Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 20:45
Spillested: Guiseppe Meazza, Milano
Dommer: Andrea Colombo
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
Inter:
Det virker ikke til, der er nogen, som kan nå Inter til sokkeholderne i denne sæson. I hvert fald ikke i den hjemlige liga. Inzaghis mandskab buldrer afsted mod det italienske mesterskab, og kan sætte tyk streg under deres guldkandidatur med en sejr over Atalanta onsdag aften i dette udsatte opgør fra 21.spillerunde.
Milano-klubben er allerede ni point foran nærmeste forfølger Juventus, og har med denne kamp i hånden, mulighed for at udbygge forspringet til 12 point. Et scenarie, som virker sandsynligt med hjemmeholdets aktuelle formkurve in mente. Inter har vundet syv ligakampe på stribe, og 11 af de seneste 12.
I weekenden blev det med et reservespækket mandskab til en knusende sikker 4-0 sejr ude over Lecce, og det siger lidt om bredden hos Serie A’s aktuelle førerhold, der vel nærmest kan stille to mandskaber, som ville kunne gøre sig gældende i den øvre del af rækken.
Der er dog lidt malurt i bægeret for Inzaghi og co. forud for dette opgør med skader til profilerne Acerbi, Thuram og Calhanoglou, mens Sensi og Cuadrado også forventes at misse opgøret.
Atalanta:
Inter er som nævnt svære at have med at gøre i denne sæson, men hvis der er et hold, som kan stikke en kæp i hjulet på hjemmeholdets fine stime, er det måske Atalanta.
Gæsterne er nemlig inde i en fornem stime med otte kampe i streg uden nederlag i Serie A. Heraf hele seks sejre. Gasperinis mandskab hører aktuelt til Italiens mest formstærke, og hentede så sent som i weekenden point på selvsamme bane mod Inters lokalrivaler AC Milan, i et opgør, som endte 1-1.
Atalanta er igen i denne sæson med i subtoppen af Serie A, hvor de er en del af et bredt felt af top-fire bejlere. Med en sejr i dette opgør kan gæsterne sågar overhale Bologna på fjerdepladsen, og ligge sig lunt i svinget i forhold til næste sæsons Champions League-billetter.
Palomino er umiddelbart eneste fraværende spiller hos Atalanta, selvom Scalvini så lidt medtaget ud efter søndagens kamp mod Milan. Den unge italiener vil Gasperini dog gøre alt for at få klar.
Karantæner:
Inter: Ingen
Atalanta: Ingen
Bud på startopstillinger:
Inter (3-5-2): Sommer – Pavard, De Vrij, Bastoni – Darmian, Barella, Asllani, Mkhitaryan, DiMarco – Arnautovic, Lautaro
Atalanta (3-4-1-2): Carnesecchi – Scalvini, Djimsiti, Kolasinac – Holm, De Roon, Ederson, Zappacosta – Koopmeiners – Lookman, De Ketelaere
Dom:
Formen fejler ikke noget hos hverken Inter eller Atalanta. Syv ligasejre i rap vs. otte ligakampe i streg uden nederlag taler sit tydelige sprog, men én af de to stimer får altså sin ende onsdag aften.
Atalanta har været virkelig godt kørende på det seneste, men søndagens præstation mod Milan var egentlig ikke særlig god. I hvert fald ikke offensivt, hvor Gasperinis tropper kom med meget lidt.
Denne gang står gæsterne overfor en endnu sværere modstander, som både forstår at score mål og lukke af, og derfor ligner det umiddelbart en ende til Atalantas ubesejrede stime.
Forventningen er massiv Inter-dominans, men Atalanta forsvarer fint, så det bliver ikke til mere end en beskeden 2-0 sejr.
LIVE
LIVE: Real Madrid afviser: ‘En falsk historie!’
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Barcelona klager til UEFA
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
OPTAKT
Liverpool – Fulham
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
NYHEDER
Glem det, Leicester!
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
NYHEDER