Den franske midtbanespiller Paul Pogba har fået nedsat sin karantæne for doping fra fire år til 18 måneder.
Han kan derfor spille igen til marts.
Det meddeler Den Internationale Sportsdomstol (CAS) over for Reuters fredag aften.
– Karantænen er nu på 18 måneder, og den startede 11. september 2023, siger generaldirektør i CAS, Matthieu Reeb.
Juventus-stjernen blev i forbindelse med den første Serie A-kamp i sidste sæson mod Udinese testet positiv for præparatet testosteron, som er på Det Internationale Antidopingagenturs (Wada) liste over forbudte stoffer.
Klubben suspenderede ham kort efter, og i februar faldt dommen.
Den italienske antidopingdomstol Tribunale Nazionale Antidoping (TNA) gav den franske midtbanestjerne fire års karantæne, hvilket han straks appellerede til CAS.
Fire år er den maksimale straf for den type af lovbrud, som Pogba har begået.
Som udgangspunkt får man i Italien to års karantæne, men straffen kan blive fordoblet, hvis det kan bevises, at det forbudte stof er indtaget bevidst.
– Endelig er mareridtet ovre. Efter beslutningen fra CAS kan jeg se frem mod den dag, hvor jeg igen kan jagte mine drømme.
– Jeg har altid sagt, at jeg aldrig bevidst har overtrådt reglerne, da jeg tog et kosttilskud, som en læge ordinerede til mig, og som ikke fremmer eller forbedrer en mandlig atlets præstation, siger Pogba i en meddelelse ifølge Reuters og takker CAS for at have være lydhør over for hans forklaring.
Paul Pogba var en del af det franske landshold, der blev verdensmester i 2018. I alt er det blevet til 91 optrædener for Pogba i den franske landsholdstrøje.
Ud over Juventus har midtbanespilleren tørnet ud for engelske Manchester United.
Det var i Manchester United, at franskmanden fik sin fodboldopvækst, men han skiftede i 2012 til Juventus, da det ikke lykkedes at bryde igennem på den engelske klubs førstehold.
De efterfølgende år gjorde Pogba det så godt i Juventus, at Manchester United i 2016 købte midtbanespilleren tilbage.
Det andet ophold i Manchester-klubben var heller ikke succesfuldt, og i 2022 vendte Pogba retur til italiensk fodbold og Juventus.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Chok-melding om Franculino
FCM stanger lang karantæne ud til fan
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
Brian Riemer peger på tre årsager
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Snart kan det give rødt kort
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Afvist – Brøndby undrer sig
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
TOPNYHED