Det blev til et Coppa Italia-exit mod Inter tirsdag, men Gustav Isaksen fik alligevel vist sig godt frem i Lazios 2-0-nederlag på San Siro.
Og den danske landsholdsspiller får nu rosende ord med på vejen i Quotidiano Sportivo.
– Lazio er ude af Coppa Italia og må nu fokusere på ligaen, hvor man er blevet overhalet af Juventus i kampen om fjerdepladsen. Der er dog alligevel grund til glæde for ‘Biancocelesti’, hvor der specifikt er én spiller, der stråler med sin stabilitet: Gustav Isaksen tog prisen som kampens spiller for Lazio i den ærgerlige kamp mod Inter, og i de seneste uger har han stabilt leveret toppræstationer.
– Det er en stor fornøjelse at overvære, for det er en spiller, hvor der i løbet af sommeren var en vis tvivl om hans fremtid, på grund af manglende stabilitet i den første sæson, skriver Quotidiano Sportivo.
Avisen peger herefter på, at der var rigtigt store forventninger til Gustav Isaksen i Rom, da Lazio for lidt over halvandet år siden købte den danske kantspiller af FC Midtjylland.
Ifølge Quotidiano Sportivo kom Gustav Isaksen ikke for alvor ind i varmen under daværende Lazio-cheftræner Maurizio Sarri, der foretrak Felipe Anderson, og indledningsvist fik danskeren mest vist sine kvaliteter i glimt, mens det blev til tre mål og fire assister i debutsæsonen.
– I denne sæson har danskeren dog overraskende etableret sig som en stamspiller på holdet. Tijjani Noslin og Loum Tchaounas ankomster så ud til at betyde et muligt exit (for Isaksen, red.), måske på et lejeophold, hvor han kunne udvikle sig, men skandinaven har imponeret den nye cheftræner (Marco Baroni, red.) kamp efter kamp.
– Kontinuiteten har gjort det muligt for Isaksen at falde til i ligaen og vokse uge efter uge, og i dag er han måske den spiller på Lazios hold, der er mest formstærk, skriver Quotidiano Sportivo, der argumenterer for, at Lazio med anfører Mattia Zaccagni og Gustav Isaksen på sigt kan have stjerner på begge kanter.
Gustav Isaksen har i denne sæson blandt andet markeret sig positivt ved at score flotte mål i begge Lazios ligakampe mod mesterskabsbejlerne fra Napoli.
Lazio ligger aktuelt på femtepladsen i Serie A. Næste kamp for Gustav Isaksen og co. er søndag aften, hvor der venter en udekamp mod AC Milan.
LIVE
TransferLIVE: Glem det, Barca – vil kun til Madrid
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’
LIVE
Superliga-LIVE: Klubboss beklager – løb tør for øl
EKSKLUSIVT
Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
TOPNYHED
– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
NYHEDER
Thomasberg vinder i sin OB-debut
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
AVIS
Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
INTERVIEW