Drømmen buldrer afsted i disse år.
Alexander Lind skal efter sommerferien spille Serie A, efter han og Pisa SC rykkede op i weekenden.
Oprykningen kom, efter klubben i sommer lavede hæftige investeringer på transfermarkedet, hvor den danske angriber var en af dem. Men udenfor banen blev der også hentet nyt blod til i form af Filippo Inzaghi.
Den legendariske italienske angriber, der er noteret for 156 scoringer i Serie A og 46 i Champions League, har derfor taget kærligt hånd om Alexander Linds udvikling lige siden, og når man alligevel skal lære — hvorfor så ikke fra den bedste?
– Han er sgu en sjov mand, han er først og fremmest en rigtig god mand, der har humor og en stor seriøsitet. Han holder fokus på arbejdet og hjælper mig virkelig meget. Han er glad for at vise mig nogle af sine mål, men jeg synes, at han er kanon at arbejde med.
– Han kan godt lide at joke med os alle og give nogle stikpiller til os i dagligdagen, og det er rart at arbejde med i hverdagen. Det er et privilegie at have ham som træner. Jeg suger alt det til mig, som han kan lære mig. Han var en af Europas bedste angribere, da han var på toppen, siger Alexander Lind i et interview til Tipsbladet.
Selv da den tidligere Silkeborg-profil var bedst kørende som målscorer i Superligaen, var han ikke selv bleg for at kalde Tonni Adamsen for klubbens bedste angriber, og ud fra den ydmyghed knokler han dagligt på med vejledning fra Filippo Inzaghi, så han kan blive den bedst mulige angriber.
– Vi kigger meget på mine løb i feltet, positioneringen og hvordan jeg skal accelerere i forskellige tempi. Ellers så kigger vi virkelig på, hvordan jeg skal blive bedre til at komme i boksen, så jeg kan lave flere mål.
Artiklen fortsætter under billedet….

Fra en Europamester til en Verdensmester
Allerede i Silkeborg rendte Alexander Lind rundt med et af de helt store navne i dansk fodbold i form af Kent Nielsen, der var med til at vinde i 1992, og skiftet til Verdensmesteren fra 2006 som cheftræner har været med glidende overgang.
– Skiftet i hverdagen har været meget en til en. De kommer begge fra den gamle skole. Vi laver mange af de samme ting på banen som i Silkeborg, og selvom jeg ikke har prøvet andet, så kan jeg virkelig godt lide det. De er meget til stede på træningsbanen.
Selvom Alexander Lind ikke altid gik perfekt i spænd med Kent Nielsen, har de to et meget tæt forhold den dag i dag.
– Jeg snakkede med Kent Nielsen tidligere i dag. Han skulle lige høre, hvordan det gik, og jeg skulle lige spørge ind til pokalkampen på onsdag, så det var meget fint. Han ringede selv. Vi snakker ret ofte sammen. Han plejer at ringe i hver landsholdspause, og så får vi udvekslet røverhistorier.
– Jeg skylder sgu Kent Nielsen alt, fordi han har været med til at forme mig og banket noget fornuft ind. Jeg vil ikke sige, at jeg står i evig gæld til ham, men en form for gæld, så mon ikke der falder en flaske rødvin af, når jeg kommer hjem, fortæller Alexander Lind med et stort smil.
Den tidligere Superliga-angriber er i denne sæson noteret for syv scoringer i Serie B, mens det i Superligaen nåede at blive til 15.
LIVE
LIVE: Neestrup står for FCK-træning
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
Vender han retur? Lasse Schöne åben
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Alexander Lind blæst bagover
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
FC Midtjylland misser gylden chance
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
FC København-krisen fortsætter
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr
FC Nordsjælland vinder i egen hule
Silkeborg klasker Randers
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
DAGENS SPILFORSLAG