Mourinho ærgrer sig over sommerens transfer-marked

Selv prøver Jose Mourinho, der blandt andet har hentet Rasmus Nissen Kristensen til Roma, at være positiv alligevel, fortæller han.



Roma har denne sommer begrænset sig til at hente spillere til klubben for omkring 26 millioner kroner denne sommer med fokus på både lejeaftaler og frie transfers. Heriblandt er danske Rasmus Nissen Kristensen blevet hentet ind på en lejeaftale fra Leeds.

Det er dog ikke en tilfreds Roma-cheftræner i form af Jose Mourinho, der kan gøre status over deres transfers denne sommer. Det skete ved klubbens pressemøde forud for søndagens møde med Salernitana.

En del af sommeren har handlet om at få solgt spillere, så man kan være med indenfor reglerne for Financial Fair Play, og derfor har han ikke kunne få hentet det ind, som han gerne ville, fortæller han.

– Jeg kan ikke sige, at jeg er glad, for sæsonen begynder i morgen, men jeg diskuterer ikke og prøver at være positiv, for spillerne har brug for min positivitet. Jeg er overbevist om, at klubben vil skrive under på, hvem jeg ønsker, siger Mourinho.

Særligt har han været ude efter en erstatning for skadede Tammy Abraham, men klubben har først skulle ud og finde 225 millioner kroner – hvilket de har fundet ved hjælp af Ibanez-salget til saudiarabiske Al Ahli.

Men når han kommer ind på reglerne for Financial Fair Play, så er der noget, som han ikke forstår.

– Der er nogle tal, som jeg vil være ærlig og sige, at jeg stadig ikke helt forstår, især når de sammenlignes med andre klubber, for ikke at nævne klubber, der er i en anden dimension. Dette er et juridisk spørgsmål, det er ikke min opgave at forstå det, siger han og fortsætter:

– Jeg arbejder med de spillere, jeg har til rådighed, og stoler på klubben, når de fortæller mig, at vi vil løse denne situation inden slutningen af transfervinduet. Jeg skal respektere og vente, men jeg skal også spille i morgen og finde ud af, hvem der kan komme på banen, lyder det fra Mourinho.

Foruden Nissen Kristensen har Roma også hentet Leandro Paredes, Renato Sanches, Evan N’Dicka og Houssem Aouar ind denne sommer.

Rasmus Nissen har allerede været i kamp i en testkamp, hvor han havde sine udfordringer. Læs mere om det her.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

De overvejer Christian Eriksen

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Raser: Det er latterligt!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

LIVE: Slutfløjt i Parken

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Pokalhelt knækker FC København



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej