Milan skal have fundet en afløser for Simon Kjær.
Den danske veteran spillede sin sidste kamp for italienerne, da han blev bragt på banen i de døende minutter i sæsonens sidste kamp mod Salernitana i en udskiftning, der nok mest af alt var ment som en hyldest af ham.
Simon Kjær har da også tidligere omtalt klubben som sit hjem, men efter mere end fire år og 121 kampe skal han altså nu finde nye græsgange. Det betyder også, at AC Milan skal have fundet en afløser for den 35-årige dansker.
Her vil Milan angiveligt kigge mod danskerklubben Red Bull Salzburg med blandt andre Mads Bidstrup, Maurits Kjærgaard og Adam Daghim på holdkortet. Her render den 23-årige serbiske midstopper Strahinja Pavlovic nemlig rundt, og ifølge La Gazzetta dello Sport skulle den italienske storklub altså have et særligt godt øje til netop ham.
Spilleren selv har ikke lagt fingre i mellem, at han foretrækker et skifte til AC Milan, der vil udnytte, at de har et særligt godt forhold med Salzburg, efter at de to parter sidste sommer blev enige om en handel, der sendte Noah Okafor til Italien.
Strahinja Pavlovic spillede alle 90 minutter og holdt buret rent, da han sammen med det serbiske landshold mødte Danmark i den tredje gruppespilskamp, der sluttede 0-0.
AC Milan er dog langt fra den eneste klub, der er ude efter den serbiske forsvarsspiller. For nyligt blev det meldt ud, at Thomas Franks Brentford allerede havde indledt forhandlinger med Salzburg om et køb af Strahinja Pavlovic.
Der bliver altså rift om Pavlovic denne sommer, hvor også Juventus, Roma og Brighton har været nævnt som bejlere til serberens underskrift.
Ifølge østrigske medier kræver Salzburg 30 millioner pund for Strahinja Pavlovic, der har kontrakt med klubben frem til 2027.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby indkalder til pressemøde
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
LIGE NU
Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
VM-LIVE: Superliga-kending blæst bagover
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TIPSBLADET SPECIAL
Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
NYHEDER