Rasmus Højlund har i de seneste måneder vist sig som den farligste angriber med dansk pas, efter et forår med otte fuldtræffere for Atalanta og fem for Danmark.
Højlund fik aldrig et stort gennembrud i FC København, men Atalanta-danskeren har nu afsløret, at han har lært rigtigt meget af to FC København-legender.
I DR-podcasten Fodboldlisten har Rasmus Højlund nemlig udpeget sine fem største angriber-forbilleder, og her har den unge Serie A-stjerne fundet plads til både Dame N'Doye og Andreas Cornelius. Særligt senegaleserens evne til at læse forsvarsspillerne inden han modtog bolden er noget, som Rasmus Højlund har nærstuderet.
– Det var Dame N'Doye rigtig, rigtig god til. 'Corner' er også god til det, men N'Doye var helt fantastisk til det der, lyder det fra Rasmus Højlund i podcasten.
– Jeg var jo FCK-fan, da jeg var yngre. Så helt automatisk så jeg ham (Dame N'Doye, red.) inde i Parken, da jeg var lille. Jeg har råbt hans navn en masse gange, så det ligger i hukommelsen. Senere hen skiftede jeg så til FCK, hvor jeg begyndte at studere ham, igennem de yngre rækker, dengang Ståle stadig var der. Vi trænede rigtig meget på at beskytte bolden, hvor vi kiggede rigtig meget på ham. Han har lært mig noget på den front.
Rasmus Højlund har også fundet plads til Erling Haaland og Romelu Lukaku på sin top-5, hvor Cristiano Ronaldo dog sidder tungt på førstepladsen.
– Han er grunden til, at jeg står her, hvor jeg er i dag. Mega inspirerende. Jeg har set alle hans kampe, og jeg har altid brugt en masse energi på at følge ham. Så ja, han er mit største idol, lyder det fra Rasmus Højlund om Cristiano Ronaldo.
I podcasten fortæller Rasmus Højlund endvidere, at kærligheden til Cristiano Ronaldo begyndte i portugiserens første periode som Manchester United-spiller.
Engelske aviser som The Times og The Guardian har på det seneste sat Rasmus Højlund i forbindelse med netop Manchester United.
En vidunderlig aften på Rasmus Højlunds tagterrasse blev til seneste udgave af Fodboldlisten. Det er Højlunds 5 yndlingsspillere, og den ligger ude nu.
— Thomas Loft (@ThomasLoftDR) May 31, 2023
I baggrunden sidder Torben Schou og der tennis.https://t.co/kLzk0IXwvz pic.twitter.com/MY63XnQeBv
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
AVIS