Der er på ny udbrudt mistanke om matchfixing i italiensk fodbold.
Denne gang er det Serie B, der står for skud. Kampen mellem Frosinone og Virtus Entella, som sluttede 3-3, er nemlig omgærdet af mystiske omstændigheder, hvor Frosinones direktør, Ernesto Salvini, frygter, at der har været tale om matchfixing.
Der blev uddelt tre røde kort i opgøret, hvoraf de to blev tildelt Frosinone, mens Virtus Entella fik sikret sig den udlignende scoring i det 92. minut takket være et tvivlsomt straffespark.
Efter kampen gik Ernesto Salvini til de italienske medier, hvor han afslørede, at sikkerhedsfolk på stadionet havde fundet en seddel ved Virtus Entallas bænk. Sedlen var af samme type, som den trænerne bruger, når de skal fortælle fjerdedommeren omkring, hvilken udskiftning de vil foretage. Men det var, hvad der stod på sedlens bagside, som har vakt direktørens mistanke.
På bagsiden stod der nemlig: “Vi vil score på et straffespark,” og den sætning virker mistænkelig, eftersom Virtus Entella sikrede sig det ene point på grund af straffesparket, som blev dømt i overtiden.
Frosinone har nu givet sedlen videre til det det italienske fodboldforbund FIGC, mens direktøren for Frosinone mest af alt håber, at der er tale om en joke.
– Jeg håber, det her er en vittighed. For hvis det ikke er det, så har jeg virkelig stor tvivl omkring hele denne sportsgren, siger Ernesto Salvini ifølge Football-italia.
Frosinone har tidligere været i mediernes søgelys efter Lazios præsident, Claudio Lotito, blev afsløret i at have kaldt det en katastrofe for italiensk fodbold, hvis den lille klub skulle ske at sikre sig oprykning til den italienske Serie A. Claudio Lotito fungerer samtidig som rådgiver for det italienske fodboldforbund.
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
MEDIE
Klar til at gå shopamok
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
MEDIE
Storklub jagter to danskere
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
TOPNYHED
Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen
EKSKLUSIVT
