Kæmpe optur for Paul Pogba

Paul Pogba kan være tilbage på banen til marts, efter at hans dopingkarantæne er blevet sat ned.



Den franske midtbanespiller Paul Pogba har fået nedsat sin karantæne for doping fra fire år til 18 måneder.

Han kan derfor spille igen til marts.

Det meddeler Den Internationale Sportsdomstol (CAS) over for Reuters fredag aften.

– Karantænen er nu på 18 måneder, og den startede 11. september 2023, siger generaldirektør i CAS, Matthieu Reeb.

Juventus-stjernen blev i forbindelse med den første Serie A-kamp i sidste sæson mod Udinese testet positiv for præparatet testosteron, som er på Det Internationale Antidopingagenturs (Wada) liste over forbudte stoffer.

Klubben suspenderede ham kort efter, og i februar faldt dommen.

Den italienske antidopingdomstol Tribunale Nazionale Antidoping (TNA) gav den franske midtbanestjerne fire års karantæne, hvilket han straks appellerede til CAS.

Fire år er den maksimale straf for den type af lovbrud, som Pogba har begået.

Som udgangspunkt får man i Italien to års karantæne, men straffen kan blive fordoblet, hvis det kan bevises, at det forbudte stof er indtaget bevidst.

– Endelig er mareridtet ovre. Efter beslutningen fra CAS kan jeg se frem mod den dag, hvor jeg igen kan jagte mine drømme.

– Jeg har altid sagt, at jeg aldrig bevidst har overtrådt reglerne, da jeg tog et kosttilskud, som en læge ordinerede til mig, og som ikke fremmer eller forbedrer en mandlig atlets præstation, siger Pogba i en meddelelse ifølge Reuters og takker CAS for at have være lydhør over for hans forklaring.

Paul Pogba var en del af det franske landshold, der blev verdensmester i 2018. I alt er det blevet til 91 optrædener for Pogba i den franske landsholdstrøje.

Ud over Juventus har midtbanespilleren tørnet ud for engelske Manchester United.

Det var i Manchester United, at franskmanden fik sin fodboldopvækst, men han skiftede i 2012 til Juventus, da det ikke lykkedes at bryde igennem på den engelske klubs førstehold.

De efterfølgende år gjorde Pogba det så godt i Juventus, at Manchester United i 2016 købte midtbanespilleren tilbage.

Det andet ophold i Manchester-klubben var heller ikke succesfuldt, og i 2022 vendte Pogba retur til italiensk fodbold og Juventus.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Hæslig statistik

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Jonas Lössl stopper karrieren

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er AGF’s Champions League-modstander

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

FCK-boss roser varm bomber



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

England sprudlede i underholdende målfest

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Portugal skuffede stort mod DR Congo

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Her er FCK’s modstander i Conference League

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Tjekkiet – Sydafrika

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Får afvist bud på dansk profil

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise