Det blev til et Coppa Italia-exit mod Inter tirsdag, men Gustav Isaksen fik alligevel vist sig godt frem i Lazios 2-0-nederlag på San Siro.
Og den danske landsholdsspiller får nu rosende ord med på vejen i Quotidiano Sportivo.
– Lazio er ude af Coppa Italia og må nu fokusere på ligaen, hvor man er blevet overhalet af Juventus i kampen om fjerdepladsen. Der er dog alligevel grund til glæde for ‘Biancocelesti’, hvor der specifikt er én spiller, der stråler med sin stabilitet: Gustav Isaksen tog prisen som kampens spiller for Lazio i den ærgerlige kamp mod Inter, og i de seneste uger har han stabilt leveret toppræstationer.
– Det er en stor fornøjelse at overvære, for det er en spiller, hvor der i løbet af sommeren var en vis tvivl om hans fremtid, på grund af manglende stabilitet i den første sæson, skriver Quotidiano Sportivo.
Avisen peger herefter på, at der var rigtigt store forventninger til Gustav Isaksen i Rom, da Lazio for lidt over halvandet år siden købte den danske kantspiller af FC Midtjylland.
Ifølge Quotidiano Sportivo kom Gustav Isaksen ikke for alvor ind i varmen under daværende Lazio-cheftræner Maurizio Sarri, der foretrak Felipe Anderson, og indledningsvist fik danskeren mest vist sine kvaliteter i glimt, mens det blev til tre mål og fire assister i debutsæsonen.
– I denne sæson har danskeren dog overraskende etableret sig som en stamspiller på holdet. Tijjani Noslin og Loum Tchaounas ankomster så ud til at betyde et muligt exit (for Isaksen, red.), måske på et lejeophold, hvor han kunne udvikle sig, men skandinaven har imponeret den nye cheftræner (Marco Baroni, red.) kamp efter kamp.
– Kontinuiteten har gjort det muligt for Isaksen at falde til i ligaen og vokse uge efter uge, og i dag er han måske den spiller på Lazios hold, der er mest formstærk, skriver Quotidiano Sportivo, der argumenterer for, at Lazio med anfører Mattia Zaccagni og Gustav Isaksen på sigt kan have stjerner på begge kanter.
Gustav Isaksen har i denne sæson blandt andet markeret sig positivt ved at score flotte mål i begge Lazios ligakampe mod mesterskabsbejlerne fra Napoli.
Lazio ligger aktuelt på femtepladsen i Serie A. Næste kamp for Gustav Isaksen og co. er søndag aften, hvor der venter en udekamp mod AC Milan.
LIVE
TransferLIVE: De henter Thomas Meunier
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
NYHEDER
Italiensk skandale afblæst
Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
NYHEDER
Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
England – Argentina
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
INTERVIEW