Pisa har i denne sæson gang i noget rigtig stort.
Serie B-klubben er, med hjælp fra deres danskerkoloni, på vej tilbage til Italiens bedste række, men lørdag gik det skævt for Alexander Lind, der dummede sig noget så eftertrykkeligt i kampen mod Cittadella.
Længe lignede det en klassisk Serie B-kamp, der ville ende uden mål, men i kampens 83. minut kom udeholdet fra Cittadella foran med 1-0, der også blev kampens resultat.
Da målscoreren Luca Pandolfi efterfølgende løb ud mod hjemmeholdets bænk for at lave en provokerende jubelscene, kogte det over for den danske angriber, der var blevet udskiftet fem minutter tidligere.
Alexander Lind stormede nemlig ind på banen for at vise sin utilfredshed og modtog efterfølgende et rødt kort fra kampens dommer, der ligeledes straffede målscoreren, som slap med en ostemad for sit optrin.
Efter kampen var Pisas cheftræner, Filippo Inzaghi, heller ikke imponeret over reaktionsmønsteret hos sin foretrukne nier.
– Lind skulle ikke være faldet i den fælde, han var allerede frustreret efter det frispark i første halvleg, der ikke blev dømt. Det er helt fair at fejre en scoring med sine holdkammerater og fans, men ikke foran modstanderens bænk. Men Lind begik en fejl, sagde den legendariske angriber til pressen efter kampen.
Nederlaget betyder, at Pisa fortsat ligger nummer to i Serie B, pladsen giver direkte oprykning til Serie A, men Spezia har søndag muligheden for at hale ind på det forspring, når de møder Palermo.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Arsenal er i Champions League-finalen
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
Millionregn over ‘PC’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
El Clásico kan afgøre det hele
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli