Napoli tildeler første nederlag til Juventus

Juventus tabte for første gang i Serie A i denne sæson, da Napoli cementerede sin førsteplads med en 2-1-sejr.



Efter 21 kampe i Serie A i denne sæson uden nederlag tabte Juventus lørdag til Napoli.

Det italienske førerhold vandt hjemme 2-1 og konsoliderede duksepladsen med seks point ned til Inter på andenpladsen. Inter har dog spillet to kampe færre end Napoli.

Med nederlaget er Juventus efterladt uden for det bedste selskab på en femteplads. Juventus har nu hele 16 point op til Napoli.

Det store pointefterslæb skyldes mest af alt, at Juventus hele 13 gange har spillet uafgjort i ligaen i denne sæson.

Det så ellers godt ud for Juventus i første halvleg.

Kort før pausen scorede Juventus-angriberen Randal Kolo Muani til 1-0. Kolo Muani, der er lejet i PSG og fik sin debut, opsnappede en løs bold og hamrede den resolut i nettet.

Napoli havde dog ikke givet op og spillede langt bedre i anden halvleg, mens Juventus faldt gevaldigt i kadence.

Hjemmeholdets store og stærke angriber Romelu Lukaku headede mod mål fra tæt hold fem minutter efter pausen, men Juventus-keeper Michele Di Gregorio diskede op med en klasseredning.

Kort efter fik Napoli udlignet, da midtbanespilleren Frank Anguissa var gået med i feltet og headede bolden i mål ved bageste stolpe.

Juventus havde ikke noget modsvar og kunne blot stå og parere angrebene fra Napoli, som fik tilspillet sig et straffespark efter 69 minutter.

Med en alt for hasarderet tackling begik udeholdets Manuel Locatelli straffespark på Scott McTominay.

Lukaku omsatte sikkert fra pletten til 2-1, og så var Juventus for alvor tvunget i offensiven.

Juventus-træner Thiago Motta forsøgte desperat med fem indskiftninger at ændre på kampbilledet i anden halvleg, men det hjalp ikke det store.

På den anden bænk afventede Napoli-træner Antonio Conte med sine indskiftere og brugte sin første efter udeholdets femte indskiftning.

Midtbanespilleren Philip Billing, der er lejet i Bournemouth, blev siddende på bænken i hele kampen.

Tidligere lørdag vandt Atalanta 2-1 ude over Como. Atalanta er placeret på tredjepladsen med syv point op til Napoli.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Et ‘angreb’ på Superligaen

Afviser monsterbud på Simsir



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Eksperter raser: Hvad med Messi?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket

Schweiz – Algeriet

Laudrup stopper på TV 2



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Argentina – Kap Verde

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Steve Cooper med stor beslutning

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Brøndby tæt på denne keeper

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Portugal – Kroatien



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Forstår intet af Bisseck-beslutning