Omtrent to et halvt år fik José Mourinho som cheftræner for Roma, inden den italienske klub i januar valgte at fyre den portugisiske trænerlegende.
Romas sportsdirektør Tiago Pinto gav i sidste uge et interview, hvor han slog fast, at han altid var loyal overfor José Mourinho, men den portugisiske stjernetræner har tydeligvis ikke meget tilovers for sin gamle sportsdirektør.
– Jeg er overhovedet ikke interesseret i hans interviews. Jeg spilder ikke min tid på at læse dem eller lytte til dem. Jeg har ikke den mindste interesse. Kommer jeg nogensinde til at arbejde med Pinto igen? Helt sikkert ikke. I dette tilfælde er det ikke en mulighed, lyder det ifølge Corriere della Sera fra José Mourinho.
Den tidligere Real Madrid- og Manchester United-boss vil ikke lægge skjul på, at han stadig har svært ved at forstå Roma-ledelsens beslutning.
– Det er svært at forstå, hvordan en træner, der når frem til europæiske finaler i træk, bliver fyret. Det er det eneste mærkelige, siger Mourinho.
I forhold til sit næste job har José Mourinho endnu ikke taget en beslutning.
– Lige nu er det intet nyt. Jeg har ikke en klub, jeg er fri, men jeg ønsker at arbejde. Til sommer ønsker jeg at arbejde igen. Man skal aldrig sige aldrig, især ikke i fodbold. Fodbold er mit liv, jeg kan være træner alle steder. Jeg har ingen problemer, lyder det fra José Mourinho.
I sin tid i Roma nåede José Mourinho at vinde Conference League i sin første sæson, mens portugiseren i sin anden sæson førte Roma til Europa League-finalen, hvor romerne tabte til Sevilla efter straffesparkskonkurrence.
LIVE
LIVE: SIF må undvære profil
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
MEDIE
Offentliggøres i dag
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
TIPSBLADETS DOM