Inter – Atalanta

Inter kan sætte en tyk streg under deres titelkandidatur med en sejr over Atalanta onsdag aften i dette hængepunkt fra 21.spillerunde i Serie A.



Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 20:45
Spillested: Guiseppe Meazza, Milano
Dommer: Andrea Colombo
På TV: TV2 Sport X

Holdnyt:
Inter:
Det virker ikke til, der er nogen, som kan nå Inter til sokkeholderne i denne sæson. I hvert fald ikke i den hjemlige liga. Inzaghis mandskab buldrer afsted mod det italienske mesterskab, og kan sætte tyk streg under deres guldkandidatur med en sejr over Atalanta onsdag aften i dette udsatte opgør fra 21.spillerunde.

Milano-klubben er allerede ni point foran nærmeste forfølger Juventus, og har med denne kamp i hånden, mulighed for at udbygge forspringet til 12 point. Et scenarie, som virker sandsynligt med hjemmeholdets aktuelle formkurve in mente. Inter har vundet syv ligakampe på stribe, og 11 af de seneste 12.

I weekenden blev det med et reservespækket mandskab til en knusende sikker 4-0 sejr ude over Lecce, og det siger lidt om bredden hos Serie A’s aktuelle førerhold, der vel nærmest kan stille to mandskaber, som ville kunne gøre sig gældende i den øvre del af rækken.

Der er dog lidt malurt i bægeret for Inzaghi og co. forud for dette opgør med skader til profilerne Acerbi, Thuram og Calhanoglou, mens Sensi og Cuadrado også forventes at misse opgøret.

Atalanta:
Inter er som nævnt svære at have med at gøre i denne sæson, men hvis der er et hold, som kan stikke en kæp i hjulet på hjemmeholdets fine stime, er det måske Atalanta.

Gæsterne er nemlig inde i en fornem stime med otte kampe i streg uden nederlag i Serie A. Heraf hele seks sejre. Gasperinis mandskab hører aktuelt til Italiens mest formstærke, og hentede så sent som i weekenden point på selvsamme bane mod Inters lokalrivaler AC Milan, i et opgør, som endte 1-1.

Atalanta er igen i denne sæson med i subtoppen af Serie A, hvor de er en del af et bredt felt af top-fire bejlere. Med en sejr i dette opgør kan gæsterne sågar overhale Bologna på fjerdepladsen, og ligge sig lunt i svinget i forhold til næste sæsons Champions League-billetter.

Palomino er umiddelbart eneste fraværende spiller hos Atalanta, selvom Scalvini så lidt medtaget ud efter søndagens kamp mod Milan. Den unge italiener vil Gasperini dog gøre alt for at få klar.

Karantæner:
Inter: Ingen
Atalanta: Ingen

Bud på startopstillinger:
Inter (3-5-2): Sommer – Pavard, De Vrij, Bastoni – Darmian, Barella, Asllani, Mkhitaryan, DiMarco – Arnautovic, Lautaro

Atalanta (3-4-1-2): Carnesecchi – Scalvini, Djimsiti, Kolasinac – Holm, De Roon, Ederson, Zappacosta – Koopmeiners – Lookman, De Ketelaere

Dom:
Formen fejler ikke noget hos hverken Inter eller Atalanta. Syv ligasejre i rap vs. otte ligakampe i streg uden nederlag taler sit tydelige sprog, men én af de to stimer får altså sin ende onsdag aften.

Atalanta har været virkelig godt kørende på det seneste, men søndagens præstation mod Milan var egentlig ikke særlig god. I hvert fald ikke offensivt, hvor Gasperinis tropper kom med meget lidt.

Denne gang står gæsterne overfor en endnu sværere modstander, som både forstår at score mål og lukke af, og derfor ligner det umiddelbart en ende til Atalantas ubesejrede stime.

Forventningen er massiv Inter-dominans, men Atalanta forsvarer fint, så det bliver ikke til mere end en beskeden 2-0 sejr.





Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Danmark – Nordmakedonien

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Klar tale: Han bør fyres nu

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Kæmpe nyhed i udlandet

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Divisionsforeningen med markant udmelding

Av, FCK! Her er de værst af alle



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Nu flytter anfører til Danmark

Josip Radošević på samtlige forsider

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

– Presset er på Danmark!

Victor Froholdt undviger FC København-misere



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Det har hjemsøgt Højbjerg

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Dansker drillet af Mourinho

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

I chok over Steve Cooper-historie

Albert Rudé er færdig i Kolding

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

– Glem 4-4-4-4-0

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Kun to har gjort det dårligere

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Alexander Lind blæst bagover

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt