Omtrent to et halvt år fik José Mourinho som cheftræner for Roma, inden den italienske klub i januar valgte at fyre den portugisiske trænerlegende.
Romas sportsdirektør Tiago Pinto gav i sidste uge et interview, hvor han slog fast, at han altid var loyal overfor José Mourinho, men den portugisiske stjernetræner har tydeligvis ikke meget tilovers for sin gamle sportsdirektør.
– Jeg er overhovedet ikke interesseret i hans interviews. Jeg spilder ikke min tid på at læse dem eller lytte til dem. Jeg har ikke den mindste interesse. Kommer jeg nogensinde til at arbejde med Pinto igen? Helt sikkert ikke. I dette tilfælde er det ikke en mulighed, lyder det ifølge Corriere della Sera fra José Mourinho.
Den tidligere Real Madrid- og Manchester United-boss vil ikke lægge skjul på, at han stadig har svært ved at forstå Roma-ledelsens beslutning.
– Det er svært at forstå, hvordan en træner, der når frem til europæiske finaler i træk, bliver fyret. Det er det eneste mærkelige, siger Mourinho.
I forhold til sit næste job har José Mourinho endnu ikke taget en beslutning.
– Lige nu er det intet nyt. Jeg har ikke en klub, jeg er fri, men jeg ønsker at arbejde. Til sommer ønsker jeg at arbejde igen. Man skal aldrig sige aldrig, især ikke i fodbold. Fodbold er mit liv, jeg kan være træner alle steder. Jeg har ingen problemer, lyder det fra José Mourinho.
I sin tid i Roma nåede José Mourinho at vinde Conference League i sin første sæson, mens portugiseren i sin anden sæson førte Roma til Europa League-finalen, hvor romerne tabte til Sevilla efter straffesparkskonkurrence.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
OPTAKT
Colombia – Portugal
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
OPTAKT
Algeriet – Østrig
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
Dembele lavede hattrick mod de norske reserver
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
NYHEDER
VM-vækkeuret: Han tabte småkagerne