Torskedumt! Lind fik opsigtsvækkende rødt kort

Filippo Inzaghi er ikke imponeret over, at Alexander Lind lod sig provokere og fik et unødvendigt rødt kort i lørdagens nederlag til Cittadella.



Pisa har i denne sæson gang i noget rigtig stort.

Serie B-klubben er, med hjælp fra deres danskerkoloni, på vej tilbage til Italiens bedste række, men lørdag gik det skævt for Alexander Lind, der dummede sig noget så eftertrykkeligt i kampen mod Cittadella.

Længe lignede det en klassisk Serie B-kamp, der ville ende uden mål, men i kampens 83. minut kom udeholdet fra Cittadella foran med 1-0, der også blev kampens resultat.

Da målscoreren Luca Pandolfi efterfølgende løb ud mod hjemmeholdets bænk for at lave en provokerende jubelscene, kogte det over for den danske angriber, der var blevet udskiftet fem minutter tidligere.

Alexander Lind stormede nemlig ind på banen for at vise sin utilfredshed og modtog efterfølgende et rødt kort fra kampens dommer, der ligeledes straffede målscoreren, som slap med en ostemad for sit optrin.

Efter kampen var Pisas cheftræner, Filippo Inzaghi, heller ikke imponeret over reaktionsmønsteret hos sin foretrukne nier.

– Lind skulle ikke være faldet i den fælde, han var allerede frustreret efter det frispark i første halvleg, der ikke blev dømt. Det er helt fair at fejre en scoring med sine holdkammerater og fans, men ikke foran modstanderens bænk. Men Lind begik en fejl, sagde den legendariske angriber til pressen efter kampen.

Nederlaget betyder, at Pisa fortsat ligger nummer to i Serie B, pladsen giver direkte oprykning til Serie A, men Spezia har søndag muligheden for at hale ind på det forspring, når de møder Palermo.





TransferLIVE: Nu forlader han Brøndby




LIVE

VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Brøndby henter Alexander Drexel

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Horsens-oprykning sender million til Rumænien



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Nu melder Christian Eriksen ud

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Australien – Tyrkiet



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!