Atalanta-stjerne: Højlund er forandret efter VM

Rasmus Højlund imponerer holdkammeraten Marten de Roon, der oplever, at danskeren har forbedret sig på en række parametre.



2023 har indtil videre været et fortryllende år for Rasmus Højlund, der ikke har spillet en eneste kamp uden at score. I fire kampe for Atalanta er det blevet til fire scoringer, og dermed er han én af de varmeste angribere i italiensk fodbold netop nu. 

Den 19-årige angriber debuterede på det danske A-landshold kort inden VM, men han blev ikke udtaget til slutrunden i Qatar, og pausen har Rasmus Højlund brugt på fornemste vis.

Det bemærker hans hollandske holdkammerat Marten de Roon, der er dybt imponeret over den unge dansker.

– Efter VM oplever jeg en helt anden spiller. Han har en helt anden fysik, ustoppelige accelerationer, han sparker ikke kun med venstre, han spiller simpelt og laver ikke længere fejl på førsteberøringen, siger de Roon til La Gazzetta dello Sport.

Rasmus Højlunds opadgående formkurve betyder, at Duvan Zapata og Luis Muriel lige nu står i skyggen af den tidligere FC København-angriber.

– Om det er svært for Zapata og Muriel i øjeblikket? Jeg tror, de er glade for at være i Atalanta, men ja, selvfølgelig. Det kan ikke være let. Men konkurrencen er hård, og jeg tror, vi har brug for dem alle tre. Højlund har ikke den samme fysisk som Duvan og Luis, lyder det fra Marten de Roon.

Rasmus Højlund og Atalanta møder Juventus søndag aften, og her kan danskeren score for femte kamp i træk. 





Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Arsenal – Burnley

Færdig: Nu er han rejst til København

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Hold nu kæft, hvor er han god!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Dansk stortalents værdi eksploderer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Tæt på aftale med Andreas Christensen

I dialog – stor klub vil have denne dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Teaser for ny AGF-aftale

Så er det officielt

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Lewandowski forlader FC Barcelona

AGF forhører sig om legendes nevø – men…