Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 20:45
Spillested: Guiseppe Meazza, Milano
Dommer: Andrea Colombo
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
Inter:
Det virker ikke til, der er nogen, som kan nå Inter til sokkeholderne i denne sæson. I hvert fald ikke i den hjemlige liga. Inzaghis mandskab buldrer afsted mod det italienske mesterskab, og kan sætte tyk streg under deres guldkandidatur med en sejr over Atalanta onsdag aften i dette udsatte opgør fra 21.spillerunde.
Milano-klubben er allerede ni point foran nærmeste forfølger Juventus, og har med denne kamp i hånden, mulighed for at udbygge forspringet til 12 point. Et scenarie, som virker sandsynligt med hjemmeholdets aktuelle formkurve in mente. Inter har vundet syv ligakampe på stribe, og 11 af de seneste 12.
I weekenden blev det med et reservespækket mandskab til en knusende sikker 4-0 sejr ude over Lecce, og det siger lidt om bredden hos Serie A’s aktuelle førerhold, der vel nærmest kan stille to mandskaber, som ville kunne gøre sig gældende i den øvre del af rækken.
Der er dog lidt malurt i bægeret for Inzaghi og co. forud for dette opgør med skader til profilerne Acerbi, Thuram og Calhanoglou, mens Sensi og Cuadrado også forventes at misse opgøret.
Atalanta:
Inter er som nævnt svære at have med at gøre i denne sæson, men hvis der er et hold, som kan stikke en kæp i hjulet på hjemmeholdets fine stime, er det måske Atalanta.
Gæsterne er nemlig inde i en fornem stime med otte kampe i streg uden nederlag i Serie A. Heraf hele seks sejre. Gasperinis mandskab hører aktuelt til Italiens mest formstærke, og hentede så sent som i weekenden point på selvsamme bane mod Inters lokalrivaler AC Milan, i et opgør, som endte 1-1.
Atalanta er igen i denne sæson med i subtoppen af Serie A, hvor de er en del af et bredt felt af top-fire bejlere. Med en sejr i dette opgør kan gæsterne sågar overhale Bologna på fjerdepladsen, og ligge sig lunt i svinget i forhold til næste sæsons Champions League-billetter.
Palomino er umiddelbart eneste fraværende spiller hos Atalanta, selvom Scalvini så lidt medtaget ud efter søndagens kamp mod Milan. Den unge italiener vil Gasperini dog gøre alt for at få klar.
Karantæner:
Inter: Ingen
Atalanta: Ingen
Bud på startopstillinger:
Inter (3-5-2): Sommer – Pavard, De Vrij, Bastoni – Darmian, Barella, Asllani, Mkhitaryan, DiMarco – Arnautovic, Lautaro
Atalanta (3-4-1-2): Carnesecchi – Scalvini, Djimsiti, Kolasinac – Holm, De Roon, Ederson, Zappacosta – Koopmeiners – Lookman, De Ketelaere
Dom:
Formen fejler ikke noget hos hverken Inter eller Atalanta. Syv ligasejre i rap vs. otte ligakampe i streg uden nederlag taler sit tydelige sprog, men én af de to stimer får altså sin ende onsdag aften.
Atalanta har været virkelig godt kørende på det seneste, men søndagens præstation mod Milan var egentlig ikke særlig god. I hvert fald ikke offensivt, hvor Gasperinis tropper kom med meget lidt.
Denne gang står gæsterne overfor en endnu sværere modstander, som både forstår at score mål og lukke af, og derfor ligner det umiddelbart en ende til Atalantas ubesejrede stime.
Forventningen er massiv Inter-dominans, men Atalanta forsvarer fint, så det bliver ikke til mere end en beskeden 2-0 sejr.
– Den her sidder dybt i sjælen
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
TOPNYHED
Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag
TOPNYHED
Afsløring: Per Frandsen henter dansker
TRANSFER
Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub
INTERVIEW
Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’
EKSKLUSIVT
Superliga-klub ude efter Maurice Boakye
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
NYHEDER
AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
TOPNYHED
Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje
NYHEDER
Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert
NYHEDER
– En humørdræber
TOPNYHED
Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag
Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
INTERVIEW
Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
INTERVIEW
Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
NYHEDER
EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet
HELT VILDT
Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
NYHEDER
– Det er en fin lodtrækning
Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i luften i London
Her er de vigtige VM-informationer for Danmark
MEDIE
Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM
TOPNYHED
Thomas Delaney vil forlænge med FCK
NYHEDER
Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt
TRANSFER
Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea
LIGE NU
Lukas Lerager er færdig i FC København
TIPSBLADET SPECIAL