Kæmpe ros til Gustav Isaksen

Gustav Isaksen fremhæves som en nøglespiller i Lazio.



Det blev til et Coppa Italia-exit mod Inter tirsdag, men Gustav Isaksen fik alligevel vist sig godt frem i Lazios 2-0-nederlag på San Siro.

Og den danske landsholdsspiller får nu rosende ord med på vejen i Quotidiano Sportivo.

– Lazio er ude af Coppa Italia og må nu fokusere på ligaen, hvor man er blevet overhalet af Juventus i kampen om fjerdepladsen. Der er dog alligevel grund til glæde for ‘Biancocelesti’, hvor der specifikt er én spiller, der stråler med sin stabilitet: Gustav Isaksen tog prisen som kampens spiller for Lazio i den ærgerlige kamp mod Inter, og i de seneste uger har han stabilt leveret toppræstationer.

– Det er en stor fornøjelse at overvære, for det er en spiller, hvor der i løbet af sommeren var en vis tvivl om hans fremtid, på grund af manglende stabilitet i den første sæson, skriver Quotidiano Sportivo.

Avisen peger herefter på, at der var rigtigt store forventninger til Gustav Isaksen i Rom, da Lazio for lidt over halvandet år siden købte den danske kantspiller af FC Midtjylland.

Ifølge Quotidiano Sportivo kom Gustav Isaksen ikke for alvor ind i varmen under daværende Lazio-cheftræner Maurizio Sarri, der foretrak Felipe Anderson, og indledningsvist fik danskeren mest vist sine kvaliteter i glimt, mens det blev til tre mål og fire assister i debutsæsonen.

– I denne sæson har danskeren dog overraskende etableret sig som en stamspiller på holdet. Tijjani Noslin og Loum Tchaounas ankomster så ud til at betyde et muligt exit (for Isaksen, red.), måske på et lejeophold, hvor han kunne udvikle sig, men skandinaven har imponeret den nye cheftræner (Marco Baroni, red.) kamp efter kamp.

– Kontinuiteten har gjort det muligt for Isaksen at falde til i ligaen og vokse uge efter uge, og i dag er han måske den spiller på Lazios hold, der er mest formstærk, skriver Quotidiano Sportivo, der argumenterer for, at Lazio med anfører Mattia Zaccagni og Gustav Isaksen på sigt kan have stjerner på begge kanter.

Gustav Isaksen har i denne sæson blandt andet markeret sig positivt ved at score flotte mål i begge Lazios ligakampe mod mesterskabsbejlerne fra Napoli.

Lazio ligger aktuelt på femtepladsen i Serie A. Næste kamp for Gustav Isaksen og co. er søndag aften, hvor der venter en udekamp mod AC Milan.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

De vil have Gaaei – her er prisen

Transferbombe på vej

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Colombia – Portugal

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

På vej til storklub?

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Supercomputer: Her er VM-finalen

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FC København jagter Romane Amane

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

DR Congo – Uzbekistan



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Ståle Solbakken i stort forsvar

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”