Når Serie A-sæsonen går på hæld søndag, skal AC Milans trup til eftersyn.
Det er meldingen fra La Gazetta dello Sport, der varsler en travl transfersommer for Stefano Pioli og kompagni, der skal forsøge at hente Serie A-trofæet tilbage til Milano næste sæson.
En af dem, hvis fremtid i modebyen har været genstand for spekulation, er danske Simon Kjær, der har kontraktudløb til næste sommer.
Den danske landsholdsspiller har leveret svingende præstationer i løbet af sæsonen, og på et tidspunkt lignede det, at hans tid lakkede mod enden i den italienske mesterklub.
Den 34-årige dansker har dog fået melodien til at spille i den seneste tid, og der er nu ikke noget, der peger i retning af, at han forlader klubben til sommer.
Der kan dog ifølge flere italienske medier ske udskiftninger i den bagerste kæde blandt Kjærs kollegaer, men indtil videre er danskeren fredet.
Det skriver La Gazzeta dello Sport og Milanpress.it, hvor sidstnævnte sammenligner Simon Kjær med selveste Zlatan Ibrahimović.
– Thiaw er vokset meget, og Kjær er en betroet mand, der skal forblive for at være den nye Ibrahimović. Enten Kalulu ellere Tomori kan være på vej væk, men kun hvis markedsforholdene er rigtige, skriver det italienske medie.
Når danskeren bliver sammenlignet med den svenske fodboldlegende, er det på grund af hans store erfaring, som også La Gazzetto dello Sport fremhæver.
– Thiaws udvikling og Kjærs store erfaring risikerer at sende enten Kalulu eller Tomori ude i kulden, skriver den italienske avis.
Kjær har kontraktudløb i Milano-klubben i 2024.
LIVE
TransferLIVE: Jagter Real Madrid-stjerne
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder
Solbakken har blandede følelser
OPTAKT
Ghana – Panama
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
TOPNYHED
Klar transfermelding
Deadline overskredet: FC København melder ud
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Argentina – Algeriet
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
OPTAKT
Frankrig – Senegal
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
OPTAKT
Irak – Norge
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
Her er Tunesiens nye VM-træner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
MEDIE