Silas Andersen drog for to år siden mod varmere himmelstrøg, da han forlod akademiet i FC København til fordel for den italienske storklub Inter.
Det er ikke ligefrem hverdagskost, at Champions League-finalisten Inter går på rov i de danske talentafdelinger, og derfor vidner det også om, at de ser et stort lys i Silas Andersen.
Siden har den danske midtbanespiller bevist sit talent på klubbens U19-mandskab, hvilket nu belønnes med en ny aftale. Det kan Tipsbladet afsløre.
Ifølge vores oplysninger er midtbanespilleren og Inter blevet enige om en ny aftale, så kontrakten i stedet for at løbe ud i 2024 har en længde frem til sommeren 2025.
Forlængelsen med Inter kommer i kølvandet på flere rigtig stærke sæsoner af midtbanemanden på klubbens U19-mandskab, hvor han i år har optrådt 25 gange, scoret to mål og lavet fem assister.

Silas Andersen har forlænget sin aftale med Inter med yderligere et år (Foto: Inter Milan).
Silas Andersen, 18 år, var også med til at spille Inter videre fra gruppespillet i Youth League, som er ungdomsudgaven af Champions League, hvor man dog i den første knockoutrunde måtte se sig slået af ukrainske Rukh Lviv.
Det har dog ikke slået Silas Andersen ud, da han knokler på til både træning og i kamp. De seneste uger har han været fast deltager i klubbens træningerne med førsteholdet, som han drømmer om at debutere for.
Hans flotte præstationer for Inter har også sikret ham flere ungdomslandskampe for det danske U19-landshold. På tværs af alle de danske ungdomslandshold har han noteret sig for 27 kampe og tre fuldtræffere.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
OPTAKT
Tyrkiet – USA
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
FIFA-boss: Det handler ikke om penge!
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
OPTAKT
Senegal – Irak
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
OPTAKT
Norge – Frankrig
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Uruguay – Spanien
EKSKLUSIVT