Afsløring: Dansk kæmpetalent lander ny aftale

Ifølge Tipsbladet oplysninger har Champions League-finalisten Inter forlænget aftalen med det danske stortalent Silas Andersen.



Silas Andersen drog for to år siden mod varmere himmelstrøg, da han forlod akademiet i FC København til fordel for den italienske storklub Inter.

Det er ikke ligefrem hverdagskost, at Champions League-finalisten Inter går på rov i de danske talentafdelinger, og derfor vidner det også om, at de ser et stort lys i Silas Andersen.

Siden har den danske midtbanespiller bevist sit talent på klubbens U19-mandskab, hvilket nu belønnes med en ny aftale. Det kan Tipsbladet afsløre.

Ifølge vores oplysninger er midtbanespilleren og Inter blevet enige om en ny aftale, så kontrakten i stedet for at løbe ud i 2024 har en længde frem til sommeren 2025.

Forlængelsen med Inter kommer i kølvandet på flere rigtig stærke sæsoner af midtbanemanden på klubbens U19-mandskab, hvor han i år har optrådt 25 gange, scoret to mål og lavet fem assister.

IMG_5988
Silas Andersen har forlænget sin aftale med Inter med yderligere et år (Foto: Inter Milan).

Silas Andersen, 18 år, var også med til at spille Inter videre fra gruppespillet i Youth League, som er ungdomsudgaven af Champions League, hvor man dog i den første knockoutrunde måtte se sig slået af ukrainske Rukh Lviv.

Det har dog ikke slået Silas Andersen ud, da han knokler på til både træning og i kamp. De seneste uger har han været fast deltager i klubbens træningerne med førsteholdet, som han drømmer om at debutere for.

Hans flotte præstationer for Inter har også sikret ham flere ungdomslandskampe for det danske U19-landshold. På tværs af alle de danske ungdomslandshold har han noteret sig for 27 kampe og tre fuldtræffere.






Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Smider Salah-bombe



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Afvist – Brøndby undrer sig



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Skidt nyt om Lukas Lerager

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Gratis adgang til Superliga-brag

Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen

Patrick Dorgu er med