Lecce har sagt farvel til Morten Hjulmand denne sommer, men den syditalienske klub havde alligevel en dansker på holdkortet, da man søndag indledte Serie A-sæsonen med en hjemmekamp mod Lazio.
18-årige Patrick Dorgu var nemlig med fra start i Lecces 2-1-sejr, hvor den unge dansker spillede de første 65 minutter og gjorde et godt indtryk.
Og med debuten i en af Europas største ligaer ser Danmarks U21-landstræner Steffen Højer da også Patrick Dorgu som en spiller, der banker på til en udtagelse til den næste U21-landsholdssamling.
– Ja, det gør jeg. Det skal jeg gøre, for når du lige spiller 65 minutter i Serie A, som han gjorde forleden, så skal han selvfølgelig være inde i billedet og være en del af bruttotruppen. Jeg har også skrevet til ham og ønsket ham tillykke med debuten dernede i Serie A, siger Steffen Højer til Tipsbladet.
U21-landsholdet er dog ganske godt besat på backpositionerne, blandt andet i form af Elias Jelert og Anton Gaaei, så derfor er det også muligt, at Dorgu må vente lidt med at komme på at få chancen.
– Om vi tager ham med den her gang, eller om han skal spille for U20-holdet, som har to kampe mod Frankrig, det vil tiden vise. For det er også rigtigt, at vi faktisk har virkelig, virkelig gode backer på U21-landsholdet. Så det handler også om, hvordan vi lige får bragt det hele i spil, siger Steffen Højer.
– Men Dorgu er en spiller, som vi skal følge rigtigt nøje, for der kan lige pludselig godt ske noget rigtigt spændende med ham.
Patrick Dorgu har spillet for Lecce siden sommeren 2022, hvor den unge dansker forlod FC Nordsjælland
LIVE
VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
NYHEDER
Skotland henter første VM-sejr i 36 år
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
MEDIE
Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Spottet i København
OPTAKT
Tyskland – Curacao
MEDIE
AGF køber ham
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
NYHEDER
Brasilien åbner VM med uafgjort mod Marokko
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
OPTAKT
Holland – Japan
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT