Kæmpe ros til Gustav Isaksen

Gustav Isaksen fremhæves som en nøglespiller i Lazio.



Det blev til et Coppa Italia-exit mod Inter tirsdag, men Gustav Isaksen fik alligevel vist sig godt frem i Lazios 2-0-nederlag på San Siro.

Og den danske landsholdsspiller får nu rosende ord med på vejen i Quotidiano Sportivo.

– Lazio er ude af Coppa Italia og må nu fokusere på ligaen, hvor man er blevet overhalet af Juventus i kampen om fjerdepladsen. Der er dog alligevel grund til glæde for ‘Biancocelesti’, hvor der specifikt er én spiller, der stråler med sin stabilitet: Gustav Isaksen tog prisen som kampens spiller for Lazio i den ærgerlige kamp mod Inter, og i de seneste uger har han stabilt leveret toppræstationer.

– Det er en stor fornøjelse at overvære, for det er en spiller, hvor der i løbet af sommeren var en vis tvivl om hans fremtid, på grund af manglende stabilitet i den første sæson, skriver Quotidiano Sportivo.

Avisen peger herefter på, at der var rigtigt store forventninger til Gustav Isaksen i Rom, da Lazio for lidt over halvandet år siden købte den danske kantspiller af FC Midtjylland.

Ifølge Quotidiano Sportivo kom Gustav Isaksen ikke for alvor ind i varmen under daværende Lazio-cheftræner Maurizio Sarri, der foretrak Felipe Anderson, og indledningsvist fik danskeren mest vist sine kvaliteter i glimt, mens det blev til tre mål og fire assister i debutsæsonen.

– I denne sæson har danskeren dog overraskende etableret sig som en stamspiller på holdet. Tijjani Noslin og Loum Tchaounas ankomster så ud til at betyde et muligt exit (for Isaksen, red.), måske på et lejeophold, hvor han kunne udvikle sig, men skandinaven har imponeret den nye cheftræner (Marco Baroni, red.) kamp efter kamp.

– Kontinuiteten har gjort det muligt for Isaksen at falde til i ligaen og vokse uge efter uge, og i dag er han måske den spiller på Lazios hold, der er mest formstærk, skriver Quotidiano Sportivo, der argumenterer for, at Lazio med anfører Mattia Zaccagni og Gustav Isaksen på sigt kan have stjerner på begge kanter.

Gustav Isaksen har i denne sæson blandt andet markeret sig positivt ved at score flotte mål i begge Lazios ligakampe mod mesterskabsbejlerne fra Napoli.

Lazio ligger aktuelt på femtepladsen i Serie A. Næste kamp for Gustav Isaksen og co. er søndag aften, hvor der venter en udekamp mod AC Milan.





Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen




LIVE

TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vender tilbage til skærmen

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Uventet skifte?

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Premier League-dansker skal have ny manager

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Jagter tidligere AGF’er

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Overraskende skifte lurer

Bekræfter kæmpebud

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Fatter intet af Brøndby-bombe