Atalanta-stjerne: Højlund er forandret efter VM

Rasmus Højlund imponerer holdkammeraten Marten de Roon, der oplever, at danskeren har forbedret sig på en række parametre.



2023 har indtil videre været et fortryllende år for Rasmus Højlund, der ikke har spillet en eneste kamp uden at score. I fire kampe for Atalanta er det blevet til fire scoringer, og dermed er han én af de varmeste angribere i italiensk fodbold netop nu. 

Den 19-årige angriber debuterede på det danske A-landshold kort inden VM, men han blev ikke udtaget til slutrunden i Qatar, og pausen har Rasmus Højlund brugt på fornemste vis.

Det bemærker hans hollandske holdkammerat Marten de Roon, der er dybt imponeret over den unge dansker.

– Efter VM oplever jeg en helt anden spiller. Han har en helt anden fysik, ustoppelige accelerationer, han sparker ikke kun med venstre, han spiller simpelt og laver ikke længere fejl på førsteberøringen, siger de Roon til La Gazzetta dello Sport.

Rasmus Højlunds opadgående formkurve betyder, at Duvan Zapata og Luis Muriel lige nu står i skyggen af den tidligere FC København-angriber.

– Om det er svært for Zapata og Muriel i øjeblikket? Jeg tror, de er glade for at være i Atalanta, men ja, selvfølgelig. Det kan ikke være let. Men konkurrencen er hård, og jeg tror, vi har brug for dem alle tre. Højlund har ikke den samme fysisk som Duvan og Luis, lyder det fra Marten de Roon.

Rasmus Højlund og Atalanta møder Juventus søndag aften, og her kan danskeren score for femte kamp i træk. 







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘Det er et angreb på FCK’

FC København i forhandlinger med svensk klub

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Her er prisen på Aral Simsir

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Nu er der nyt om Robert Skov



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Australien – Egypten

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

– Schwartau-handel giver ingen mening

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Laudrup stopper på TV 2



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig