Milan skal have fundet en afløser for Simon Kjær.
Den danske veteran spillede sin sidste kamp for italienerne, da han blev bragt på banen i de døende minutter i sæsonens sidste kamp mod Salernitana i en udskiftning, der nok mest af alt var ment som en hyldest af ham.
Simon Kjær har da også tidligere omtalt klubben som sit hjem, men efter mere end fire år og 121 kampe skal han altså nu finde nye græsgange. Det betyder også, at AC Milan skal have fundet en afløser for den 35-årige dansker.
Her vil Milan angiveligt kigge mod danskerklubben Red Bull Salzburg med blandt andre Mads Bidstrup, Maurits Kjærgaard og Adam Daghim på holdkortet. Her render den 23-årige serbiske midstopper Strahinja Pavlovic nemlig rundt, og ifølge La Gazzetta dello Sport skulle den italienske storklub altså have et særligt godt øje til netop ham.
Spilleren selv har ikke lagt fingre i mellem, at han foretrækker et skifte til AC Milan, der vil udnytte, at de har et særligt godt forhold med Salzburg, efter at de to parter sidste sommer blev enige om en handel, der sendte Noah Okafor til Italien.
Strahinja Pavlovic spillede alle 90 minutter og holdt buret rent, da han sammen med det serbiske landshold mødte Danmark i den tredje gruppespilskamp, der sluttede 0-0.
AC Milan er dog langt fra den eneste klub, der er ude efter den serbiske forsvarsspiller. For nyligt blev det meldt ud, at Thomas Franks Brentford allerede havde indledt forhandlinger med Salzburg om et køb af Strahinja Pavlovic.
Der bliver altså rift om Pavlovic denne sommer, hvor også Juventus, Roma og Brighton har været nævnt som bejlere til serberens underskrift.
Ifølge østrigske medier kræver Salzburg 30 millioner pund for Strahinja Pavlovic, der har kontrakt med klubben frem til 2027.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
Arsenal får gang i offensiven i sikker sejr
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
TIPSBLADET SPECIAL
– Det var virkelig pinligt
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
MEDIE