Antonio Conte reagerer på Eriksen-kollaps

Den italienske mestertræner blev ligesom alle dybt berørt over at se episoden, hvor Christian Eriksen fald sammen i kampen mod Finland.



Det er nok ikke gået nogens næse forbi, at Christian Eriksen faldt om i kampen mod Finland 12. juni.

Siden er reaktionerne strømmet ind fra nær og fjern, men én af dem der har holdt sig uden for rampelyset, er hans nu tidligere træner i Inter Antonio Conte.

De to havde et mærkværdigt forhold i Inter, hvor der skulle gå et år, før Christian Eriksen fik overbevist den italienske træner om sine kvaliteter.

I radioprogrammet “Radio anch’io sport” på den italienske radiostation Rai Radio1 forholder Antonio Conte sig nu til episoden med sin tidligere spiller.

– Det var et forfærdeligt øjeblik, og jeg så kampen helt alene. Der skete noget virkelig slemt. Jeg har tilbragt rigtig meget tid tæt på ham, og at se ham ligge der med åbne øjne … Jeg fik det dårligt, og det ramte mig hårdt, forklarer han og uddyber:

– Jeg er glad for, at han fik den bedst mulige hjælp. Christian er igen i live. Vi er nødt til at takke hans holdkammerater og dem, der hjalp ham. Vi er nødt til at forberede os på sådanne situationer. 

Christian Eriksen kunne heldigvis forlade Parken med livet i behold, og efterfølgende har han fået indopereret en ICD i brystet, som er en type hjertestarter. Om han kommer til at spille fodbold på højt niveau er tvivlsomt, men det er heller ikke det vigtigste lige nu, lyder det fra Antonio Conte.

– Jeg ønsker, at Christian tager det roligt, nyd livet. Derefter kan han kigge på mulighederne for at spille videre. Fodbold kommer i anden række.

Den tidligere italienske landstræner afslører i øvrigt også i interviewet, at han forventer at tage et sabbatår og tilbringe mere tid med sin familie og studere fodboldens udvikling.





LIVE

VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Brøndby henter Alexander Drexel

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Nu melder Christian Eriksen ud

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Røven i klaskehøjde: De vinder VM

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Optakt: USA – Paraguay

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United