Efter 21 kampe i Serie A i denne sæson uden nederlag tabte Juventus lørdag til Napoli.
Det italienske førerhold vandt hjemme 2-1 og konsoliderede duksepladsen med seks point ned til Inter på andenpladsen. Inter har dog spillet to kampe færre end Napoli.
Med nederlaget er Juventus efterladt uden for det bedste selskab på en femteplads. Juventus har nu hele 16 point op til Napoli.
Det store pointefterslæb skyldes mest af alt, at Juventus hele 13 gange har spillet uafgjort i ligaen i denne sæson.
Det så ellers godt ud for Juventus i første halvleg.
Kort før pausen scorede Juventus-angriberen Randal Kolo Muani til 1-0. Kolo Muani, der er lejet i PSG og fik sin debut, opsnappede en løs bold og hamrede den resolut i nettet.
Napoli havde dog ikke givet op og spillede langt bedre i anden halvleg, mens Juventus faldt gevaldigt i kadence.
Hjemmeholdets store og stærke angriber Romelu Lukaku headede mod mål fra tæt hold fem minutter efter pausen, men Juventus-keeper Michele Di Gregorio diskede op med en klasseredning.
Kort efter fik Napoli udlignet, da midtbanespilleren Frank Anguissa var gået med i feltet og headede bolden i mål ved bageste stolpe.
Juventus havde ikke noget modsvar og kunne blot stå og parere angrebene fra Napoli, som fik tilspillet sig et straffespark efter 69 minutter.
Med en alt for hasarderet tackling begik udeholdets Manuel Locatelli straffespark på Scott McTominay.
Lukaku omsatte sikkert fra pletten til 2-1, og så var Juventus for alvor tvunget i offensiven.
Juventus-træner Thiago Motta forsøgte desperat med fem indskiftninger at ændre på kampbilledet i anden halvleg, men det hjalp ikke det store.
På den anden bænk afventede Napoli-træner Antonio Conte med sine indskiftere og brugte sin første efter udeholdets femte indskiftning.
Midtbanespilleren Philip Billing, der er lejet i Bournemouth, blev siddende på bænken i hele kampen.
Tidligere lørdag vandt Atalanta 2-1 ude over Como. Atalanta er placeret på tredjepladsen med syv point op til Napoli.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub bekræfter stor transfer
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
Forstår intet af Bisseck-beslutning
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
NYHEDER
Crazy transfer: City køber Anderson
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
OPTAKT
Spanien – Østrig
OPTAKT
Portugal – Kroatien
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
Her kan man se La Liga fremover
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE