Vil have genåbnet sag mod Juve: Kan miste ni point

Det Italienske Fodboldforbund vil have genåbnet Plus Valenza-sagen mod Juventus, som risikerer at miste point.



Anklagere i Det Italienske Fodboldforbund (FIGC) vil have, at Serie A-klubben Juventus bliver fratrukket ni point i forbindelse med Plus Valenza-sagen.

Det oplyser en kilde i FIGC til nyhedsbureauet AFP.

Forbundet arbejder også på at få genåbnet sagen, som handler om mistænkelig høj værdisætning af spillere i forbindelse med transfers.

Juventus og en række andre italienske klubber – heriblandt topholdet Napoli – var anklaget for at værdisætte og sælge spillere til større summer, end de var værd. 62 transfers blev undersøgt, heraf var Juventus involveret i 42 af dem.

Plus Valenza-sagen blev afvist ved domstolen i Italien, fordi dommeren fandt det svært at bevise, hvor meget en spiller præcis er værd.

Kilden oplyser ifølge AFP, at det fredag aften bliver besluttet om Plus Valenza-sagen skal genåbnes.

I denne omgang skal Napoli ikke frygte at blive involveret. Det er nemlig kun Juventus, Empoli og Sampdoria, som – i Serie A – bliver undersøgt.

Ud over en pointstraf og en genåbning af sagen har anklagerne også bedt om, at Juventus-præsidenten i perioden, hvor handler fandt sted, Andrea Agnelli, udelukkes i 16 måneder.

Også den tidligere sportsdirektør, Fabio Paratici, som nu er ansat i Premier League-klubben Tottenham, vil anklagerne have udelukket. For hans vedkommende kræver man en suspendering på 20 måneder og 10 dage.

Plus Valenza-sagen er ikke den eneste økonomiske skandalesag, som hænger over Juventus.

I slutningen af november gik hele Juventus-ledelsen af, efter at det kom frem, at der var rod i regnskaberne.

Klubben er i sagen kaldet Prisma anklaget for at have underdrevet de finansielle tab i perioden fra 2018 til 2021. Særligt i perioden under coronapandemien.

Det drejer sig om tvivlsom regnskabsførelse, usande finansielle redegørelser, sort udbetaling af løn og markedsmanipulation.

Der er høring i Prisma-sagen i marts.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Et ‘angreb’ på Superligaen

Afviser monsterbud på Simsir

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

– Schwartau-handel giver ingen mening

Laudrup stopper på TV 2

Eksperter raser: Hvad med Messi?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Argentina – Kap Verde

Steve Cooper med stor beslutning

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Schweiz – Algeriet

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Colombia – Ghana

Australien – Egypten

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Chelsea henter back til 375 mio.



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

PL-træner blev fyret over E-mail

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket