Rasmus Højlund hylder FCK-legende: Helt fantastisk

I podcasten 'Fodboldlisten' har Rasmus Højlund sat navn på de fem angribere, han har set mest op til.



Rasmus Højlund har i de seneste måneder vist sig som den farligste angriber med dansk pas, efter et forår med otte fuldtræffere for Atalanta og fem for Danmark. 

Højlund fik aldrig et stort gennembrud i FC København, men Atalanta-danskeren har nu afsløret, at han har lært rigtigt meget af to FC København-legender.

I DR-podcasten Fodboldlisten har Rasmus Højlund nemlig udpeget sine fem største angriber-forbilleder, og her har den unge Serie A-stjerne fundet plads til både Dame N'Doye og Andreas Cornelius. Særligt senegaleserens evne til at læse forsvarsspillerne inden han modtog bolden er noget, som Rasmus Højlund har nærstuderet. 

– Det var Dame N'Doye rigtig, rigtig god til. 'Corner' er også god til det, men N'Doye var helt fantastisk til det der, lyder det fra Rasmus Højlund i podcasten. 

– Jeg var jo FCK-fan, da jeg var yngre. Så helt automatisk så jeg ham (Dame N'Doye, red.) inde i Parken, da jeg var lille. Jeg har råbt hans navn en masse gange, så det ligger i hukommelsen. Senere hen skiftede jeg så til FCK, hvor jeg begyndte at studere ham, igennem de yngre rækker, dengang Ståle stadig var der. Vi trænede rigtig meget på at beskytte bolden, hvor vi kiggede rigtig meget på ham. Han har lært mig noget på den front.

Rasmus Højlund har også fundet plads til Erling Haaland og Romelu Lukaku på sin top-5, hvor Cristiano Ronaldo dog sidder tungt på førstepladsen. 

– Han er grunden til, at jeg står her, hvor jeg er i dag. Mega inspirerende. Jeg har set alle hans kampe, og jeg har altid brugt en masse energi på at følge ham. Så ja, han er mit største idol, lyder det fra Rasmus Højlund om Cristiano Ronaldo. 

I podcasten fortæller Rasmus Højlund endvidere, at kærligheden til Cristiano Ronaldo begyndte i portugiserens første periode som Manchester United-spiller. 

Engelske aviser som The Times og The Guardian har på det seneste sat Rasmus Højlund i forbindelse med netop Manchester United. 







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Vil hente FC Midtjylland-profil

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Fortryder FC Barcelona-transfer

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Neestrup jagtes af storklub

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Færdig: Nu er han rejst til København

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dansk stortalents værdi eksploderer

Jess Thorup indlagt

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

AGF jagter hollandsk talent

Chelsea – Tottenham

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Roy Keane slagter dansk stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Froholdt med vild hæder i Portugal

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub