Landstræner følger ny Serie A-dansker tæt

Med søndagens Serie A-debut mod Lazio banker Lecce-danskeren Patrick Dorgu nu også på til U21-landsholdet.



Lecce har sagt farvel til Morten Hjulmand denne sommer, men den syditalienske klub havde alligevel en dansker på holdkortet, da man søndag indledte Serie A-sæsonen med en hjemmekamp mod Lazio. 

18-årige Patrick Dorgu var nemlig med fra start i Lecces 2-1-sejr, hvor den unge dansker spillede de første 65 minutter og gjorde et godt indtryk

Og med debuten i en af Europas største ligaer ser Danmarks U21-landstræner Steffen Højer da også Patrick Dorgu som en spiller, der banker på til en udtagelse til den næste U21-landsholdssamling. 

– Ja, det gør jeg. Det skal jeg gøre, for når du lige spiller 65 minutter i Serie A, som han gjorde forleden, så skal han selvfølgelig være inde i billedet og være en del af bruttotruppen. Jeg har også skrevet til ham og ønsket ham tillykke med debuten dernede i Serie A, siger Steffen Højer til Tipsbladet. 

U21-landsholdet er dog ganske godt besat på backpositionerne, blandt andet i form af Elias Jelert og Anton Gaaei, så derfor er det også muligt, at Dorgu må vente lidt med at komme på at få chancen. 

– Om vi tager ham med den her gang, eller om han skal spille for U20-holdet, som har to kampe mod Frankrig, det vil tiden vise. For det er også rigtigt, at vi faktisk har virkelig, virkelig gode backer på U21-landsholdet. Så det handler også om, hvordan vi lige får bragt det hele i spil, siger Steffen Højer. 

– Men Dorgu er en spiller, som vi skal følge rigtigt nøje, for der kan lige pludselig godt ske noget rigtigt spændende med ham.

Patrick Dorgu har spillet for Lecce siden sommeren 2022, hvor den unge dansker forlod FC Nordsjælland 





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Hold nu kæft, hvor er han god!

Færdig: Nu er han rejst til København

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Efter to måneders tørke: Højlund lyner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

I dialog – stor klub vil have denne dansker

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

AGF forhører sig om legendes nevø – men…



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dansk stortalents værdi eksploderer

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

Teaser for ny AGF-aftale

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Lewandowski forlader FC Barcelona

Ny offensiv transfer i FCN?

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

FC Nordsjælland tager sig af bronzen

Så er det officielt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Salah sender særlig besked