– Isaksen kommer til at spille rigtig meget

Ifølge italiensk journalist kan Gustav Isaksen se frem til masser af spilletid i Lazio.



Gustav Isaksen er på vej til at tage et kæmpe skridt i karrieren i løbet af de kommende dage, hvor FC Midtjylland-stjernen forventes at skrive under med den italienske storklub Lazio. 

Ifølge transferjournalisten Fabrizio Romano skal Gustav Isaksen igennem det obligatoriske lægetjek mandag, og dermed venter der den 22-årige dansker en stor udfordring i Lazio, hvor nogle af holdets største profiler optræder netop på kanterne. 

Tipsbladet har talt med Elmar Bergonzini, der dækker Lazio for La Gazzetta dello Sport, og ifølge den italienske journalist skal Gustav Isaksen ikke frygte for at tilbringe det meste af tiden på bænken i Lazio, selvom konkurrencen om spilletid er hård. 

Bergonzini forventer 'godt med spilletid' til Isaksen i Lazios 4-3-3-system, hvor brasilianske Felipe Anderson og italienske Mattia Zaccagni dog er de to startere på kanterne, mens Ciro Immobile sidder tungt på centerforward-positionen.

– Isaksen vil komme til at rotere med Zaccagni og Felipe Anderson. I første omgang vil han være reserve, sammen med Pedro, men han vil få indhop, og han vil også få chancen fra start i nogle kampe. Han kommer til at spille rigtig meget, siger Elmar Bergonzini til Tipsbladet. 

FC Midtjylland og Lazio mødtes i Europa League-gruppespillet i sidste sæson, hvor Gustav Isaksen kom på tavlen i begge opgør. Særligt i 5-1-sejren i Herning kørte Isaksen Lazio-defensiven rundt i manegen, og ifølge Elmar Bergonzini var disse to kampe 'fundamentale' for Lazios interesse i Isaksen. 

– Han høstede stor respekt for de to kampe, han spillede mod Lazio i Europa League, lyder det fra Bergonzini. 

Ifølge Fabrizio Romano er FC Midtjylland og Lazio nået til enighed om en samlet pris i omegnen af 17 millioner euro, svarende til 127 millioner kroner. 







LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus



LIVE

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

USA – Belgien

Enig med FC Midtjylland-angriber

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Argentina – Egypten



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Scorer vanvittig løn i Premier League



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Voldsom europæisk kritik af FIFA

AGF-spiller idømt karantæne

Portugal – Spanien

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Schweiz – Colombia

Trump bad FIFA revurdere karantæne

Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’

Don Ø: Mange rystede på hovedet