Roma har denne sommer begrænset sig til at hente spillere til klubben for omkring 26 millioner kroner denne sommer med fokus på både lejeaftaler og frie transfers. Heriblandt er danske Rasmus Nissen Kristensen blevet hentet ind på en lejeaftale fra Leeds.
Det er dog ikke en tilfreds Roma-cheftræner i form af Jose Mourinho, der kan gøre status over deres transfers denne sommer. Det skete ved klubbens pressemøde forud for søndagens møde med Salernitana.
En del af sommeren har handlet om at få solgt spillere, så man kan være med indenfor reglerne for Financial Fair Play, og derfor har han ikke kunne få hentet det ind, som han gerne ville, fortæller han.
– Jeg kan ikke sige, at jeg er glad, for sæsonen begynder i morgen, men jeg diskuterer ikke og prøver at være positiv, for spillerne har brug for min positivitet. Jeg er overbevist om, at klubben vil skrive under på, hvem jeg ønsker, siger Mourinho.
Særligt har han været ude efter en erstatning for skadede Tammy Abraham, men klubben har først skulle ud og finde 225 millioner kroner – hvilket de har fundet ved hjælp af Ibanez-salget til saudiarabiske Al Ahli.
Men når han kommer ind på reglerne for Financial Fair Play, så er der noget, som han ikke forstår.
– Der er nogle tal, som jeg vil være ærlig og sige, at jeg stadig ikke helt forstår, især når de sammenlignes med andre klubber, for ikke at nævne klubber, der er i en anden dimension. Dette er et juridisk spørgsmål, det er ikke min opgave at forstå det, siger han og fortsætter:
– Jeg arbejder med de spillere, jeg har til rådighed, og stoler på klubben, når de fortæller mig, at vi vil løse denne situation inden slutningen af transfervinduet. Jeg skal respektere og vente, men jeg skal også spille i morgen og finde ud af, hvem der kan komme på banen, lyder det fra Mourinho.
Foruden Nissen Kristensen har Roma også hentet Leandro Paredes, Renato Sanches, Evan N’Dicka og Houssem Aouar ind denne sommer.
Rasmus Nissen har allerede været i kamp i en testkamp, hvor han havde sine udfordringer. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Fantastisk start for USA
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
Spottet i København
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Elias Jelert færdig
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
NYHEDER
USA får drømmestart på VM
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
TRANSFER