Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 20:45
Spillested: Guiseppe Meazza, Milano
Dommer: Andrea Colombo
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
Inter:
Det virker ikke til, der er nogen, som kan nå Inter til sokkeholderne i denne sæson. I hvert fald ikke i den hjemlige liga. Inzaghis mandskab buldrer afsted mod det italienske mesterskab, og kan sætte tyk streg under deres guldkandidatur med en sejr over Atalanta onsdag aften i dette udsatte opgør fra 21.spillerunde.
Milano-klubben er allerede ni point foran nærmeste forfølger Juventus, og har med denne kamp i hånden, mulighed for at udbygge forspringet til 12 point. Et scenarie, som virker sandsynligt med hjemmeholdets aktuelle formkurve in mente. Inter har vundet syv ligakampe på stribe, og 11 af de seneste 12.
I weekenden blev det med et reservespækket mandskab til en knusende sikker 4-0 sejr ude over Lecce, og det siger lidt om bredden hos Serie A’s aktuelle førerhold, der vel nærmest kan stille to mandskaber, som ville kunne gøre sig gældende i den øvre del af rækken.
Der er dog lidt malurt i bægeret for Inzaghi og co. forud for dette opgør med skader til profilerne Acerbi, Thuram og Calhanoglou, mens Sensi og Cuadrado også forventes at misse opgøret.
Atalanta:
Inter er som nævnt svære at have med at gøre i denne sæson, men hvis der er et hold, som kan stikke en kæp i hjulet på hjemmeholdets fine stime, er det måske Atalanta.
Gæsterne er nemlig inde i en fornem stime med otte kampe i streg uden nederlag i Serie A. Heraf hele seks sejre. Gasperinis mandskab hører aktuelt til Italiens mest formstærke, og hentede så sent som i weekenden point på selvsamme bane mod Inters lokalrivaler AC Milan, i et opgør, som endte 1-1.
Atalanta er igen i denne sæson med i subtoppen af Serie A, hvor de er en del af et bredt felt af top-fire bejlere. Med en sejr i dette opgør kan gæsterne sågar overhale Bologna på fjerdepladsen, og ligge sig lunt i svinget i forhold til næste sæsons Champions League-billetter.
Palomino er umiddelbart eneste fraværende spiller hos Atalanta, selvom Scalvini så lidt medtaget ud efter søndagens kamp mod Milan. Den unge italiener vil Gasperini dog gøre alt for at få klar.
Karantæner:
Inter: Ingen
Atalanta: Ingen
Bud på startopstillinger:
Inter (3-5-2): Sommer – Pavard, De Vrij, Bastoni – Darmian, Barella, Asllani, Mkhitaryan, DiMarco – Arnautovic, Lautaro
Atalanta (3-4-1-2): Carnesecchi – Scalvini, Djimsiti, Kolasinac – Holm, De Roon, Ederson, Zappacosta – Koopmeiners – Lookman, De Ketelaere
Dom:
Formen fejler ikke noget hos hverken Inter eller Atalanta. Syv ligasejre i rap vs. otte ligakampe i streg uden nederlag taler sit tydelige sprog, men én af de to stimer får altså sin ende onsdag aften.
Atalanta har været virkelig godt kørende på det seneste, men søndagens præstation mod Milan var egentlig ikke særlig god. I hvert fald ikke offensivt, hvor Gasperinis tropper kom med meget lidt.
Denne gang står gæsterne overfor en endnu sværere modstander, som både forstår at score mål og lukke af, og derfor ligner det umiddelbart en ende til Atalantas ubesejrede stime.
Forventningen er massiv Inter-dominans, men Atalanta forsvarer fint, så det bliver ikke til mere end en beskeden 2-0 sejr.
Legende med chokmelding
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
HELT VILDT
– De lignede lort!
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
TOPNYHED
– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
TOPNYHED
‘Han har ikke noget at tilføre FC København’
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
EKSKLUSIVT
Agent: FC Midtjylland-bud for lavt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
NYHEDER
Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team
Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr
Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Marokko
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TRANSFER