Verdensklasseredning sikrer Juventus ét point

Atalanta var tættest på sejren, men Juventus klarede 0-0 i Bergamo. Morten Frendrup assisterede for Genoa.



Den polske keeper Wojciech Szczesny leverede kampens absolutte højdepunkt, da Juventus søndag spillede 0-0 hos Atalanta i Serie A.

I en chancefattig affære sendte hjemmeholdets indskifter Luis Muriel efter 75 minutter et fremragende frispark mod det ene målhjørne, men Szczesny nåede helt op og fik fingerspidserne på bolden, hvorefter undersiden af overliggeren klarede resten.

Generelt skabte hjemmeholdet både de fleste og de største chancer, men Szczesny blev noteret for sæsonens fjerde clean sheet.

Resultatet rykker ikke det store for Juventus og Atalanta, der er henholdsvis nummer fire og fem i Serie A. Den toppes af Inter og AC Milan, som begge har 18 point.

Tidligere søndag opfangede den tidligere Brøndby-profil Morten Frendrup et meget skidt udspil fra Udinese-keeper Marco Silvestri og assisterede islandske Albert Gudmundssons 1-0-træffer.

Gudmundsson bragte også midterholdet Genoa på 2-1, men trods en udvisning og dermed undertal fik Udinese sikret sig 2-2 via et selvmål i overtiden.

Den tidligere AGF'er Thomas Kristensen spillede de første 80 minutter for Udinese, der holder til lige over nedrykningsstregen.

Den tidligere FC København-back Victor Kristiansen spillede alle 90 minutter for midterholdet Bologna, der hjemme tævede Empoli 3-0.

/ritzau/





Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

FC Nordsjælland – AGF

Kalder tronskifte i Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Kæmpekøb retur til FC København?

Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Bombe på vej i Real Madrid?

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Sønderjyske – FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Arsenal skal til Danmark

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Så du det? Wass i helt vild aktion



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?