Torskedumt! Lind fik opsigtsvækkende rødt kort

Filippo Inzaghi er ikke imponeret over, at Alexander Lind lod sig provokere og fik et unødvendigt rødt kort i lørdagens nederlag til Cittadella.



Pisa har i denne sæson gang i noget rigtig stort.

Serie B-klubben er, med hjælp fra deres danskerkoloni, på vej tilbage til Italiens bedste række, men lørdag gik det skævt for Alexander Lind, der dummede sig noget så eftertrykkeligt i kampen mod Cittadella.

Længe lignede det en klassisk Serie B-kamp, der ville ende uden mål, men i kampens 83. minut kom udeholdet fra Cittadella foran med 1-0, der også blev kampens resultat.

Da målscoreren Luca Pandolfi efterfølgende løb ud mod hjemmeholdets bænk for at lave en provokerende jubelscene, kogte det over for den danske angriber, der var blevet udskiftet fem minutter tidligere.

Alexander Lind stormede nemlig ind på banen for at vise sin utilfredshed og modtog efterfølgende et rødt kort fra kampens dommer, der ligeledes straffede målscoreren, som slap med en ostemad for sit optrin.

Efter kampen var Pisas cheftræner, Filippo Inzaghi, heller ikke imponeret over reaktionsmønsteret hos sin foretrukne nier.

– Lind skulle ikke være faldet i den fælde, han var allerede frustreret efter det frispark i første halvleg, der ikke blev dømt. Det er helt fair at fejre en scoring med sine holdkammerater og fans, men ikke foran modstanderens bænk. Men Lind begik en fejl, sagde den legendariske angriber til pressen efter kampen.

Nederlaget betyder, at Pisa fortsat ligger nummer to i Serie B, pladsen giver direkte oprykning til Serie A, men Spezia har søndag muligheden for at hale ind på det forspring, når de møder Palermo.







LIVE

TransferLIVE: I dialog om nyt trænerjob

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Enig med FC Midtjylland-angriber

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Portugal – Spanien

“Du er en fucking maskine!”

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet

Jagter dansk erstatning

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

USA – Belgien

Her er 1/8-finalerne ved VM

‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner