AC Milan vil hente Kjær-afløser i danskerklub

AC Milan vil gå på rov i danskerklubben Red Bull Salzburg for at finde Simon Kjærs afløser.



Milan skal have fundet en afløser for Simon Kjær.

Den danske veteran spillede sin sidste kamp for italienerne, da han blev bragt på banen i de døende minutter i sæsonens sidste kamp mod Salernitana i en udskiftning, der nok mest af alt var ment som en hyldest af ham. 

Simon Kjær har da også tidligere omtalt klubben som sit hjem, men efter mere end fire år og 121 kampe skal han altså nu finde nye græsgange. Det betyder også, at AC Milan skal have fundet en afløser for den 35-årige dansker. 

Her vil Milan angiveligt kigge mod danskerklubben Red Bull Salzburg med blandt andre Mads Bidstrup, Maurits Kjærgaard og Adam Daghim på holdkortet. Her render den 23-årige serbiske midstopper Strahinja Pavlovic nemlig rundt, og ifølge La Gazzetta dello Sport skulle den italienske storklub altså have et særligt godt øje til netop ham. 

Spilleren selv har ikke lagt fingre i mellem, at han foretrækker et skifte til AC Milan, der vil udnytte, at de har et særligt godt forhold med Salzburg, efter at de to parter sidste sommer blev enige om en handel, der sendte Noah Okafor til Italien. 

Strahinja Pavlovic spillede alle 90 minutter og holdt buret rent, da han sammen med det serbiske landshold mødte Danmark i den tredje gruppespilskamp, der sluttede 0-0. 

AC Milan er dog langt fra den eneste klub, der er ude efter den serbiske forsvarsspiller. For nyligt blev det meldt ud, at Thomas Franks Brentford allerede havde indledt forhandlinger med Salzburg om et køb af Strahinja Pavlovic.

Der bliver altså rift om Pavlovic denne sommer, hvor også Juventus, Roma og Brighton har været nævnt som bejlere til serberens underskrift. 

Ifølge østrigske medier kræver Salzburg 30 millioner pund for Strahinja Pavlovic, der har kontrakt med klubben frem til 2027. 





LIVE

TransferLIVE: SL-klub bekræfter rekord-transfer

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Supercomputer: De vinder VM

Arbejder på Brøndby-exit

Knuser transferrekord

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Frankrig – Marokko

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Norges kronprins rejser til USA



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Uwe Rösler henter dansker

Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub

Stor profil ude af Frankrig-brag

Forlanger mere af sin sprudlende offensiv