Rasmus Højlund hylder FCK-legende: Helt fantastisk

I podcasten 'Fodboldlisten' har Rasmus Højlund sat navn på de fem angribere, han har set mest op til.



Rasmus Højlund har i de seneste måneder vist sig som den farligste angriber med dansk pas, efter et forår med otte fuldtræffere for Atalanta og fem for Danmark. 

Højlund fik aldrig et stort gennembrud i FC København, men Atalanta-danskeren har nu afsløret, at han har lært rigtigt meget af to FC København-legender.

I DR-podcasten Fodboldlisten har Rasmus Højlund nemlig udpeget sine fem største angriber-forbilleder, og her har den unge Serie A-stjerne fundet plads til både Dame N'Doye og Andreas Cornelius. Særligt senegaleserens evne til at læse forsvarsspillerne inden han modtog bolden er noget, som Rasmus Højlund har nærstuderet. 

– Det var Dame N'Doye rigtig, rigtig god til. 'Corner' er også god til det, men N'Doye var helt fantastisk til det der, lyder det fra Rasmus Højlund i podcasten. 

– Jeg var jo FCK-fan, da jeg var yngre. Så helt automatisk så jeg ham (Dame N'Doye, red.) inde i Parken, da jeg var lille. Jeg har råbt hans navn en masse gange, så det ligger i hukommelsen. Senere hen skiftede jeg så til FCK, hvor jeg begyndte at studere ham, igennem de yngre rækker, dengang Ståle stadig var der. Vi trænede rigtig meget på at beskytte bolden, hvor vi kiggede rigtig meget på ham. Han har lært mig noget på den front.

Rasmus Højlund har også fundet plads til Erling Haaland og Romelu Lukaku på sin top-5, hvor Cristiano Ronaldo dog sidder tungt på førstepladsen. 

– Han er grunden til, at jeg står her, hvor jeg er i dag. Mega inspirerende. Jeg har set alle hans kampe, og jeg har altid brugt en masse energi på at følge ham. Så ja, han er mit største idol, lyder det fra Rasmus Højlund om Cristiano Ronaldo. 

I podcasten fortæller Rasmus Højlund endvidere, at kærligheden til Cristiano Ronaldo begyndte i portugiserens første periode som Manchester United-spiller. 

Engelske aviser som The Times og The Guardian har på det seneste sat Rasmus Højlund i forbindelse med netop Manchester United. 





LIVE

VM-LIVE: Zlatan med genial kommentar om Haaland

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Han tager hjem fra VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Nu melder Christian Eriksen ud

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Brøndby henter Alexander Drexel

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brasilien – Marokko

‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!