Mourinho ærgrer sig over sommerens transfer-marked

Selv prøver Jose Mourinho, der blandt andet har hentet Rasmus Nissen Kristensen til Roma, at være positiv alligevel, fortæller han.



Roma har denne sommer begrænset sig til at hente spillere til klubben for omkring 26 millioner kroner denne sommer med fokus på både lejeaftaler og frie transfers. Heriblandt er danske Rasmus Nissen Kristensen blevet hentet ind på en lejeaftale fra Leeds.

Det er dog ikke en tilfreds Roma-cheftræner i form af Jose Mourinho, der kan gøre status over deres transfers denne sommer. Det skete ved klubbens pressemøde forud for søndagens møde med Salernitana.

En del af sommeren har handlet om at få solgt spillere, så man kan være med indenfor reglerne for Financial Fair Play, og derfor har han ikke kunne få hentet det ind, som han gerne ville, fortæller han.

– Jeg kan ikke sige, at jeg er glad, for sæsonen begynder i morgen, men jeg diskuterer ikke og prøver at være positiv, for spillerne har brug for min positivitet. Jeg er overbevist om, at klubben vil skrive under på, hvem jeg ønsker, siger Mourinho.

Særligt har han været ude efter en erstatning for skadede Tammy Abraham, men klubben har først skulle ud og finde 225 millioner kroner – hvilket de har fundet ved hjælp af Ibanez-salget til saudiarabiske Al Ahli.

Men når han kommer ind på reglerne for Financial Fair Play, så er der noget, som han ikke forstår.

– Der er nogle tal, som jeg vil være ærlig og sige, at jeg stadig ikke helt forstår, især når de sammenlignes med andre klubber, for ikke at nævne klubber, der er i en anden dimension. Dette er et juridisk spørgsmål, det er ikke min opgave at forstå det, siger han og fortsætter:

– Jeg arbejder med de spillere, jeg har til rådighed, og stoler på klubben, når de fortæller mig, at vi vil løse denne situation inden slutningen af transfervinduet. Jeg skal respektere og vente, men jeg skal også spille i morgen og finde ud af, hvem der kan komme på banen, lyder det fra Mourinho.

Foruden Nissen Kristensen har Roma også hentet Leandro Paredes, Renato Sanches, Evan N’Dicka og Houssem Aouar ind denne sommer.

Rasmus Nissen har allerede været i kamp i en testkamp, hvor han havde sine udfordringer. Læs mere om det her.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Jubler over ny Brøndby-chef



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Nu dukker første historie op

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Stjerner rammer eksklusiv klub

Håber på FC København-exit

Benhård Brian Riemer-melding

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

I svime over Morten Hjulmand

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Nu forklarer Noah Nartey

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

LIVE: Brøndby ansætter ny chef

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Skal denne angriber nu til Superligaen?



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Interessant afsløring

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Liverpool vender dobbeltopgøret

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr