Avis: Joakim Mæhles klub jagter dansk EM-darling

Ifølge italiensk avis har også Atalanta meldt sig i rækken af Mikkel Damsgaard bejlere.



Listen over Mikkel Damsgaards bejlere er vokset og vokset, siden han spillede en flot EM-slutrunde for Danmark. Seneste navn på listen er Atalanta, skriver avisen La Repubblica.

Atalanta skal i givet fald overtale Serie A-kollegaerne i Sampdoria til at sælge den 21-årige dansker. En måde at gøre det er angiveligt at bruge nogle af de penge, som et salg af forsvarsspilleren Cristian Romero vil indbringe. Tottenham skulle være endog meget interesseret i argentineneren. 

En anden løsning kan ifølge La Repubblica være at tilbyde et transferbeløb plus den hollandske angriber Sam Lammers (nevø til den tidligere Esbjerg-træner John Lammers) i bytte for Damsgaard.

Lykkes Atalanta med at hente Mikkel Damsgaard, bliver den klejne dansker holdkammerat med en velkendt spiller fra landsholdet. Joakim Mæhle, der også fik noget af et internationalt gennembrud under EM, er således på kontrakt i Bergamo-klubben til daglig.

La Repubblica skrev dog så sent i seneste uge, at en anden danskerklub i form af Tottenham førte an i kampen om Damsgaard underskrift. Også klubber som Juventus, AC Milan og FC Barcelona har været nævnt blandt dem, der har holdt et vågent øje på Damsgaard.

Sampdorias præsident sagde for en måned siden, at prisen på Mikkel Damsgaard var “mindst 30 millioner euro (225 millioner kroner, red.). Hvis han scorer igen, vil prisen stige til 40 millioner euro (300 millioner kroner, red.).” Det var i øvrigt inden EM-semifinalen mod England, hvor Damsgaard netop scorede.





LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

AGF-scoop: Hijackede transfer

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Dårligt nyt for Isaksen



LIVE

VM-LIVE: Stjerneveteranernes sidste dans?

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Tullberg teaser for transfer

Forstår intet af Bisseck-beslutning

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Steve Cooper med stor beslutning

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Nu er Brøndby IF konkret på banen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Belgien – Senegal

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

De køber ham for 740 mio.

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

‘Det er en interessant spiller’

De tager ikke med FC København på træningslejr

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Brøndby med transferscoop?