Ronaldo og Co. snublede mod Verona

Juventus måtte nøjes med uafgjort, da Cristiano Ronaldo og co. lørdag var på besøg hos Verona.



Juventus sløje stime af resultater fortsatte lørdag.

Her endte det uafgjort, da de forsvarende italienske mestre gæstede Verona i Serie A. Cristiano Ronaldo sendte ellers Juventus foran, men Verona kæmpede sig tilbage, så kampen endte 1-1.

Dermed har Juventus kun vundet en enkelt af de seneste fem kampe på tværs af alle turneringer. Det var mod Serie A’s bundprop, Crotone.

Lørdagens resultat efterlader Juventus med 46 point på tredjepladsen, syv point færre end førerholdet Inter. AC Milan ligger nummer to med 49 point.

Alle tre hold har spillet 23 kampe. Begge Milano-klubber skal i aktion søndag.

Kampen mod Verona startede i et højt tempo med chancer i begge ender. Hjemmeholdet var godt med, og første halvleg forblev jævnbyrdig frem til pausefløjtet, men uden mål.

Det blev der hurtigt lavet om på i anden halvleg. Juventus kom ud som lyn og torden, og der var kun gået små fire minutter, da Cristiano Ronaldo sendte sit hold i front efter at være blevet spillet helt fri i feltet.

Det lugtede i første omgang af endnu et Juventus-mål, men som tiden gik, kom Verona længere frem på banen. Cirka et kvarter før tid var der gevinst for hjemmeholdet, da Antonin Barak headede bolden i mål til 1-1.

Det kunne sagtens være blevet til endnu mere for Verona. Med fem minutter tilbage bankede hjemmeholdets Darko Lazovic bolden på overliggeren.

Cristiano Ronaldo fik i overtiden mulighed for at ende som den store helt, da Juventus fik tilkendt et frispark lige udenfor Veronas felt. Men portugiserens forsøg røg direkte i muren, og så endte det altså med pointdeling.

Andreas Cornelius var ikke med for Parma, da klubben tidligere lørdag spillede 2-2 med Spezia. Den danske angriber blev skadet under opvarmningen og var derfor ikke i stand til at spille kampen.

Det er uvist, i hvor alvor grad, Cornelius er skadet. Parma har på Twitter blot skrevet, at han mærkede noget “ubehag” under opvarmningen.

Andreas Skov Olsen fik de sidste cirka 20 minutter på banen, da Bologna slog Lazio med 2-0.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Transferbombe i Manchester United

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Amir Richardson meldes tæt på skifte



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Maxsø træner med i Brøndby

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Bekræfter jagt på FCK-stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

‘Det er et større problem for os’

Så meget kræver Ajax for Gaaei



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

FC København i intense transferforhandlinger

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Hylder FC København og Brøndby

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Frankrig – Spanien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss