Afsløring: Dansk kæmpetalent lander ny aftale

Ifølge Tipsbladet oplysninger har Champions League-finalisten Inter forlænget aftalen med det danske stortalent Silas Andersen.



Silas Andersen drog for to år siden mod varmere himmelstrøg, da han forlod akademiet i FC København til fordel for den italienske storklub Inter.

Det er ikke ligefrem hverdagskost, at Champions League-finalisten Inter går på rov i de danske talentafdelinger, og derfor vidner det også om, at de ser et stort lys i Silas Andersen.

Siden har den danske midtbanespiller bevist sit talent på klubbens U19-mandskab, hvilket nu belønnes med en ny aftale. Det kan Tipsbladet afsløre.

Ifølge vores oplysninger er midtbanespilleren og Inter blevet enige om en ny aftale, så kontrakten i stedet for at løbe ud i 2024 har en længde frem til sommeren 2025.

Forlængelsen med Inter kommer i kølvandet på flere rigtig stærke sæsoner af midtbanemanden på klubbens U19-mandskab, hvor han i år har optrådt 25 gange, scoret to mål og lavet fem assister.

IMG_5988
Silas Andersen har forlænget sin aftale med Inter med yderligere et år (Foto: Inter Milan).

Silas Andersen, 18 år, var også med til at spille Inter videre fra gruppespillet i Youth League, som er ungdomsudgaven af Champions League, hvor man dog i den første knockoutrunde måtte se sig slået af ukrainske Rukh Lviv.

Det har dog ikke slået Silas Andersen ud, da han knokler på til både træning og i kamp. De seneste uger har han været fast deltager i klubbens træningerne med førsteholdet, som han drømmer om at debutere for.

Hans flotte præstationer for Inter har også sikret ham flere ungdomslandskampe for det danske U19-landshold. På tværs af alle de danske ungdomslandshold har han noteret sig for 27 kampe og tre fuldtræffere.





LIVE

TransferLIVE: Tottenham får kæmpe bud accepteret

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

– Jeg får så ondt i maven over det

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Denne klub drømmer om Højbjerg

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Klar transfermelding

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Frankrig – Senegal

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Elias Jelert færdig

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Irak – Norge