Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 20:45
Spillested: Guiseppe Meazza, Milano
Dommer: Andrea Colombo
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
Inter:
Det virker ikke til, der er nogen, som kan nå Inter til sokkeholderne i denne sæson. I hvert fald ikke i den hjemlige liga. Inzaghis mandskab buldrer afsted mod det italienske mesterskab, og kan sætte tyk streg under deres guldkandidatur med en sejr over Atalanta onsdag aften i dette udsatte opgør fra 21.spillerunde.
Milano-klubben er allerede ni point foran nærmeste forfølger Juventus, og har med denne kamp i hånden, mulighed for at udbygge forspringet til 12 point. Et scenarie, som virker sandsynligt med hjemmeholdets aktuelle formkurve in mente. Inter har vundet syv ligakampe på stribe, og 11 af de seneste 12.
I weekenden blev det med et reservespækket mandskab til en knusende sikker 4-0 sejr ude over Lecce, og det siger lidt om bredden hos Serie A’s aktuelle førerhold, der vel nærmest kan stille to mandskaber, som ville kunne gøre sig gældende i den øvre del af rækken.
Der er dog lidt malurt i bægeret for Inzaghi og co. forud for dette opgør med skader til profilerne Acerbi, Thuram og Calhanoglou, mens Sensi og Cuadrado også forventes at misse opgøret.
Atalanta:
Inter er som nævnt svære at have med at gøre i denne sæson, men hvis der er et hold, som kan stikke en kæp i hjulet på hjemmeholdets fine stime, er det måske Atalanta.
Gæsterne er nemlig inde i en fornem stime med otte kampe i streg uden nederlag i Serie A. Heraf hele seks sejre. Gasperinis mandskab hører aktuelt til Italiens mest formstærke, og hentede så sent som i weekenden point på selvsamme bane mod Inters lokalrivaler AC Milan, i et opgør, som endte 1-1.
Atalanta er igen i denne sæson med i subtoppen af Serie A, hvor de er en del af et bredt felt af top-fire bejlere. Med en sejr i dette opgør kan gæsterne sågar overhale Bologna på fjerdepladsen, og ligge sig lunt i svinget i forhold til næste sæsons Champions League-billetter.
Palomino er umiddelbart eneste fraværende spiller hos Atalanta, selvom Scalvini så lidt medtaget ud efter søndagens kamp mod Milan. Den unge italiener vil Gasperini dog gøre alt for at få klar.
Karantæner:
Inter: Ingen
Atalanta: Ingen
Bud på startopstillinger:
Inter (3-5-2): Sommer – Pavard, De Vrij, Bastoni – Darmian, Barella, Asllani, Mkhitaryan, DiMarco – Arnautovic, Lautaro
Atalanta (3-4-1-2): Carnesecchi – Scalvini, Djimsiti, Kolasinac – Holm, De Roon, Ederson, Zappacosta – Koopmeiners – Lookman, De Ketelaere
Dom:
Formen fejler ikke noget hos hverken Inter eller Atalanta. Syv ligasejre i rap vs. otte ligakampe i streg uden nederlag taler sit tydelige sprog, men én af de to stimer får altså sin ende onsdag aften.
Atalanta har været virkelig godt kørende på det seneste, men søndagens præstation mod Milan var egentlig ikke særlig god. I hvert fald ikke offensivt, hvor Gasperinis tropper kom med meget lidt.
Denne gang står gæsterne overfor en endnu sværere modstander, som både forstår at score mål og lukke af, og derfor ligner det umiddelbart en ende til Atalantas ubesejrede stime.
Forventningen er massiv Inter-dominans, men Atalanta forsvarer fint, så det bliver ikke til mere end en beskeden 2-0 sejr.
LIVE
TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
TRANSFER
Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TOPNYHED
Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
TIPSBLADETS DOM
– Han er bare ren verdensklasse!
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
AVIS
Storklub har taget kontakt
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
TRANSFER
Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler
TOPNYHED
Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
NYHEDER
Gravesen med vild Neestrup-melding
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller
MEDIE
FC København-spiller til lægetjek i dag
HELT VILDT
I svime over Dorgu: ‘En transformation!’
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
DAGENS SPILFORSLAG
Como pokalprygler Fiorentina i Firenze
TOPNYHED
Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub
– Han leder efter et sted at eksplodere
TOPNYHED
Brøndby taber til MLS-hold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre
NYHEDER
Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’
MEDIE
Choktransfer på vej?
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
TOPNYHED
Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler
EKSKLUSIVT