Alle mandagens fodboldkampe i Italien er udskudt som følge af pave Frans’ død. Det oplyser Det Italienske Fodboldforbund (FIGC) på sin hjemmeside.
Der skulle være spillet fire kampe i i Italiens bedste fodboldrække mandag. Men kampene i Serie A er indtil videre afblæst og endnu ikke programsat.
Det drejer sig om følgende kampe i 33. spillerunde: Torino-Udinese, Cagliari-Fiorentina, Genoa-Lazio og Parma-Juventus.
Dermed kommer Lazio og Oliver Provstgaard ikke til at spille danskeropgør mod Genoa, der råder over Morten Frendrup. Gustav Isaksen har karantæne for Lazio.
Også alle mandagens øvrige fodboldkampe i de lavere divisioner og amatørrækker er udsat, oplyser forbundet.
Vatikanet meddelte tidligere mandag, at pave Frans er død. Han blev 88 år og havde været den katolske kirkes overhoved siden 2013.
Argentineren var den første pave fra Sydamerika og den første ikkeeuropæer i embedet i over 1200 år.
Pave Frans var gennem hele livet en passioneret fodboldtilhænger. Han havde San Lorenzo som sin favoritklub i hjemlandet.
Inden pavens dødsfald nåede der at blive spillet seks kampe i Serie A lørdag og søndag, og der er lige nu stor spænding om det italienske mesterskab, som ligner en titelduel mellem Napoli og Inter.
Napoli vandt 1-0 ude over Monza lørdag, mens Inter søndag tabte 0-1 ude til Bologna.
Dermed halede Napoli tre point ind på Inter, så holdene nu er placeret side om side med lige mange point med fem spillerunder tilbage.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
AVIS
Færdig i Real Madrid
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
10. gang i træk
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
EKSKLUSIVT