Jesper Lindstrøm har kontrakt med Napoli til sommeren 2028, men lige nu er spørgsmålet ikke, om han bliver i klubben så længe. Nej, det er snarere, om han overhovedet er i klubben til næste sæson.
Den danske stjernes første sæson i Napoli siden sommerskiftet til 225 millioner kroner har været en stor skuffelse.
Og nu sås der stor tvivl om Jesper Lindstrøms fremtid i Napoli i flere italienske medier, blandt andet i lokalavisen Il Mattino.
Det forlyder, at Napoli overvejer en omkalfatring af mandskabet til næste sæson med en ny træner, og at Lindstrøms fremtid dels afhænger af sæsonens sidste otte kampe. Det samme gælder desuden flere andre spillere som Giovanni Simeone, Hamed Traore, Cyril Ngonge og Leo Østigård.
Tipsbladet har forhørt sig hos journalist Vincenzo D’Angelo, der dækker Napoli for Gazzetta dello Sport, og han opfordrer til at slå koldt vand i blodet.
– Det er for tidligt at sige noget om, om han skal videre eller ej. Napoli skal stadig først finde en træner, siger Vincenzo D’Angelo og tilføjer, at det bliver vigtigt for danskerens fremtid i den syditalienske storklub.
Lige nu er Francesco Calzona nemlig træner for klubben, men han er der kun frem til sommer.
Uanset hvilken udlægning, man skal tro på, er der altså lagt op til et par afgørende måneder for Lindstrøm i Napoli.
Hidtil har Jesper Lindstrøm haft tre trænere i Napoli – Rudi Garcia, Walter Mazzarri og nu Francesco Calzona – men ingen af dem har for alvor set danskerens vej. Selvom det er blevet til 20 optrædener i Seria A, er det kun blevet til 331 minutter, hvilket taler sit tydelige sprog om, at han har haft en rolle som indskifter sent i kampene.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne er tilbage for Ronaldo og co.
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
Skylder FC København penge – straffes hårdt
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
MEDIE
Chokskifte på vej?
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
OPTAKT
England – Ghana
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
OPTAKT
Sydafrika – Sydkorea
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
OPTAKT