Roma har denne sommer begrænset sig til at hente spillere til klubben for omkring 26 millioner kroner denne sommer med fokus på både lejeaftaler og frie transfers. Heriblandt er danske Rasmus Nissen Kristensen blevet hentet ind på en lejeaftale fra Leeds.
Det er dog ikke en tilfreds Roma-cheftræner i form af Jose Mourinho, der kan gøre status over deres transfers denne sommer. Det skete ved klubbens pressemøde forud for søndagens møde med Salernitana.
En del af sommeren har handlet om at få solgt spillere, så man kan være med indenfor reglerne for Financial Fair Play, og derfor har han ikke kunne få hentet det ind, som han gerne ville, fortæller han.
– Jeg kan ikke sige, at jeg er glad, for sæsonen begynder i morgen, men jeg diskuterer ikke og prøver at være positiv, for spillerne har brug for min positivitet. Jeg er overbevist om, at klubben vil skrive under på, hvem jeg ønsker, siger Mourinho.
Særligt har han været ude efter en erstatning for skadede Tammy Abraham, men klubben har først skulle ud og finde 225 millioner kroner – hvilket de har fundet ved hjælp af Ibanez-salget til saudiarabiske Al Ahli.
Men når han kommer ind på reglerne for Financial Fair Play, så er der noget, som han ikke forstår.
– Der er nogle tal, som jeg vil være ærlig og sige, at jeg stadig ikke helt forstår, især når de sammenlignes med andre klubber, for ikke at nævne klubber, der er i en anden dimension. Dette er et juridisk spørgsmål, det er ikke min opgave at forstå det, siger han og fortsætter:
– Jeg arbejder med de spillere, jeg har til rådighed, og stoler på klubben, når de fortæller mig, at vi vil løse denne situation inden slutningen af transfervinduet. Jeg skal respektere og vente, men jeg skal også spille i morgen og finde ud af, hvem der kan komme på banen, lyder det fra Mourinho.
Foruden Nissen Kristensen har Roma også hentet Leandro Paredes, Renato Sanches, Evan N’Dicka og Houssem Aouar ind denne sommer.
Rasmus Nissen har allerede været i kamp i en testkamp, hvor han havde sine udfordringer. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
Meget hård tilskuerstraf til FCK
LIVE: Det må ikke gå galt, FC København!
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Brøndby henter keeper – her er planen
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
TransferLIVE: Koster 900 millioner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
LIVE: Puha – kan blive hårdt, FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
Vilde Messi tangerer VM-rekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
MEDIE