Pavens død udsætter alle fodboldkampe i Italien

Der bliver ikke spillet fodboldkampe i Italien efter pavens død 2. påskedag. Fire Serie A-kampe er udskudt.



Alle mandagens fodboldkampe i Italien er udskudt som følge af pave Frans’ død. Det oplyser Det Italienske Fodboldforbund (FIGC) på sin hjemmeside.

Der skulle være spillet fire kampe i i Italiens bedste fodboldrække mandag. Men kampene i Serie A er indtil videre afblæst og endnu ikke programsat.

Det drejer sig om følgende kampe i 33. spillerunde: Torino-Udinese, Cagliari-Fiorentina, Genoa-Lazio og Parma-Juventus.

Dermed kommer Lazio og Oliver Provstgaard ikke til at spille danskeropgør mod Genoa, der råder over Morten Frendrup. Gustav Isaksen har karantæne for Lazio.

Også alle mandagens øvrige fodboldkampe i de lavere divisioner og amatørrækker er udsat, oplyser forbundet.

Vatikanet meddelte tidligere mandag, at pave Frans er død. Han blev 88 år og havde været den katolske kirkes overhoved siden 2013.

Argentineren var den første pave fra Sydamerika og den første ikkeeuropæer i embedet i over 1200 år.

Pave Frans var gennem hele livet en passioneret fodboldtilhænger. Han havde San Lorenzo som sin favoritklub i hjemlandet.

Inden pavens dødsfald nåede der at blive spillet seks kampe i Serie A lørdag og søndag, og der er lige nu stor spænding om det italienske mesterskab, som ligner en titelduel mellem Napoli og Inter.

Napoli vandt 1-0 ude over Monza lørdag, mens Inter søndag tabte 0-1 ude til Bologna.

Dermed halede Napoli tre point ind på Inter, så holdene nu er placeret side om side med lige mange point med fem spillerunder tilbage.

/ritzau/





‘Sort uheld’ i Viborg




mass_sise LIVE

TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige

Forventer rekord i Superliga-klub

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

– Han har en “grim” side

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Smadrer transferrekord

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Dansk klub har lagt hele strategien om

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Spændende transfermelding om Maxsø

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

‘Det var verdens undergang’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det er ufatteligt imponerende’

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Er han løsningen i AGF?

Donald Trump bekræfter