Efter 21 kampe i Serie A i denne sæson uden nederlag tabte Juventus lørdag til Napoli.
Det italienske førerhold vandt hjemme 2-1 og konsoliderede duksepladsen med seks point ned til Inter på andenpladsen. Inter har dog spillet to kampe færre end Napoli.
Med nederlaget er Juventus efterladt uden for det bedste selskab på en femteplads. Juventus har nu hele 16 point op til Napoli.
Det store pointefterslæb skyldes mest af alt, at Juventus hele 13 gange har spillet uafgjort i ligaen i denne sæson.
Det så ellers godt ud for Juventus i første halvleg.
Kort før pausen scorede Juventus-angriberen Randal Kolo Muani til 1-0. Kolo Muani, der er lejet i PSG og fik sin debut, opsnappede en løs bold og hamrede den resolut i nettet.
Napoli havde dog ikke givet op og spillede langt bedre i anden halvleg, mens Juventus faldt gevaldigt i kadence.
Hjemmeholdets store og stærke angriber Romelu Lukaku headede mod mål fra tæt hold fem minutter efter pausen, men Juventus-keeper Michele Di Gregorio diskede op med en klasseredning.
Kort efter fik Napoli udlignet, da midtbanespilleren Frank Anguissa var gået med i feltet og headede bolden i mål ved bageste stolpe.
Juventus havde ikke noget modsvar og kunne blot stå og parere angrebene fra Napoli, som fik tilspillet sig et straffespark efter 69 minutter.
Med en alt for hasarderet tackling begik udeholdets Manuel Locatelli straffespark på Scott McTominay.
Lukaku omsatte sikkert fra pletten til 2-1, og så var Juventus for alvor tvunget i offensiven.
Juventus-træner Thiago Motta forsøgte desperat med fem indskiftninger at ændre på kampbilledet i anden halvleg, men det hjalp ikke det store.
På den anden bænk afventede Napoli-træner Antonio Conte med sine indskiftere og brugte sin første efter udeholdets femte indskiftning.
Midtbanespilleren Philip Billing, der er lejet i Bournemouth, blev siddende på bænken i hele kampen.
Tidligere lørdag vandt Atalanta 2-1 ude over Como. Atalanta er placeret på tredjepladsen med syv point op til Napoli.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansker kan byttes væk
OPTAKT
Spanien – Østrig
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
LIVE
VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
England – DR Congo
NYHEDER
Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
MEDIE