Mystisk seddel kickstarter matchfixing-mistanke i Serie B

Fundet af en mystisk seddel nær Virtus Entellas udskiftningsbænk har skabt frygt for, at der har været tale om matchfixing, da de lørdag spillede 3-3 mod Frosinone i den italienske Serie B.



Der er på ny udbrudt mistanke om matchfixing i italiensk fodbold. 

Denne gang er det Serie B, der står for skud. Kampen mellem Frosinone og Virtus Entella, som sluttede 3-3, er nemlig omgærdet af mystiske omstændigheder, hvor Frosinones direktør, Ernesto Salvini, frygter, at der har været tale om matchfixing. 

Der blev uddelt tre røde kort i opgøret, hvoraf de to blev tildelt Frosinone, mens Virtus Entella fik sikret sig den udlignende scoring i det 92. minut takket være et tvivlsomt straffespark. 

Efter kampen gik Ernesto Salvini til de italienske medier, hvor han afslørede, at sikkerhedsfolk på stadionet havde fundet en seddel ved Virtus Entallas bænk. Sedlen var af samme type, som den trænerne bruger, når de skal fortælle fjerdedommeren omkring, hvilken udskiftning de vil foretage. Men det var, hvad der stod på sedlens bagside, som har vakt direktørens mistanke. 

På bagsiden stod der nemlig: “Vi vil score på et straffespark,” og den sætning virker mistænkelig, eftersom Virtus Entella sikrede sig det ene point på grund af straffesparket, som blev dømt i overtiden. 

Frosinone har nu givet sedlen videre til det det italienske fodboldforbund FIGC, mens direktøren for Frosinone mest af alt håber, at der er tale om en joke. 

– Jeg håber, det her er en vittighed. For hvis det ikke er det, så har jeg virkelig stor tvivl omkring hele denne sportsgren, siger Ernesto Salvini ifølge Football-italia.

Frosinone har tidligere været i mediernes søgelys efter Lazios præsident, Claudio Lotito, blev afsløret i at have kaldt det en katastrofe for italiensk fodbold, hvis den lille klub skulle ske at sikre sig oprykning til den italienske Serie A. Claudio Lotito fungerer samtidig som rådgiver for det italienske fodboldforbund. 





Vanvittige scener i Parken!


Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Åge Hareide er alvorligt syg

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Højbjerg: ‘Det er en skandale’

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv

GOG buldrer forbi bundhold

Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Ny kæmpeklub er interesseret

Danske tenniskvinder rykker ned

Bendtner med drømmemelding for Danmark

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Riemer giver Højlund-opdatering

Chok i OB – siger op efter seks dage

Skotland dummer sig i Grækenland

Peter Christiansen har fundet afløseren

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Aflyser pressemøde i Parken

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’

FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Klar besked: Glem det, Thomas Frank!

Målfattigt i Moldova

Storsejr til Spanien – meget tæt på VM

Dansk stjerne udgår med sygdom

Røgalarm udsætter kampstart i Parken

Belgien skuffer mod Kasakhstan

Advarer mod at undervurdere Belarus

Her kan du se Danmark mod Belarus

Glimrende nyt om Chido Obi

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst