Isaksen med stor hyldest: Et fantastisk menneske

Det har været enormt positivt for Gustav Isaksens Lazio-karriere, at Marco Baroni blev klubbens cheftræner sidste sommer.



Gustav Isaksens Lazio-karriere har for alvor taget fart i denne sæson.

Danskeren har udviklet sig til at være en af Lazios allerbedste kort, og ofte bliver der set hans vej, hvis der skal opstå noget offensivt.

Mandag aften var dog ikke nogen stor fornøjelse for hverken Isaksen eller Lazio, som spillede 2-2 mod Parma og dermed mistede et vigtigt skridt i kampen om Champions League-pladser.

Her leverede Gustav Isaksen en bleg indsats, og af flere italienske medier bliver han kritiseret for ikke at lykkes med sine driblinger.

Danskeren var ellers i fokus inden kampen, hvor han i et interview med DAZN satte ord på sin opblomstring i denne sæson. Her giver han en del af æren til træner Marco Baroni, som blev ansat op til denne sæson.

– Jeg har lært meget i år. Holdet er anderledes, ligesom træneren er det, og han tror på mig. Jeg er meget glad. Det er en fornøjelse at spille foran disse fans.

– Han er et fantastisk menneske og en fantastisk træner. Det er nemt for os spillere, for det er nemt at være sammen med ham. Man skal give alt i hver kamp, og så er han glad. Det er det, jeg altid prøver at gøre, siger Isaksen.

Han bliver også spurgt ind til, om han ser sig selv som en leder på holdet.

– Jeg ved ikke, om jeg er en leder. Jeg taler ikke meget, men jeg kan godt lide at tage ansvar, fortæller danskeren.

I denne sæson står Isaksen noteret for seks mål og seks oplæg i 45 kampe på tværs af alle turneringer.

I mandagens kamp blev han udskiftet med tyve minutter tilbage af kampen, da Lazio var bagud 0-2. Fra bænken kunne han se holdkammeraten Pedro score to gange, så Lazio trods alt nappede et enkelt point.







LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Monsterbud på vej

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

De jagter Henrik Meister

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Medier sender ham hjem til AGF

Afslører dansk toptræners millionløn

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Kæmper om det samme trænerjob

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Tottenham henter Liverpool-profil

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Barcelona-stjerne får stor hæder

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Manchester United afbryder forhandlingerne

Benhård kritik af Danmark

Han var i spil som Brøndby-træner



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne