Pavens død udsætter alle fodboldkampe i Italien

Der bliver ikke spillet fodboldkampe i Italien efter pavens død 2. påskedag. Fire Serie A-kampe er udskudt.



Alle mandagens fodboldkampe i Italien er udskudt som følge af pave Frans’ død. Det oplyser Det Italienske Fodboldforbund (FIGC) på sin hjemmeside.

Der skulle være spillet fire kampe i i Italiens bedste fodboldrække mandag. Men kampene i Serie A er indtil videre afblæst og endnu ikke programsat.

Det drejer sig om følgende kampe i 33. spillerunde: Torino-Udinese, Cagliari-Fiorentina, Genoa-Lazio og Parma-Juventus.

Dermed kommer Lazio og Oliver Provstgaard ikke til at spille danskeropgør mod Genoa, der råder over Morten Frendrup. Gustav Isaksen har karantæne for Lazio.

Også alle mandagens øvrige fodboldkampe i de lavere divisioner og amatørrækker er udsat, oplyser forbundet.

Vatikanet meddelte tidligere mandag, at pave Frans er død. Han blev 88 år og havde været den katolske kirkes overhoved siden 2013.

Argentineren var den første pave fra Sydamerika og den første ikkeeuropæer i embedet i over 1200 år.

Pave Frans var gennem hele livet en passioneret fodboldtilhænger. Han havde San Lorenzo som sin favoritklub i hjemlandet.

Inden pavens dødsfald nåede der at blive spillet seks kampe i Serie A lørdag og søndag, og der er lige nu stor spænding om det italienske mesterskab, som ligner en titelduel mellem Napoli og Inter.

Napoli vandt 1-0 ude over Monza lørdag, mens Inter søndag tabte 0-1 ude til Bologna.

Dermed halede Napoli tre point ind på Inter, så holdene nu er placeret side om side med lige mange point med fem spillerunder tilbage.

/ritzau/







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Kræver flere hold i Superligaen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

FC Midtjylland – Viborg FF

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Færdig i Real Madrid

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Storklub i dialog med Mohamed Salah

10. gang i træk

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

FCK lurer på landsholdsspiller

Enorm interesse – millionregn over FCK?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid