Isaksen med stor hyldest: Et fantastisk menneske

Det har været enormt positivt for Gustav Isaksens Lazio-karriere, at Marco Baroni blev klubbens cheftræner sidste sommer.



Gustav Isaksens Lazio-karriere har for alvor taget fart i denne sæson.

Danskeren har udviklet sig til at være en af Lazios allerbedste kort, og ofte bliver der set hans vej, hvis der skal opstå noget offensivt.

Mandag aften var dog ikke nogen stor fornøjelse for hverken Isaksen eller Lazio, som spillede 2-2 mod Parma og dermed mistede et vigtigt skridt i kampen om Champions League-pladser.

Her leverede Gustav Isaksen en bleg indsats, og af flere italienske medier bliver han kritiseret for ikke at lykkes med sine driblinger.

Danskeren var ellers i fokus inden kampen, hvor han i et interview med DAZN satte ord på sin opblomstring i denne sæson. Her giver han en del af æren til træner Marco Baroni, som blev ansat op til denne sæson.

– Jeg har lært meget i år. Holdet er anderledes, ligesom træneren er det, og han tror på mig. Jeg er meget glad. Det er en fornøjelse at spille foran disse fans.

– Han er et fantastisk menneske og en fantastisk træner. Det er nemt for os spillere, for det er nemt at være sammen med ham. Man skal give alt i hver kamp, og så er han glad. Det er det, jeg altid prøver at gøre, siger Isaksen.

Han bliver også spurgt ind til, om han ser sig selv som en leder på holdet.

– Jeg ved ikke, om jeg er en leder. Jeg taler ikke meget, men jeg kan godt lide at tage ansvar, fortæller danskeren.

I denne sæson står Isaksen noteret for seks mål og seks oplæg i 45 kampe på tværs af alle turneringer.

I mandagens kamp blev han udskiftet med tyve minutter tilbage af kampen, da Lazio var bagud 0-2. Fra bænken kunne han se holdkammeraten Pedro score to gange, så Lazio trods alt nappede et enkelt point.







Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: SIF må undvære profil

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Offentliggøres i dag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Leverkusen – Bayern

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Andreas Christensen afviser tilbud

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Den største genistreg i Superligaen?

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation