Juventus floppede: Tabte til bundhold

En kæmpe fejl af Arthur førte til et højst overraskende nederlag hjemme mod Benevento i Serie A for Juventus.



De forsvarende mestre fra Juventus’ forhåbninger om et stort comeback i denne sæsons Serie A led et alvorligt knæk søndag hjemme mod Benevento fra den tungere ende af tabellen.

Efter en kæmpe brøler af midtbanemanden Arthur tabte Juventus trods stor overvægt i spil og chancer overraskende med 0-1.

De seneste ni sæsoners mestre havde ellers chancen for at rykke forbi AC Milan og gøre sig selv til førsteudfordrer i titelkampen.

I stedet forbliver torinoklubben på tredjepladsen med ti point op til Christian Eriksens Inter og nu uden en kamp i hånden i forhold til de to foranliggende milanoklubber.

Der resterer 11 spillerunder af Serie A.

Det var ellers ikke, fordi Juventus ikke kom frem til chancerne, der kunne sende holdet på sejrskurs. Hverken Cristiano Ronaldo eller Álvaro Morata havde dog medbragt effektivitet til kampen.

Ronaldo fik bolden i mål en enkelt gang i første halvleg, men der stod portugiseren i klar offsideposition.

Gæsterne spillede sig ikke frem til mange chancer. Det behøvedes heller ikke, da brasilianske Arthur forærede Benevento den chance, holdet skulle bruge for at komme i front.

Med bolden tæt på egen baglinje ude i siden leverede han en tåbelig aflevering ind gennem eget målfelt, som Adolfo Gaich opsnappede. Han tæmmede bolden, vendte rundt og sparkede kampens enlige mål i kassen.

De sidste ti minutter bød på envejstrafik mod gæsternes mål, men juventusspillerne blev ved med at brænde udmærkede chancer, og så var overraskelsen en realitet.

Da Milan med Simon Kjær på banen i hele kampen efterfølgende vandt 3-2 ude mod Fiorentina, rykkede Milan fire point foran Juventus i kampen om andenpladsen. Milaneserne har dog spillet en kamp mere.

Tilbagevendte Zlatan Ibrahimovic bragte Milan i front, men fem minutter inde i anden halvleg kom Fiorentina foran 2-1.

Scoringer af Brahim Diaz og Hakan Calhanoglu sendte dog de tre point til Milano.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De overvejer Christian Eriksen

Stjerner gav klar besked til Eriksen



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Raser: Det er latterligt!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Pokalhelt knækker FC København

Rival sender stor ros til Bo Svensson



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

LIVE: Slutfløjt i Parken

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg