Én ting kan blive afgørende for Lindstrøms fremtid

Særligt én ting bliver afgørende for Jesper Lindstrøms fremtid i Napoli, påpeger journalist.



Jesper Lindstrøm har kontrakt med Napoli til sommeren 2028, men lige nu er spørgsmålet ikke, om han bliver i klubben så længe. Nej, det er snarere, om han overhovedet er i klubben til næste sæson.

Den danske stjernes første sæson i Napoli siden sommerskiftet til 225 millioner kroner har været en stor skuffelse.

Og nu sås der stor tvivl om Jesper Lindstrøms fremtid i Napoli i flere italienske medier, blandt andet i lokalavisen Il Mattino.

Det forlyder, at Napoli overvejer en omkalfatring af mandskabet til næste sæson med en ny træner, og at Lindstrøms fremtid dels afhænger af sæsonens sidste otte kampe. Det samme gælder desuden flere andre spillere som Giovanni Simeone, Hamed Traore, Cyril Ngonge og Leo Østigård.

Tipsbladet har forhørt sig hos journalist Vincenzo D’Angelo, der dækker Napoli for Gazzetta dello Sport, og han opfordrer til at slå koldt vand i blodet.

– Det er for tidligt at sige noget om, om han skal videre eller ej. Napoli skal stadig først finde en træner, siger Vincenzo D’Angelo og tilføjer, at det bliver vigtigt for danskerens fremtid i den syditalienske storklub.

Lige nu er Francesco Calzona nemlig træner for klubben, men han er der kun frem til sommer. 

Uanset hvilken udlægning, man skal tro på, er der altså lagt op til et par afgørende måneder for Lindstrøm i Napoli.

Hidtil har Jesper Lindstrøm haft tre trænere i Napoli – Rudi Garcia, Walter Mazzarri og nu Francesco Calzona – men ingen af dem har for alvor set danskerens vej. Selvom det er blevet til 20 optrædener i Seria A, er det kun blevet til 331 minutter, hvilket taler sit tydelige sprog om, at han har haft en rolle som indskifter sent i kampene.







LIVE

TransferLIVE: Medie melder Hjulmand-afløser tæt på

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

– Ja, der var dialog med Brøndby

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kristoffer Lund færdig i Bundesliga-klub

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Forhandler om Albert Grønbæk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Derfor kommer han IKKE til FC København

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Her er FCNs mulige modstandere i Conference League

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

I svime over Froholdt – får ny hæder

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

FCM-profil drømmer om Manchester City

Arsenal-profil på vej væk? Det koster han



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby