Pisa har i denne sæson gang i noget rigtig stort.
Serie B-klubben er, med hjælp fra deres danskerkoloni, på vej tilbage til Italiens bedste række, men lørdag gik det skævt for Alexander Lind, der dummede sig noget så eftertrykkeligt i kampen mod Cittadella.
Længe lignede det en klassisk Serie B-kamp, der ville ende uden mål, men i kampens 83. minut kom udeholdet fra Cittadella foran med 1-0, der også blev kampens resultat.
Da målscoreren Luca Pandolfi efterfølgende løb ud mod hjemmeholdets bænk for at lave en provokerende jubelscene, kogte det over for den danske angriber, der var blevet udskiftet fem minutter tidligere.
Alexander Lind stormede nemlig ind på banen for at vise sin utilfredshed og modtog efterfølgende et rødt kort fra kampens dommer, der ligeledes straffede målscoreren, som slap med en ostemad for sit optrin.
Efter kampen var Pisas cheftræner, Filippo Inzaghi, heller ikke imponeret over reaktionsmønsteret hos sin foretrukne nier.
– Lind skulle ikke være faldet i den fælde, han var allerede frustreret efter det frispark i første halvleg, der ikke blev dømt. Det er helt fair at fejre en scoring med sine holdkammerater og fans, men ikke foran modstanderens bænk. Men Lind begik en fejl, sagde den legendariske angriber til pressen efter kampen.
Nederlaget betyder, at Pisa fortsat ligger nummer to i Serie B, pladsen giver direkte oprykning til Serie A, men Spezia har søndag muligheden for at hale ind på det forspring, når de møder Palermo.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
OPTAKT
Viborg FF – OB
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TRANSFER
Bassel Jradi præsenteret i B.93
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan er død
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
INTERVIEW
Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
INTERVIEW
Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
Fin lodtrækning for FCK
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
Han er VM’s bedste spiller
EKSKLUSIVT