Juventus blev for anden gang i træk holdt til et uafgjort resultat i den italienske Serie A.
Efter mandagens ørkenvandring af en nullert ude mod Sampdoria spillede Juventus 1-1 hjemme mod AS Roma lørdag aften.
Denne gang var spillet hos Juventus dog opløftende, mens Roma og træner José Mourinho nok vil være tilfredse med det ene point.
Angriberen Dusan Vlahovic bragte Juventus foran 1-0 efter blot to minutter på et frispark. Serberen hamrede på fremragende vis bolden i mål via overliggeren.
Juventus kontrollerede generelt kampen i første halvleg og kom frem til langt de fleste og største chancer.
Romerne fik dog lov til at have bolden, men var ikke for alvor farlige i de første 45 minutter.
Juventus-spilleren Manuel Locatelli bankede bolden i kassen midtvejs i første halvleg, men målet blev annulleret for en hånd på bolden i opspillet til målet.
Kantspilleren Juan Cuadrado fik også testet Roma-keeper Rui Patrício et par gange, men uden at der blev scoret yderligere.
Juventus dominerede også i begyndelsen af anden halvleg, men langsomt mistede hjemmeholdet initiativet.
Efter 67 minutter fik Roma-angriberen Tammy Abraham sin første chance, men englænderen manglede skarphed i situationen.
To minutter senere viste Abraham målnæsen, da han headede et saksespark fra Paulo Dybala i nettet til 1-1 fra tæt hold.
Dybala, der har en fortid i Juventus, spillede en anonym kamp med mange fejlafleveringer. Alligevel stod han for kampens detalje, der førte til en udligning og et point.
Roma var tilmed ved at snuppe alle tre point i slutfasen, hvor der var panik i forsvaret hos Juventus. Men det blev ved en pointdeling i Torino.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
Smider Salah-bombe
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Oddset styrtdykker
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
HELT VILDT