Atalanta-stjerne: Højlund er forandret efter VM

Rasmus Højlund imponerer holdkammeraten Marten de Roon, der oplever, at danskeren har forbedret sig på en række parametre.



2023 har indtil videre været et fortryllende år for Rasmus Højlund, der ikke har spillet en eneste kamp uden at score. I fire kampe for Atalanta er det blevet til fire scoringer, og dermed er han én af de varmeste angribere i italiensk fodbold netop nu. 

Den 19-årige angriber debuterede på det danske A-landshold kort inden VM, men han blev ikke udtaget til slutrunden i Qatar, og pausen har Rasmus Højlund brugt på fornemste vis.

Det bemærker hans hollandske holdkammerat Marten de Roon, der er dybt imponeret over den unge dansker.

– Efter VM oplever jeg en helt anden spiller. Han har en helt anden fysik, ustoppelige accelerationer, han sparker ikke kun med venstre, han spiller simpelt og laver ikke længere fejl på førsteberøringen, siger de Roon til La Gazzetta dello Sport.

Rasmus Højlunds opadgående formkurve betyder, at Duvan Zapata og Luis Muriel lige nu står i skyggen af den tidligere FC København-angriber.

– Om det er svært for Zapata og Muriel i øjeblikket? Jeg tror, de er glade for at være i Atalanta, men ja, selvfølgelig. Det kan ikke være let. Men konkurrencen er hård, og jeg tror, vi har brug for dem alle tre. Højlund har ikke den samme fysisk som Duvan og Luis, lyder det fra Marten de Roon.

Rasmus Højlund og Atalanta møder Juventus søndag aften, og her kan danskeren score for femte kamp i træk. 







Optakt til Brøndby IF - FC København LIVE

TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Jonas Wind til danskerklub?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fifas guldkalv skal stå på egne ben

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen

Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Danske klubber scorer millioner på VM

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Ståle revser Skotland



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp

Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Monsterbud på vej