– Isaksen kommer til at spille rigtig meget

Ifølge italiensk journalist kan Gustav Isaksen se frem til masser af spilletid i Lazio.



Gustav Isaksen er på vej til at tage et kæmpe skridt i karrieren i løbet af de kommende dage, hvor FC Midtjylland-stjernen forventes at skrive under med den italienske storklub Lazio. 

Ifølge transferjournalisten Fabrizio Romano skal Gustav Isaksen igennem det obligatoriske lægetjek mandag, og dermed venter der den 22-årige dansker en stor udfordring i Lazio, hvor nogle af holdets største profiler optræder netop på kanterne. 

Tipsbladet har talt med Elmar Bergonzini, der dækker Lazio for La Gazzetta dello Sport, og ifølge den italienske journalist skal Gustav Isaksen ikke frygte for at tilbringe det meste af tiden på bænken i Lazio, selvom konkurrencen om spilletid er hård. 

Bergonzini forventer 'godt med spilletid' til Isaksen i Lazios 4-3-3-system, hvor brasilianske Felipe Anderson og italienske Mattia Zaccagni dog er de to startere på kanterne, mens Ciro Immobile sidder tungt på centerforward-positionen.

– Isaksen vil komme til at rotere med Zaccagni og Felipe Anderson. I første omgang vil han være reserve, sammen med Pedro, men han vil få indhop, og han vil også få chancen fra start i nogle kampe. Han kommer til at spille rigtig meget, siger Elmar Bergonzini til Tipsbladet. 

FC Midtjylland og Lazio mødtes i Europa League-gruppespillet i sidste sæson, hvor Gustav Isaksen kom på tavlen i begge opgør. Særligt i 5-1-sejren i Herning kørte Isaksen Lazio-defensiven rundt i manegen, og ifølge Elmar Bergonzini var disse to kampe 'fundamentale' for Lazios interesse i Isaksen. 

– Han høstede stor respekt for de to kampe, han spillede mod Lazio i Europa League, lyder det fra Bergonzini. 

Ifølge Fabrizio Romano er FC Midtjylland og Lazio nået til enighed om en samlet pris i omegnen af 17 millioner euro, svarende til 127 millioner kroner. 





LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Interessant melding om VM-profil

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dame N’Doye scorer nyt job

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Tordner mod VM-træner

Holland – Sverige

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Superliga-boss med spændende transfermelding

Vil smadre transferrekord

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Viaplay med stor AGF-nyhed

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

VM-Vækkeuret: Torskedumt – hvad laver han?

Tyskland – Elfenbenskysten

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Flere Superliga-kamp rykkes

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Vigtigt nyt for ‘AC’

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’