Isaksen med stor hyldest: Et fantastisk menneske

Det har været enormt positivt for Gustav Isaksens Lazio-karriere, at Marco Baroni blev klubbens cheftræner sidste sommer.



Gustav Isaksens Lazio-karriere har for alvor taget fart i denne sæson.

Danskeren har udviklet sig til at være en af Lazios allerbedste kort, og ofte bliver der set hans vej, hvis der skal opstå noget offensivt.

Mandag aften var dog ikke nogen stor fornøjelse for hverken Isaksen eller Lazio, som spillede 2-2 mod Parma og dermed mistede et vigtigt skridt i kampen om Champions League-pladser.

Her leverede Gustav Isaksen en bleg indsats, og af flere italienske medier bliver han kritiseret for ikke at lykkes med sine driblinger.

Danskeren var ellers i fokus inden kampen, hvor han i et interview med DAZN satte ord på sin opblomstring i denne sæson. Her giver han en del af æren til træner Marco Baroni, som blev ansat op til denne sæson.

– Jeg har lært meget i år. Holdet er anderledes, ligesom træneren er det, og han tror på mig. Jeg er meget glad. Det er en fornøjelse at spille foran disse fans.

– Han er et fantastisk menneske og en fantastisk træner. Det er nemt for os spillere, for det er nemt at være sammen med ham. Man skal give alt i hver kamp, og så er han glad. Det er det, jeg altid prøver at gøre, siger Isaksen.

Han bliver også spurgt ind til, om han ser sig selv som en leder på holdet.

– Jeg ved ikke, om jeg er en leder. Jeg taler ikke meget, men jeg kan godt lide at tage ansvar, fortæller danskeren.

I denne sæson står Isaksen noteret for seks mål og seks oplæg i 45 kampe på tværs af alle turneringer.

I mandagens kamp blev han udskiftet med tyve minutter tilbage af kampen, da Lazio var bagud 0-2. Fra bænken kunne han se holdkammeraten Pedro score to gange, så Lazio trods alt nappede et enkelt point.







LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Det er et angreb på FCK’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Brøndby tæt på Superliga-profil

Her er prisen på Aral Simsir

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Kæmpebud på 16-årig

FC København i forhandlinger med svensk klub

Nu er der nyt om Robert Skov

Medie: De lurer på FCM-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

– Schwartau-handel giver ingen mening

Canada – Marokko

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Laudrup stopper på TV 2

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub