Afsløring: Dansk kæmpetalent lander ny aftale

Ifølge Tipsbladet oplysninger har Champions League-finalisten Inter forlænget aftalen med det danske stortalent Silas Andersen.



Silas Andersen drog for to år siden mod varmere himmelstrøg, da han forlod akademiet i FC København til fordel for den italienske storklub Inter.

Det er ikke ligefrem hverdagskost, at Champions League-finalisten Inter går på rov i de danske talentafdelinger, og derfor vidner det også om, at de ser et stort lys i Silas Andersen.

Siden har den danske midtbanespiller bevist sit talent på klubbens U19-mandskab, hvilket nu belønnes med en ny aftale. Det kan Tipsbladet afsløre.

Ifølge vores oplysninger er midtbanespilleren og Inter blevet enige om en ny aftale, så kontrakten i stedet for at løbe ud i 2024 har en længde frem til sommeren 2025.

Forlængelsen med Inter kommer i kølvandet på flere rigtig stærke sæsoner af midtbanemanden på klubbens U19-mandskab, hvor han i år har optrådt 25 gange, scoret to mål og lavet fem assister.

IMG_5988
Silas Andersen har forlænget sin aftale med Inter med yderligere et år (Foto: Inter Milan).

Silas Andersen, 18 år, var også med til at spille Inter videre fra gruppespillet i Youth League, som er ungdomsudgaven af Champions League, hvor man dog i den første knockoutrunde måtte se sig slået af ukrainske Rukh Lviv.

Det har dog ikke slået Silas Andersen ud, da han knokler på til både træning og i kamp. De seneste uger har han været fast deltager i klubbens træningerne med førsteholdet, som han drømmer om at debutere for.

Hans flotte præstationer for Inter har også sikret ham flere ungdomslandskampe for det danske U19-landshold. På tværs af alle de danske ungdomslandshold har han noteret sig for 27 kampe og tre fuldtræffere.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Stjerner gav klar besked til Eriksen



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

De overvejer Christian Eriksen

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

LIVE: Slutfløjt i Parken



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Raser: Det er latterligt!

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på