Pavens død udsætter alle fodboldkampe i Italien

Der bliver ikke spillet fodboldkampe i Italien efter pavens død 2. påskedag. Fire Serie A-kampe er udskudt.



Alle mandagens fodboldkampe i Italien er udskudt som følge af pave Frans’ død. Det oplyser Det Italienske Fodboldforbund (FIGC) på sin hjemmeside.

Der skulle være spillet fire kampe i i Italiens bedste fodboldrække mandag. Men kampene i Serie A er indtil videre afblæst og endnu ikke programsat.

Det drejer sig om følgende kampe i 33. spillerunde: Torino-Udinese, Cagliari-Fiorentina, Genoa-Lazio og Parma-Juventus.

Dermed kommer Lazio og Oliver Provstgaard ikke til at spille danskeropgør mod Genoa, der råder over Morten Frendrup. Gustav Isaksen har karantæne for Lazio.

Også alle mandagens øvrige fodboldkampe i de lavere divisioner og amatørrækker er udsat, oplyser forbundet.

Vatikanet meddelte tidligere mandag, at pave Frans er død. Han blev 88 år og havde været den katolske kirkes overhoved siden 2013.

Argentineren var den første pave fra Sydamerika og den første ikkeeuropæer i embedet i over 1200 år.

Pave Frans var gennem hele livet en passioneret fodboldtilhænger. Han havde San Lorenzo som sin favoritklub i hjemlandet.

Inden pavens dødsfald nåede der at blive spillet seks kampe i Serie A lørdag og søndag, og der er lige nu stor spænding om det italienske mesterskab, som ligner en titelduel mellem Napoli og Inter.

Napoli vandt 1-0 ude over Monza lørdag, mens Inter søndag tabte 0-1 ude til Bologna.

Dermed halede Napoli tre point ind på Inter, så holdene nu er placeret side om side med lige mange point med fem spillerunder tilbage.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Spændende melding

Zorniger fremhæver transfervindue

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Storroser 18-årig FCK-spiller

Transferbombe på vej

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Holland – Marokko

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Brasilien – Japan

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Tyskland – Paraguay

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Her er 16.-delsfinalerne til VM