Sørensen og Antonsson til Bologna

Ifølge italiensk presse skifter både danske Frederik Sørensen og den tidligere FCK-spiller, svenske Mikael Antonsson, til Bologna i Serie A.



Mikael Antonsson kan skrive under med Bologna hvornår det kan være, og han får følgeskab af den danske U/21-landsholdsspiller Frederik Sørensen. Det melder italiensk presse. Mikael Antonsson har været rygtet til den italienske Serie A-klub gennem nogle dage, og han underskriver en to-årig kontrakt med klubben. Lidt mere overraskende er det, at danske Frederik Sørensen, der er ejet af Juventus, følger med samme vej. Bolognas tekniske direktør, Salvatore Bagni, bekræfter, at de to defensive skandinaviske forstærkninger er nært forestående.

– Vi vil opbygge et erfarent og solidt hold, og vi har brug for spillere, som kan gå i startopstillingen med det samme. Det betyder ikke, at vi dropper vores politik om at hente unge spillere. Vi får to eller tre allerede i år. Vi vil også gøre de unge motiverede, positive og mentalt stærke. Det er ingen tilfældighed, at vi vil have eksemplarisk professionelle spillere som svenske Antonsson, danske Sørensen og østrigske Janko til at hjælpe til, siger Bagni.

Mens Mikael Antonsson, der er transferfri efter fire år i FC København, altså får to-årig kontrakt i Bologna, kommer Frederik Sørensen ifølge de italienske medier til klubben på enten en lejeaftale eller som delejet spiller. Det betyder, at Bologna vil eje den ene halvpart i danskeren, mens Juventus fortsat vil eje den anden.





‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

‘Det er pinligt for dansk fodbold’



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Skidt nyt om Lukas Lerager

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

FC København – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Det var vanvittigt brutalt

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Smider Salah-bombe



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud