Verdensklasseredning sikrer Juventus ét point

Atalanta var tættest på sejren, men Juventus klarede 0-0 i Bergamo. Morten Frendrup assisterede for Genoa.



Den polske keeper Wojciech Szczesny leverede kampens absolutte højdepunkt, da Juventus søndag spillede 0-0 hos Atalanta i Serie A.

I en chancefattig affære sendte hjemmeholdets indskifter Luis Muriel efter 75 minutter et fremragende frispark mod det ene målhjørne, men Szczesny nåede helt op og fik fingerspidserne på bolden, hvorefter undersiden af overliggeren klarede resten.

Generelt skabte hjemmeholdet både de fleste og de største chancer, men Szczesny blev noteret for sæsonens fjerde clean sheet.

Resultatet rykker ikke det store for Juventus og Atalanta, der er henholdsvis nummer fire og fem i Serie A. Den toppes af Inter og AC Milan, som begge har 18 point.

Tidligere søndag opfangede den tidligere Brøndby-profil Morten Frendrup et meget skidt udspil fra Udinese-keeper Marco Silvestri og assisterede islandske Albert Gudmundssons 1-0-træffer.

Gudmundsson bragte også midterholdet Genoa på 2-1, men trods en udvisning og dermed undertal fik Udinese sikret sig 2-2 via et selvmål i overtiden.

Den tidligere AGF'er Thomas Kristensen spillede de første 80 minutter for Udinese, der holder til lige over nedrykningsstregen.

Den tidligere FC København-back Victor Kristiansen spillede alle 90 minutter for midterholdet Bologna, der hjemme tævede Empoli 3-0.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Stille fredag for netmasker i Napoli

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Kæmpekøb retur til FC København?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Bombe på vej i Real Madrid?

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Arsenal skal til Danmark

Kalder tronskifte i Danmark

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr