Den franske midtbanespiller Paul Pogba har fået nedsat sin karantæne for doping fra fire år til 18 måneder.
Han kan derfor spille igen til marts.
Det meddeler Den Internationale Sportsdomstol (CAS) over for Reuters fredag aften.
– Karantænen er nu på 18 måneder, og den startede 11. september 2023, siger generaldirektør i CAS, Matthieu Reeb.
Juventus-stjernen blev i forbindelse med den første Serie A-kamp i sidste sæson mod Udinese testet positiv for præparatet testosteron, som er på Det Internationale Antidopingagenturs (Wada) liste over forbudte stoffer.
Klubben suspenderede ham kort efter, og i februar faldt dommen.
Den italienske antidopingdomstol Tribunale Nazionale Antidoping (TNA) gav den franske midtbanestjerne fire års karantæne, hvilket han straks appellerede til CAS.
Fire år er den maksimale straf for den type af lovbrud, som Pogba har begået.
Som udgangspunkt får man i Italien to års karantæne, men straffen kan blive fordoblet, hvis det kan bevises, at det forbudte stof er indtaget bevidst.
– Endelig er mareridtet ovre. Efter beslutningen fra CAS kan jeg se frem mod den dag, hvor jeg igen kan jagte mine drømme.
– Jeg har altid sagt, at jeg aldrig bevidst har overtrådt reglerne, da jeg tog et kosttilskud, som en læge ordinerede til mig, og som ikke fremmer eller forbedrer en mandlig atlets præstation, siger Pogba i en meddelelse ifølge Reuters og takker CAS for at have være lydhør over for hans forklaring.
Paul Pogba var en del af det franske landshold, der blev verdensmester i 2018. I alt er det blevet til 91 optrædener for Pogba i den franske landsholdstrøje.
Ud over Juventus har midtbanespilleren tørnet ud for engelske Manchester United.
Det var i Manchester United, at franskmanden fik sin fodboldopvækst, men han skiftede i 2012 til Juventus, da det ikke lykkedes at bryde igennem på den engelske klubs førstehold.
De efterfølgende år gjorde Pogba det så godt i Juventus, at Manchester United i 2016 købte midtbanespilleren tilbage.
Det andet ophold i Manchester-klubben var heller ikke succesfuldt, og i 2022 vendte Pogba retur til italiensk fodbold og Juventus.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
INTERVIEW
Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
NYHEDER
Mæhle modtager trusler efter skurkerolle
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
NYHEDER
Officielt: Neestrup på plads i Panathinaikos
INTERVIEW
Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte
MEDIE
Klar til at gå shopamok
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
MEDIE
Storklub jagter to danskere
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
NYHEDER
Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
MEDIE