Landstræner følger ny Serie A-dansker tæt

Med søndagens Serie A-debut mod Lazio banker Lecce-danskeren Patrick Dorgu nu også på til U21-landsholdet.



Lecce har sagt farvel til Morten Hjulmand denne sommer, men den syditalienske klub havde alligevel en dansker på holdkortet, da man søndag indledte Serie A-sæsonen med en hjemmekamp mod Lazio. 

18-årige Patrick Dorgu var nemlig med fra start i Lecces 2-1-sejr, hvor den unge dansker spillede de første 65 minutter og gjorde et godt indtryk

Og med debuten i en af Europas største ligaer ser Danmarks U21-landstræner Steffen Højer da også Patrick Dorgu som en spiller, der banker på til en udtagelse til den næste U21-landsholdssamling. 

– Ja, det gør jeg. Det skal jeg gøre, for når du lige spiller 65 minutter i Serie A, som han gjorde forleden, så skal han selvfølgelig være inde i billedet og være en del af bruttotruppen. Jeg har også skrevet til ham og ønsket ham tillykke med debuten dernede i Serie A, siger Steffen Højer til Tipsbladet. 

U21-landsholdet er dog ganske godt besat på backpositionerne, blandt andet i form af Elias Jelert og Anton Gaaei, så derfor er det også muligt, at Dorgu må vente lidt med at komme på at få chancen. 

– Om vi tager ham med den her gang, eller om han skal spille for U20-holdet, som har to kampe mod Frankrig, det vil tiden vise. For det er også rigtigt, at vi faktisk har virkelig, virkelig gode backer på U21-landsholdet. Så det handler også om, hvordan vi lige får bragt det hele i spil, siger Steffen Højer. 

– Men Dorgu er en spiller, som vi skal følge rigtigt nøje, for der kan lige pludselig godt ske noget rigtigt spændende med ham.

Patrick Dorgu har spillet for Lecce siden sommeren 2022, hvor den unge dansker forlod FC Nordsjælland 







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Nu er de færdige i Superligaen

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Massiv kritik efter skandaløse scener

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Overvejer AGF-forlængelse

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Født i Danmark og på vej til VM

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Boro kan snyde Saints