Pavens død udsætter alle fodboldkampe i Italien

Der bliver ikke spillet fodboldkampe i Italien efter pavens død 2. påskedag. Fire Serie A-kampe er udskudt.



Alle mandagens fodboldkampe i Italien er udskudt som følge af pave Frans’ død. Det oplyser Det Italienske Fodboldforbund (FIGC) på sin hjemmeside.

Der skulle være spillet fire kampe i i Italiens bedste fodboldrække mandag. Men kampene i Serie A er indtil videre afblæst og endnu ikke programsat.

Det drejer sig om følgende kampe i 33. spillerunde: Torino-Udinese, Cagliari-Fiorentina, Genoa-Lazio og Parma-Juventus.

Dermed kommer Lazio og Oliver Provstgaard ikke til at spille danskeropgør mod Genoa, der råder over Morten Frendrup. Gustav Isaksen har karantæne for Lazio.

Også alle mandagens øvrige fodboldkampe i de lavere divisioner og amatørrækker er udsat, oplyser forbundet.

Vatikanet meddelte tidligere mandag, at pave Frans er død. Han blev 88 år og havde været den katolske kirkes overhoved siden 2013.

Argentineren var den første pave fra Sydamerika og den første ikkeeuropæer i embedet i over 1200 år.

Pave Frans var gennem hele livet en passioneret fodboldtilhænger. Han havde San Lorenzo som sin favoritklub i hjemlandet.

Inden pavens dødsfald nåede der at blive spillet seks kampe i Serie A lørdag og søndag, og der er lige nu stor spænding om det italienske mesterskab, som ligner en titelduel mellem Napoli og Inter.

Napoli vandt 1-0 ude over Monza lørdag, mens Inter søndag tabte 0-1 ude til Bologna.

Dermed halede Napoli tre point ind på Inter, så holdene nu er placeret side om side med lige mange point med fem spillerunder tilbage.

/ritzau/







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Massiv kritik efter skandaløse scener

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Det er ringe ad helvede til’

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken

Tragiske omstændigheder inden El Clásico



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Brøndby-flop færdig i danskerklub

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

Randers FC – OB

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Ruben Amorim favorit til dette job

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Magiske Messi slår til igen

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Klubboss raser efter skandalescener

Kniven for struben: Chefen hylder spillerne

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?

Stor interesse – FC København kan miste stjerne