Anklagere i Det Italienske Fodboldforbund (FIGC) vil have, at Serie A-klubben Juventus bliver fratrukket ni point i forbindelse med Plus Valenza-sagen.
Det oplyser en kilde i FIGC til nyhedsbureauet AFP.
Forbundet arbejder også på at få genåbnet sagen, som handler om mistænkelig høj værdisætning af spillere i forbindelse med transfers.
Juventus og en række andre italienske klubber – heriblandt topholdet Napoli – var anklaget for at værdisætte og sælge spillere til større summer, end de var værd. 62 transfers blev undersøgt, heraf var Juventus involveret i 42 af dem.
Plus Valenza-sagen blev afvist ved domstolen i Italien, fordi dommeren fandt det svært at bevise, hvor meget en spiller præcis er værd.
Kilden oplyser ifølge AFP, at det fredag aften bliver besluttet om Plus Valenza-sagen skal genåbnes.
I denne omgang skal Napoli ikke frygte at blive involveret. Det er nemlig kun Juventus, Empoli og Sampdoria, som – i Serie A – bliver undersøgt.
Ud over en pointstraf og en genåbning af sagen har anklagerne også bedt om, at Juventus-præsidenten i perioden, hvor handler fandt sted, Andrea Agnelli, udelukkes i 16 måneder.
Også den tidligere sportsdirektør, Fabio Paratici, som nu er ansat i Premier League-klubben Tottenham, vil anklagerne have udelukket. For hans vedkommende kræver man en suspendering på 20 måneder og 10 dage.
Plus Valenza-sagen er ikke den eneste økonomiske skandalesag, som hænger over Juventus.
I slutningen af november gik hele Juventus-ledelsen af, efter at det kom frem, at der var rod i regnskaberne.
Klubben er i sagen kaldet Prisma anklaget for at have underdrevet de finansielle tab i perioden fra 2018 til 2021. Særligt i perioden under coronapandemien.
Det drejer sig om tvivlsom regnskabsførelse, usande finansielle redegørelser, sort udbetaling af løn og markedsmanipulation.
Der er høring i Prisma-sagen i marts.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek
TRANSFER
På vippen i FCN: Afklaring meget snart
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
NYHEDER
Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
TIPSBLADETS DOM
Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
Afslører Brøndbys transferplaner
NYHEDER
Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
Horsens kæmpede sig til point mod FCN
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent
NYHEDER
Djukic raser: ‘Af helvedes til’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
MEDIE