Morten Hjulmand sammenlignes med Barcelona-ikon

Forud for det nært forestående skifte til Sporting CP bliver Morten Hjulmand nu sammenlignet med en spansk legende.



Efter en forrygende debutsæson i Serie A er Morten Hjulmand nu på vej til den portugisiske storklub Sporting CP, der angiveligt betaler 135 millioner kroner for den danske landsholdsbobler. 

Hjulmand skal afløse Manuel Ugarte, som Sporting CP har solgt til Paris Saint-Germain, og ifølge Corriere dello Sport-journalisten Dennis Magri kan Lissabon-klubben godt glæde sig til at se den 24-årige dansker i aktion. 

– Hjulmand er i stand til at levere balance og fysik, men han har også et godt blik for spillet. Han ved altid, hvor han skal aflevere bolden hen. Han er en næsten komplet fodboldspiller, som kan blive en profil for Sporting. Vi har at gøre med en kriger, siger Magri til Desporto ao Minuto.

– Han bliver starter hurtigt, hvis han ikke bliver det fra første dag. Han har en utrolig personlighed, og han passer perfekt til Sportings spillestil. 

Ifølge Dennis Magri kan Morten Hjulmand sammenlignes med en Barcelona-legende. 

– Hjulmand er en atypisk spiller, der er mere kendt for stabilitet end for opsigtsvækkende aktioner. Han er ikke en Pjanic eller en Matic. Jeg plejer at sammenligne ham med Busquets, selvfølgelig uden at sige, at de er på samme niveau. Han er en fodboldspiller, der kan det meste. 

Ifølge den portugisiske avis Record kan Morten Hjulmand se frem til en årsløn på lidt over otte millioner kroner i Sporting CP. 





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Klar besked om AGF

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

FC Nordsjælland – Randers FC

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

‘En trøstepræmie af en turnering’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

FC Midtjylland – AC Horsens

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Lyngby BK – AGF

AaB spiller sig på førstepladsen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF i kontakt om norsk angriber 

Silkeborg IF – FC København

Transfer på vej: AGF vil score millioner

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub