Rasmus Højlund hylder FCK-legende: Helt fantastisk

I podcasten 'Fodboldlisten' har Rasmus Højlund sat navn på de fem angribere, han har set mest op til.



Rasmus Højlund har i de seneste måneder vist sig som den farligste angriber med dansk pas, efter et forår med otte fuldtræffere for Atalanta og fem for Danmark. 

Højlund fik aldrig et stort gennembrud i FC København, men Atalanta-danskeren har nu afsløret, at han har lært rigtigt meget af to FC København-legender.

I DR-podcasten Fodboldlisten har Rasmus Højlund nemlig udpeget sine fem største angriber-forbilleder, og her har den unge Serie A-stjerne fundet plads til både Dame N'Doye og Andreas Cornelius. Særligt senegaleserens evne til at læse forsvarsspillerne inden han modtog bolden er noget, som Rasmus Højlund har nærstuderet. 

– Det var Dame N'Doye rigtig, rigtig god til. 'Corner' er også god til det, men N'Doye var helt fantastisk til det der, lyder det fra Rasmus Højlund i podcasten. 

– Jeg var jo FCK-fan, da jeg var yngre. Så helt automatisk så jeg ham (Dame N'Doye, red.) inde i Parken, da jeg var lille. Jeg har råbt hans navn en masse gange, så det ligger i hukommelsen. Senere hen skiftede jeg så til FCK, hvor jeg begyndte at studere ham, igennem de yngre rækker, dengang Ståle stadig var der. Vi trænede rigtig meget på at beskytte bolden, hvor vi kiggede rigtig meget på ham. Han har lært mig noget på den front.

Rasmus Højlund har også fundet plads til Erling Haaland og Romelu Lukaku på sin top-5, hvor Cristiano Ronaldo dog sidder tungt på førstepladsen. 

– Han er grunden til, at jeg står her, hvor jeg er i dag. Mega inspirerende. Jeg har set alle hans kampe, og jeg har altid brugt en masse energi på at følge ham. Så ja, han er mit største idol, lyder det fra Rasmus Højlund om Cristiano Ronaldo. 

I podcasten fortæller Rasmus Højlund endvidere, at kærligheden til Cristiano Ronaldo begyndte i portugiserens første periode som Manchester United-spiller. 

Engelske aviser som The Times og The Guardian har på det seneste sat Rasmus Højlund i forbindelse med netop Manchester United. 





LIVE

VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Viaplay med stor AGF-nyhed



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Zanka ville spille gratis for FC København

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Tæt på at købe FC København-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Skotland – Marokko

FCK-boss roser varm bomber

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s modstander i Conference League

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Canada – Qatar

Jonas Lössl stopper karrieren

Mexico – Sydkorea

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kontroversielt? VM-boss forhandler med denne klub

AGF i Europa: Svær lodtrækning kan gavne senere