Sørensen og Antonsson til Bologna

Ifølge italiensk presse skifter både danske Frederik Sørensen og den tidligere FCK-spiller, svenske Mikael Antonsson, til Bologna i Serie A.



Mikael Antonsson kan skrive under med Bologna hvornår det kan være, og han får følgeskab af den danske U/21-landsholdsspiller Frederik Sørensen. Det melder italiensk presse. Mikael Antonsson har været rygtet til den italienske Serie A-klub gennem nogle dage, og han underskriver en to-årig kontrakt med klubben. Lidt mere overraskende er det, at danske Frederik Sørensen, der er ejet af Juventus, følger med samme vej. Bolognas tekniske direktør, Salvatore Bagni, bekræfter, at de to defensive skandinaviske forstærkninger er nært forestående.

– Vi vil opbygge et erfarent og solidt hold, og vi har brug for spillere, som kan gå i startopstillingen med det samme. Det betyder ikke, at vi dropper vores politik om at hente unge spillere. Vi får to eller tre allerede i år. Vi vil også gøre de unge motiverede, positive og mentalt stærke. Det er ingen tilfældighed, at vi vil have eksemplarisk professionelle spillere som svenske Antonsson, danske Sørensen og østrigske Janko til at hjælpe til, siger Bagni.

Mens Mikael Antonsson, der er transferfri efter fire år i FC København, altså får to-årig kontrakt i Bologna, kommer Frederik Sørensen ifølge de italienske medier til klubben på enten en lejeaftale eller som delejet spiller. Det betyder, at Bologna vil eje den ene halvpart i danskeren, mens Juventus fortsat vil eje den anden.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Stort medie hylder AGF-profil

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe