Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 20:45
Spillested: Guiseppe Meazza, Milano
Dommer: Andrea Colombo
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
Inter:
Det virker ikke til, der er nogen, som kan nå Inter til sokkeholderne i denne sæson. I hvert fald ikke i den hjemlige liga. Inzaghis mandskab buldrer afsted mod det italienske mesterskab, og kan sætte tyk streg under deres guldkandidatur med en sejr over Atalanta onsdag aften i dette udsatte opgør fra 21.spillerunde.
Milano-klubben er allerede ni point foran nærmeste forfølger Juventus, og har med denne kamp i hånden, mulighed for at udbygge forspringet til 12 point. Et scenarie, som virker sandsynligt med hjemmeholdets aktuelle formkurve in mente. Inter har vundet syv ligakampe på stribe, og 11 af de seneste 12.
I weekenden blev det med et reservespækket mandskab til en knusende sikker 4-0 sejr ude over Lecce, og det siger lidt om bredden hos Serie A’s aktuelle førerhold, der vel nærmest kan stille to mandskaber, som ville kunne gøre sig gældende i den øvre del af rækken.
Der er dog lidt malurt i bægeret for Inzaghi og co. forud for dette opgør med skader til profilerne Acerbi, Thuram og Calhanoglou, mens Sensi og Cuadrado også forventes at misse opgøret.
Atalanta:
Inter er som nævnt svære at have med at gøre i denne sæson, men hvis der er et hold, som kan stikke en kæp i hjulet på hjemmeholdets fine stime, er det måske Atalanta.
Gæsterne er nemlig inde i en fornem stime med otte kampe i streg uden nederlag i Serie A. Heraf hele seks sejre. Gasperinis mandskab hører aktuelt til Italiens mest formstærke, og hentede så sent som i weekenden point på selvsamme bane mod Inters lokalrivaler AC Milan, i et opgør, som endte 1-1.
Atalanta er igen i denne sæson med i subtoppen af Serie A, hvor de er en del af et bredt felt af top-fire bejlere. Med en sejr i dette opgør kan gæsterne sågar overhale Bologna på fjerdepladsen, og ligge sig lunt i svinget i forhold til næste sæsons Champions League-billetter.
Palomino er umiddelbart eneste fraværende spiller hos Atalanta, selvom Scalvini så lidt medtaget ud efter søndagens kamp mod Milan. Den unge italiener vil Gasperini dog gøre alt for at få klar.
Karantæner:
Inter: Ingen
Atalanta: Ingen
Bud på startopstillinger:
Inter (3-5-2): Sommer – Pavard, De Vrij, Bastoni – Darmian, Barella, Asllani, Mkhitaryan, DiMarco – Arnautovic, Lautaro
Atalanta (3-4-1-2): Carnesecchi – Scalvini, Djimsiti, Kolasinac – Holm, De Roon, Ederson, Zappacosta – Koopmeiners – Lookman, De Ketelaere
Dom:
Formen fejler ikke noget hos hverken Inter eller Atalanta. Syv ligasejre i rap vs. otte ligakampe i streg uden nederlag taler sit tydelige sprog, men én af de to stimer får altså sin ende onsdag aften.
Atalanta har været virkelig godt kørende på det seneste, men søndagens præstation mod Milan var egentlig ikke særlig god. I hvert fald ikke offensivt, hvor Gasperinis tropper kom med meget lidt.
Denne gang står gæsterne overfor en endnu sværere modstander, som både forstår at score mål og lukke af, og derfor ligner det umiddelbart en ende til Atalantas ubesejrede stime.
Forventningen er massiv Inter-dominans, men Atalanta forsvarer fint, så det bliver ikke til mere end en beskeden 2-0 sejr.
LIVE
LIVE: Så gode er Danmarks chancer
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
– Det er et møghold!
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
Her begynder næste sæson i Superligaen
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
Kæmpe nyhed i udlandet
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
Brøndby får stor bøde
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
Danske stjerner kan være fortid
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet