ALGORFA (Tipsbladet): Gustav Isaksen er i godt humør, da Lazio-spilleren møder op til interview på La Finca Resort i det sydlige Spanien, hvor landsholdet bor i denne uge.
Og det er der heller ikke noget at sige til, for karrieren går ganske glimrende for den 23-årige Gustav Isaksen i øjeblikket.
Den tidligere FC Midtjylland-stjerne starter inde i Serie A i øjeblikket, og derudover er han nu blevet udtaget til landsholdet to samlinger i træk. Indtil nu er Gustav Isaksen noteret for to kampe for Danmark, men kantspilleren har selvsagt ambitioner om meget, meget mere.
– Jeg drømmer selvfølgelig om at komme langt i de store turneringer og selvfølgelig personligt også få en masse kampe og en masse oplevelser, og at blive fast mand på landsholdet. Det er min drøm, siger Gustav Isaksen til Tipsbladet og fortsætter:
– Det knokler jeg for, men jeg nyder også bare hver samling lige nu. Det er det fedeste at være med. Både på banen og udenfor er det bare fantastisk at være af sted.
Gustav Isaksen er i gang med sin anden sæson i italiensk fodbold, hvor han allerede har haft tre forskellige cheftrænere i Lazio. Den unge dansker begyndte sæsonen som indskifter, men siden den seneste landsholdssamling har han startet inde i Lazios seneste fire Serie A-kampe.
– Jeg synes, at det går godt. Jeg føler mig godt tilpas og får en masse tillid fra min træner. Vi har fået en del udskiftninger på vores hold i forhold til sidste sæson, og jeg synes, at det kører godt. Vi har vundet en masse kampe og vi spiller noget sjov fodbold, lyder det fra Gustav Isaksen.
Det var en vanvittig afslutning, og jeg tror ikke, der var mange, der havde regnet med, at FC Midtjylland skulle stå med trofæet til sidst.
Gustav IsaksenKantspiller, Danmark og Lazio
Den tidligere Superliga-stjerne er ikke selv i tvivl om, at han har udviklet sig en hel del siden ankomsten til Italien i sommeren 2023.
– Jeg har fået noget hår på brystet og er også blevet lidt stærkere fysisk. Specielt taktisk har jeg også rykket mig en del, jeg er blevet bedre til at flytte mig rundt på banen og lægge mig i de rigtige positioner. Og så bliver man også bare lidt ældre og får erfaring i forhold til, hvor mange kampe, man spiller, det er klart.
Du fik jo den italienske fankultur at mærke allerede i lufthavnen, da du ankom til Rom efter skiftet fra FC Midtjylland, hvor mange hundrede fans bød dig velkommen. Hvordan har du ellers oplevet forskellen på danske og italienske fodboldfans?
– Jeg kom jo fra Midtjylland, som har gode fans og som virkelig støtter op om klubben, men at komme ned til Lazio var en helt anden verden. Du kan mærke, at det betyder alt for dem. Det er nærmest liv eller død, fortæller Gustav Isaksen og fortsætter:
– Du kan mærke, at når du vinder en kamp, så er det bare det fedeste, men når du taber en kamp, så er der virkelig dårlig stemning. Det er hverdag nu, og det handler om resultater og hvordan man gør det på banen langt hen ad vejen.
Efter ankomsten til Italien fortalte daværende Lazio-cheftræner Maurizio Sarri til Gustav Isaksen, at han skulle lære italiensk hurtigt, fordi Sarri ikke gad tale engelsk, selvom han sagtens kunne. Og efterhånden har Lazio-danskeren da også fået godt styr på det italienske sprog.
– Jeg taler det faktisk fint og har lavet flere interviews på italiensk. Alt foregår stadigvæk på italiensk, det har det gjort lige siden jeg kom. Jeg har skullet lære det på den hårde måde, og et eller andet sted er jeg glad for det nu. Det var selvfølgelig hårdt i starten, for der forstår man jo ikke noget.
– Så jeg er glad for det nu, for det betyder rigtigt meget, ikke kun i fodboldverdenen, men også når man er derhjemme og skal ned i byen og bestille en kaffe. Man møder altid nogen på gaden, som gerne vil snakke, så at kunne sproget gør det bare lidt sjovere at være der, siger Gustav Isaksen.
Cadeau til Midtjylland
Gustav Isaksen forlod FC Midtjylland sidste sommer efter en sæson, hvor 'Ulvene' på skuffende vis ikke endte i Mesterskabsspillet i Superligaen. Som bekendt slog FC Midtjylland dog stærkt tilbage og hentede det danske mesterskab i sidste sæson efter en decideret vanvittig sidste spillerunde.
Lazio spillede dog omtrent samtidig med, at FC Midtjylland leverede et sensationelt comeback mod Silkeborg, men Gustav Isaksen fandt sin mobil frem med det samme og tjekkede resultatet, da Lazios kamp var forbi.
– Jeg blev selvfølgelig mega glad. Det var en vanvittig afslutning, og jeg tror ikke, der var mange, der havde regnet med, at FC Midtjylland skulle stå med trofæet til sidst. Det var vanvittigt og stor cadeau til dem, at de fik hevet den hjem, siger Gustav Isaksen.
Den tidligere FC Midtjylland-profil er rigtigt stolt over, at hans gamle klub er kommet stærkt tilbage efter en svær sæson.
– Det er jo fantastisk, at man lige tager et skridt tilbage for at tage to skridt frem. De har lavet nogle rigtigt gode indkøb og har fået lagt en en god plan. Det er den måde, de gør det på.
– De har en vildt god vision for fremtiden og de stiller sig aldrig tilfredse, så de skal nok klare den, lyder det afslutningsvist fra Gustav Isaksen med et stort smil.
På lørdag kan den den tidligere Superliga-stjerne spille sin tredje landskamp, når Danmark i Murcia møder de spanske europamestre i Nations League.
LIVE
TransferLIVE: Har forladt Brøndbys træningslejr
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
Verdensstjernes søn landet i København
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
TOPNYHED
Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
TOPNYHED
AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god
TOPNYHED
Vil undgå Bendtner-stunt
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
NYHEDER
Topscorer færdig
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
AVIS
Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey
NYHEDER
Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
TOPNYHED
Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’
MEDIE
På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’
MEDIE
Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Bliver det Chido Obis store chance?
NYHEDER
Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
TOPNYHED
Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem
Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset
Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers
EKSKLUSIVT
Sportschef griner af penge-spørgsmål
NYHEDER
Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner
NYHEDER
Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ
TRANSFER
Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’
NYHEDER
Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal
MEDIE
På blokken i danskerklub
EKSKLUSIVT
Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’
DAGENS SPILFORSLAG