Atalanta-stjerne: Højlund er forandret efter VM

Rasmus Højlund imponerer holdkammeraten Marten de Roon, der oplever, at danskeren har forbedret sig på en række parametre.



2023 har indtil videre været et fortryllende år for Rasmus Højlund, der ikke har spillet en eneste kamp uden at score. I fire kampe for Atalanta er det blevet til fire scoringer, og dermed er han én af de varmeste angribere i italiensk fodbold netop nu. 

Den 19-årige angriber debuterede på det danske A-landshold kort inden VM, men han blev ikke udtaget til slutrunden i Qatar, og pausen har Rasmus Højlund brugt på fornemste vis.

Det bemærker hans hollandske holdkammerat Marten de Roon, der er dybt imponeret over den unge dansker.

– Efter VM oplever jeg en helt anden spiller. Han har en helt anden fysik, ustoppelige accelerationer, han sparker ikke kun med venstre, han spiller simpelt og laver ikke længere fejl på førsteberøringen, siger de Roon til La Gazzetta dello Sport.

Rasmus Højlunds opadgående formkurve betyder, at Duvan Zapata og Luis Muriel lige nu står i skyggen af den tidligere FC København-angriber.

– Om det er svært for Zapata og Muriel i øjeblikket? Jeg tror, de er glade for at være i Atalanta, men ja, selvfølgelig. Det kan ikke være let. Men konkurrencen er hård, og jeg tror, vi har brug for dem alle tre. Højlund har ikke den samme fysisk som Duvan og Luis, lyder det fra Marten de Roon.

Rasmus Højlund og Atalanta møder Juventus søndag aften, og her kan danskeren score for femte kamp i træk. 






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Mål i Arlington

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Stolt over dansk transfer

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

AGF køber ham

Australien – Tyrkiet

Jagter tidligere FCK-stjerne

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Han tager hjem fra VM

Chok – henter første VM-point nogensinde

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Spottet i København

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Ny kontrakt før VM-åbner

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Bizart: Tyveri i VM-lejr

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Tyskland – Curacao

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

De vil have Victor Nelsson

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Droppede England: Her er VM-helts vilde historie

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav