig om at komme langt i de store turneringer og selvfølgelig personligt også få en masse kampe og en masse oplevelser, og at blive fast mand på landsholdet. Det er min drøm, siger Gustav Isaksen til Tipsbladet og fortsætter:

– Det knokler jeg for, men jeg nyder også bare hver samling lige nu. Det er det fedeste at være med. Både på banen og udenfor er det bare fantastisk at være af sted.

Gustav Isaksen er i gang med sin anden sæson i italiensk fodbold, hvor han allerede har haft tre forskellige cheftrænere i Lazio. Den unge dansker begyndte sæsonen som indskifter, men siden den seneste landsholdssamling har han startet inde i Lazios seneste fire Serie A-kampe. 

– Jeg synes, at det går godt. Jeg føler mig godt tilpas og får en masse tillid fra min træner. Vi har fået en del udskiftninger på vores hold i forhold til sidste sæson, og jeg synes, at det kører godt. Vi har vundet en masse kampe og vi spiller noget sjov fodbold, lyder det fra Gustav Isaksen.

Det var en vanvittig afslutning, og jeg tror ikke, der var mange, der havde regnet med, at FC Midtjylland skulle stå med trofæet til sidst.

Gustav Isaksen
Kantspiller, Danmark og Lazio

Den tidligere Superliga-stjerne er ikke selv i tvivl om, at han har udviklet sig en hel del siden ankomsten til Italien i sommeren 2023. 

– Jeg har fået noget hår på brystet og er også blevet lidt stærkere fysisk. Specielt taktisk har jeg også rykket mig en del, jeg er blevet bedre til at flytte mig rundt på banen og lægge mig i de rigtige positioner. Og så bliver man også bare lidt ældre og får erfaring i forhold til, hvor mange kampe, man spiller, det er klart.

Du fik jo den italienske fankultur at mærke allerede i lufthavnen, da du ankom til Rom efter skiftet fra FC Midtjylland, hvor mange hundrede fans bød dig velkommen. Hvordan har du ellers oplevet forskellen på danske og italienske fodboldfans?

– Jeg kom jo fra Midtjylland, som har gode fans og som virkelig støtter op om klubben, men at komme ned til Lazio var en helt anden verden. Du kan mærke, at det betyder alt for dem. Det er nærmest liv eller død, fortæller Gustav Isaksen og fortsætter:

– Du kan mærke, at når du vinder en kamp, så er det bare det fedeste, men når du taber en kamp, så er der virkelig dårlig stemning. Det er hverdag nu, og det handler om resultater og hvordan man gør det på banen langt hen ad vejen.

Efter ankomsten til Italien fortalte daværende Lazio-cheftræner Maurizio Sarri til Gustav Isaksen, at han skulle lære italiensk hurtigt, fordi Sarri ikke gad tale engelsk, selvom han sagtens kunne. Og efterhånden har Lazio-danskeren da også fået godt styr på det italienske sprog.

– Jeg taler det faktisk fint og har lavet flere interviews på italiensk. Alt foregår stadigvæk på italiensk, det har det gjort lige siden jeg kom. Jeg har skullet lære det på den hårde måde, og et eller andet sted er jeg glad for det nu. Det var selvfølgelig hårdt i starten, for der forstår man jo ikke noget.

– Så jeg er glad for det nu, for det betyder rigtigt meget, ikke kun i fodboldverdenen, men også når man er derhjemme og skal ned i byen og bestille en kaffe. Man møder altid nogen på gaden, som gerne vil snakke, så at kunne sproget gør det bare lidt sjovere at være der, siger Gustav Isaksen. 

Gustav Isaksen taler med Tipsbladet på La Finca Resort i Algorfa. Foto: Tipsbladet

Cadeau til Midtjylland
Gustav Isaksen forlod FC Midtjylland sidste sommer efter en sæson, hvor 'Ulvene' på skuffende vis ikke endte i Mesterskabsspillet i Superligaen. Som bekendt slog FC Midtjylland dog stærkt tilbage  og hentede det danske mesterskab i sidste sæson efter en decideret vanvittig sidste spillerunde. 

Lazio spillede dog omtrent samtidig med, at FC Midtjylland leverede et sensationelt comeback mod Silkeborg, men Gustav Isaksen fandt sin mobil frem med det samme og tjekkede resultatet, da Lazios kamp var forbi. 

– Jeg blev selvfølgelig mega glad. Det var en vanvittig afslutning, og jeg tror ikke, der var mange, der havde regnet med, at FC Midtjylland skulle stå med trofæet til sidst. Det var vanvittigt og stor cadeau til dem, at de fik hevet den hjem, siger Gustav Isaksen. 

Den tidligere FC Midtjylland-profil er rigtigt stolt over, at hans gamle klub er kommet stærkt tilbage efter en svær sæson.

– Det er jo fantastisk, at man lige tager et skridt tilbage for at tage to skridt frem. De har lavet nogle rigtigt gode indkøb og har fået lagt en en god plan. Det er den måde, de gør det på.

– De har en vildt god vision for fremtiden og de stiller sig aldrig tilfredse, så de skal nok klare den, lyder det afslutningsvist fra Gustav Isaksen med et stort smil. 

På lørdag kan den den tidligere Superliga-stjerne spille sin tredje landskamp, når Danmark i Murcia møder de spanske europamestre i Nations League. 



Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

AGF nærmer sig angriber

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

FC København scorer 16 millioner kroner

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Belønnes af FC København

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Bekræftet: Færdig

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Kæmpe scoop! Hvordan kan han have kostet så lidt?

Stor ros til FC Midtjylland

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Spørger på Jonas Wind

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Vildt! Slår Champions League-rekord

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

– Det her gør ondt for at være ærlig