Anklagere i Det Italienske Fodboldforbund (FIGC) vil have, at Serie A-klubben Juventus bliver fratrukket ni point i forbindelse med Plus Valenza-sagen.
Det oplyser en kilde i FIGC til nyhedsbureauet AFP.
Forbundet arbejder også på at få genåbnet sagen, som handler om mistænkelig høj værdisætning af spillere i forbindelse med transfers.
Juventus og en række andre italienske klubber – heriblandt topholdet Napoli – var anklaget for at værdisætte og sælge spillere til større summer, end de var værd. 62 transfers blev undersøgt, heraf var Juventus involveret i 42 af dem.
Plus Valenza-sagen blev afvist ved domstolen i Italien, fordi dommeren fandt det svært at bevise, hvor meget en spiller præcis er værd.
Kilden oplyser ifølge AFP, at det fredag aften bliver besluttet om Plus Valenza-sagen skal genåbnes.
I denne omgang skal Napoli ikke frygte at blive involveret. Det er nemlig kun Juventus, Empoli og Sampdoria, som – i Serie A – bliver undersøgt.
Ud over en pointstraf og en genåbning af sagen har anklagerne også bedt om, at Juventus-præsidenten i perioden, hvor handler fandt sted, Andrea Agnelli, udelukkes i 16 måneder.
Også den tidligere sportsdirektør, Fabio Paratici, som nu er ansat i Premier League-klubben Tottenham, vil anklagerne have udelukket. For hans vedkommende kræver man en suspendering på 20 måneder og 10 dage.
Plus Valenza-sagen er ikke den eneste økonomiske skandalesag, som hænger over Juventus.
I slutningen af november gik hele Juventus-ledelsen af, efter at det kom frem, at der var rod i regnskaberne.
Klubben er i sagen kaldet Prisma anklaget for at have underdrevet de finansielle tab i perioden fra 2018 til 2021. Særligt i perioden under coronapandemien.
Det drejer sig om tvivlsom regnskabsførelse, usande finansielle redegørelser, sort udbetaling af løn og markedsmanipulation.
Der er høring i Prisma-sagen i marts.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
England – DR Congo
OPTAKT
Mexico – Ecuador
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt
NYHEDER