Mourinho ærgrer sig over sommerens transfer-marked

Selv prøver Jose Mourinho, der blandt andet har hentet Rasmus Nissen Kristensen til Roma, at være positiv alligevel, fortæller han.



Roma har denne sommer begrænset sig til at hente spillere til klubben for omkring 26 millioner kroner denne sommer med fokus på både lejeaftaler og frie transfers. Heriblandt er danske Rasmus Nissen Kristensen blevet hentet ind på en lejeaftale fra Leeds.

Det er dog ikke en tilfreds Roma-cheftræner i form af Jose Mourinho, der kan gøre status over deres transfers denne sommer. Det skete ved klubbens pressemøde forud for søndagens møde med Salernitana.

En del af sommeren har handlet om at få solgt spillere, så man kan være med indenfor reglerne for Financial Fair Play, og derfor har han ikke kunne få hentet det ind, som han gerne ville, fortæller han.

– Jeg kan ikke sige, at jeg er glad, for sæsonen begynder i morgen, men jeg diskuterer ikke og prøver at være positiv, for spillerne har brug for min positivitet. Jeg er overbevist om, at klubben vil skrive under på, hvem jeg ønsker, siger Mourinho.

Særligt har han været ude efter en erstatning for skadede Tammy Abraham, men klubben har først skulle ud og finde 225 millioner kroner – hvilket de har fundet ved hjælp af Ibanez-salget til saudiarabiske Al Ahli.

Men når han kommer ind på reglerne for Financial Fair Play, så er der noget, som han ikke forstår.

– Der er nogle tal, som jeg vil være ærlig og sige, at jeg stadig ikke helt forstår, især når de sammenlignes med andre klubber, for ikke at nævne klubber, der er i en anden dimension. Dette er et juridisk spørgsmål, det er ikke min opgave at forstå det, siger han og fortsætter:

– Jeg arbejder med de spillere, jeg har til rådighed, og stoler på klubben, når de fortæller mig, at vi vil løse denne situation inden slutningen af transfervinduet. Jeg skal respektere og vente, men jeg skal også spille i morgen og finde ud af, hvem der kan komme på banen, lyder det fra Mourinho.

Foruden Nissen Kristensen har Roma også hentet Leandro Paredes, Renato Sanches, Evan N’Dicka og Houssem Aouar ind denne sommer.

Rasmus Nissen har allerede været i kamp i en testkamp, hvor han havde sine udfordringer. Læs mere om det her.



Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Riemer svarer på Tøftings kritik

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

Alle storroser Dario Osorio

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Millionregn over Ståle Solbakken

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Lukas Lerager er færdig i FC København

Her trækkes der lod til VM

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

Sikrer historisk VM-plads

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks

Røde Djævle kan overrumple Ulvinder

Skuffer igen

Michael Gregoritch i kæmpe helterolle