Antonio Conte reagerer på Eriksen-kollaps

Den italienske mestertræner blev ligesom alle dybt berørt over at se episoden, hvor Christian Eriksen fald sammen i kampen mod Finland.



Det er nok ikke gået nogens næse forbi, at Christian Eriksen faldt om i kampen mod Finland 12. juni.

Siden er reaktionerne strømmet ind fra nær og fjern, men én af dem der har holdt sig uden for rampelyset, er hans nu tidligere træner i Inter Antonio Conte.

De to havde et mærkværdigt forhold i Inter, hvor der skulle gå et år, før Christian Eriksen fik overbevist den italienske træner om sine kvaliteter.

I radioprogrammet “Radio anch’io sport” på den italienske radiostation Rai Radio1 forholder Antonio Conte sig nu til episoden med sin tidligere spiller.

– Det var et forfærdeligt øjeblik, og jeg så kampen helt alene. Der skete noget virkelig slemt. Jeg har tilbragt rigtig meget tid tæt på ham, og at se ham ligge der med åbne øjne … Jeg fik det dårligt, og det ramte mig hårdt, forklarer han og uddyber:

– Jeg er glad for, at han fik den bedst mulige hjælp. Christian er igen i live. Vi er nødt til at takke hans holdkammerater og dem, der hjalp ham. Vi er nødt til at forberede os på sådanne situationer. 

Christian Eriksen kunne heldigvis forlade Parken med livet i behold, og efterfølgende har han fået indopereret en ICD i brystet, som er en type hjertestarter. Om han kommer til at spille fodbold på højt niveau er tvivlsomt, men det er heller ikke det vigtigste lige nu, lyder det fra Antonio Conte.

– Jeg ønsker, at Christian tager det roligt, nyd livet. Derefter kan han kigge på mulighederne for at spille videre. Fodbold kommer i anden række.

Den tidligere italienske landstræner afslører i øvrigt også i interviewet, at han forventer at tage et sabbatår og tilbringe mere tid med sin familie og studere fodboldens udvikling.







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Nu melder Christian Eriksen ud

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

De jagter Henrik Meister

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

‘AC’-forlængelse på plads, men…



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Danske klubber scorer millioner på VM

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Danskerne har stor tiltro til Norge

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident