Avis: Joakim Mæhles klub jagter dansk EM-darling

Ifølge italiensk avis har også Atalanta meldt sig i rækken af Mikkel Damsgaard bejlere.



Listen over Mikkel Damsgaards bejlere er vokset og vokset, siden han spillede en flot EM-slutrunde for Danmark. Seneste navn på listen er Atalanta, skriver avisen La Repubblica.

Atalanta skal i givet fald overtale Serie A-kollegaerne i Sampdoria til at sælge den 21-årige dansker. En måde at gøre det er angiveligt at bruge nogle af de penge, som et salg af forsvarsspilleren Cristian Romero vil indbringe. Tottenham skulle være endog meget interesseret i argentineneren. 

En anden løsning kan ifølge La Repubblica være at tilbyde et transferbeløb plus den hollandske angriber Sam Lammers (nevø til den tidligere Esbjerg-træner John Lammers) i bytte for Damsgaard.

Lykkes Atalanta med at hente Mikkel Damsgaard, bliver den klejne dansker holdkammerat med en velkendt spiller fra landsholdet. Joakim Mæhle, der også fik noget af et internationalt gennembrud under EM, er således på kontrakt i Bergamo-klubben til daglig.

La Repubblica skrev dog så sent i seneste uge, at en anden danskerklub i form af Tottenham førte an i kampen om Damsgaard underskrift. Også klubber som Juventus, AC Milan og FC Barcelona har været nævnt blandt dem, der har holdt et vågent øje på Damsgaard.

Sampdorias præsident sagde for en måned siden, at prisen på Mikkel Damsgaard var “mindst 30 millioner euro (225 millioner kroner, red.). Hvis han scorer igen, vil prisen stige til 40 millioner euro (300 millioner kroner, red.).” Det var i øvrigt inden EM-semifinalen mod England, hvor Damsgaard netop scorede.





På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’




LIVE

TransferLIVE: Dansk profil spottet i lufthavnen

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Arsenal-dansker vender hjem

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Ikon med opsang til FCK-stjerne: ‘Råb noget mere!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afslører: Dolberg sat til salg

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

De jagter Henrik Meister

Afslører dansk toptræners millionløn



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Monsterbud på vej

Tysk VM-chok

Medier sender ham hjem til AGF

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Kæmper om det samme trænerjob

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Tottenham henter Liverpool-profil

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen