Milan skal have fundet en afløser for Simon Kjær.
Den danske veteran spillede sin sidste kamp for italienerne, da han blev bragt på banen i de døende minutter i sæsonens sidste kamp mod Salernitana i en udskiftning, der nok mest af alt var ment som en hyldest af ham.
Simon Kjær har da også tidligere omtalt klubben som sit hjem, men efter mere end fire år og 121 kampe skal han altså nu finde nye græsgange. Det betyder også, at AC Milan skal have fundet en afløser for den 35-årige dansker.
Her vil Milan angiveligt kigge mod danskerklubben Red Bull Salzburg med blandt andre Mads Bidstrup, Maurits Kjærgaard og Adam Daghim på holdkortet. Her render den 23-årige serbiske midstopper Strahinja Pavlovic nemlig rundt, og ifølge La Gazzetta dello Sport skulle den italienske storklub altså have et særligt godt øje til netop ham.
Spilleren selv har ikke lagt fingre i mellem, at han foretrækker et skifte til AC Milan, der vil udnytte, at de har et særligt godt forhold med Salzburg, efter at de to parter sidste sommer blev enige om en handel, der sendte Noah Okafor til Italien.
Strahinja Pavlovic spillede alle 90 minutter og holdt buret rent, da han sammen med det serbiske landshold mødte Danmark i den tredje gruppespilskamp, der sluttede 0-0.
AC Milan er dog langt fra den eneste klub, der er ude efter den serbiske forsvarsspiller. For nyligt blev det meldt ud, at Thomas Franks Brentford allerede havde indledt forhandlinger med Salzburg om et køb af Strahinja Pavlovic.
Der bliver altså rift om Pavlovic denne sommer, hvor også Juventus, Roma og Brighton har været nævnt som bejlere til serberens underskrift.
Ifølge østrigske medier kræver Salzburg 30 millioner pund for Strahinja Pavlovic, der har kontrakt med klubben frem til 2027.
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
MEDIE
Forhandler med storklub
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TOPNYHED
Perez med kynisk besked: Det er slut for ham
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
LIGE NU
BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
MEDIE