Svingdør i Milano: Kjær kan blive den nye Zlatan

Det tyder på, at der kan komme stor udskiftning i Milanos trup til sommer, og her kan Simon Kjær få en særlig rolle.



Når Serie A-sæsonen går på hæld søndag, skal AC Milans trup til eftersyn. 

Det er meldingen fra La Gazetta dello Sport, der varsler en travl transfersommer for Stefano Pioli og kompagni, der skal forsøge at hente Serie A-trofæet tilbage til Milano næste sæson. 

En af dem, hvis fremtid i modebyen har været genstand for spekulation, er danske Simon Kjær, der har kontraktudløb til næste sommer. 

Den danske landsholdsspiller har leveret svingende præstationer i løbet af sæsonen, og på et tidspunkt lignede det, at hans tid lakkede mod enden i den italienske mesterklub.

Den 34-årige dansker har dog fået melodien til at spille i den seneste tid, og der er nu ikke noget, der peger i retning af, at han forlader klubben til sommer. 

Der kan dog ifølge flere italienske medier ske udskiftninger i den bagerste kæde blandt Kjærs kollegaer, men indtil videre er danskeren fredet.

Det skriver La Gazzeta dello Sport og Milanpress.it, hvor sidstnævnte sammenligner Simon Kjær med selveste Zlatan Ibrahimović.

– Thiaw er vokset meget, og Kjær er en betroet mand, der skal forblive for at være den nye Ibrahimović. Enten Kalulu ellere Tomori kan være på vej væk, men kun hvis markedsforholdene er rigtige, skriver det italienske medie. 

Når danskeren bliver sammenlignet med den svenske fodboldlegende, er det på grund af hans store erfaring, som også La Gazzetto dello Sport fremhæver.

– Thiaws udvikling og Kjærs store erfaring risikerer at sende enten ​Kalulu eller Tomori ude i kulden, skriver den italienske avis. 

Kjær har kontraktudløb i Milano-klubben i 2024.





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Arsenal-dansker vender hjem

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Monsterbud på vej

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Afslører dansk toptræners millionløn

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Medier sender ham hjem til AGF

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

De jagter Henrik Meister

De burde drømme om denne Brøndby-spiller



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

De lurer på Vejle-profil

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

Tottenham henter Liverpool-profil

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Han var i spil som Brøndby-træner

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Barcelona-stjerne får stor hæder

Kæmper om det samme trænerjob