Morten Hjulmand sammenlignes med Barcelona-ikon

Forud for det nært forestående skifte til Sporting CP bliver Morten Hjulmand nu sammenlignet med en spansk legende.



Efter en forrygende debutsæson i Serie A er Morten Hjulmand nu på vej til den portugisiske storklub Sporting CP, der angiveligt betaler 135 millioner kroner for den danske landsholdsbobler. 

Hjulmand skal afløse Manuel Ugarte, som Sporting CP har solgt til Paris Saint-Germain, og ifølge Corriere dello Sport-journalisten Dennis Magri kan Lissabon-klubben godt glæde sig til at se den 24-årige dansker i aktion. 

– Hjulmand er i stand til at levere balance og fysik, men han har også et godt blik for spillet. Han ved altid, hvor han skal aflevere bolden hen. Han er en næsten komplet fodboldspiller, som kan blive en profil for Sporting. Vi har at gøre med en kriger, siger Magri til Desporto ao Minuto.

– Han bliver starter hurtigt, hvis han ikke bliver det fra første dag. Han har en utrolig personlighed, og han passer perfekt til Sportings spillestil. 

Ifølge Dennis Magri kan Morten Hjulmand sammenlignes med en Barcelona-legende. 

– Hjulmand er en atypisk spiller, der er mere kendt for stabilitet end for opsigtsvækkende aktioner. Han er ikke en Pjanic eller en Matic. Jeg plejer at sammenligne ham med Busquets, selvfølgelig uden at sige, at de er på samme niveau. Han er en fodboldspiller, der kan det meste. 

Ifølge den portugisiske avis Record kan Morten Hjulmand se frem til en årsløn på lidt over otte millioner kroner i Sporting CP. 







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Et ‘angreb’ på Superligaen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Laudrup stopper på TV 2

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Afviser monsterbud på Simsir

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Jagter stor Liverpool-stjerne

Schweiz – Algeriet

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket

Australien – Egypten

AGF-scoop: Hijackede transfer

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Her kan man se La Liga fremover