Det blev til et Coppa Italia-exit mod Inter tirsdag, men Gustav Isaksen fik alligevel vist sig godt frem i Lazios 2-0-nederlag på San Siro.
Og den danske landsholdsspiller får nu rosende ord med på vejen i Quotidiano Sportivo.
– Lazio er ude af Coppa Italia og må nu fokusere på ligaen, hvor man er blevet overhalet af Juventus i kampen om fjerdepladsen. Der er dog alligevel grund til glæde for ‘Biancocelesti’, hvor der specifikt er én spiller, der stråler med sin stabilitet: Gustav Isaksen tog prisen som kampens spiller for Lazio i den ærgerlige kamp mod Inter, og i de seneste uger har han stabilt leveret toppræstationer.
– Det er en stor fornøjelse at overvære, for det er en spiller, hvor der i løbet af sommeren var en vis tvivl om hans fremtid, på grund af manglende stabilitet i den første sæson, skriver Quotidiano Sportivo.
Avisen peger herefter på, at der var rigtigt store forventninger til Gustav Isaksen i Rom, da Lazio for lidt over halvandet år siden købte den danske kantspiller af FC Midtjylland.
Ifølge Quotidiano Sportivo kom Gustav Isaksen ikke for alvor ind i varmen under daværende Lazio-cheftræner Maurizio Sarri, der foretrak Felipe Anderson, og indledningsvist fik danskeren mest vist sine kvaliteter i glimt, mens det blev til tre mål og fire assister i debutsæsonen.
– I denne sæson har danskeren dog overraskende etableret sig som en stamspiller på holdet. Tijjani Noslin og Loum Tchaounas ankomster så ud til at betyde et muligt exit (for Isaksen, red.), måske på et lejeophold, hvor han kunne udvikle sig, men skandinaven har imponeret den nye cheftræner (Marco Baroni, red.) kamp efter kamp.
– Kontinuiteten har gjort det muligt for Isaksen at falde til i ligaen og vokse uge efter uge, og i dag er han måske den spiller på Lazios hold, der er mest formstærk, skriver Quotidiano Sportivo, der argumenterer for, at Lazio med anfører Mattia Zaccagni og Gustav Isaksen på sigt kan have stjerner på begge kanter.
Gustav Isaksen har i denne sæson blandt andet markeret sig positivt ved at score flotte mål i begge Lazios ligakampe mod mesterskabsbejlerne fra Napoli.
Lazio ligger aktuelt på femtepladsen i Serie A. Næste kamp for Gustav Isaksen og co. er søndag aften, hvor der venter en udekamp mod AC Milan.
LIVE
TransferLIVE: Man City køber 16-årig for 107 mio.
VM-vækkeuret: Han fortjener en flot transfer!
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
AVIS
Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
OPTAKT
Brasilien – Norge
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
VM’s mest uskønne kamp
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT