Avis: Joakim Mæhles klub jagter dansk EM-darling

Ifølge italiensk avis har også Atalanta meldt sig i rækken af Mikkel Damsgaard bejlere.



Listen over Mikkel Damsgaards bejlere er vokset og vokset, siden han spillede en flot EM-slutrunde for Danmark. Seneste navn på listen er Atalanta, skriver avisen La Repubblica.

Atalanta skal i givet fald overtale Serie A-kollegaerne i Sampdoria til at sælge den 21-årige dansker. En måde at gøre det er angiveligt at bruge nogle af de penge, som et salg af forsvarsspilleren Cristian Romero vil indbringe. Tottenham skulle være endog meget interesseret i argentineneren. 

En anden løsning kan ifølge La Repubblica være at tilbyde et transferbeløb plus den hollandske angriber Sam Lammers (nevø til den tidligere Esbjerg-træner John Lammers) i bytte for Damsgaard.

Lykkes Atalanta med at hente Mikkel Damsgaard, bliver den klejne dansker holdkammerat med en velkendt spiller fra landsholdet. Joakim Mæhle, der også fik noget af et internationalt gennembrud under EM, er således på kontrakt i Bergamo-klubben til daglig.

La Repubblica skrev dog så sent i seneste uge, at en anden danskerklub i form af Tottenham førte an i kampen om Damsgaard underskrift. Også klubber som Juventus, AC Milan og FC Barcelona har været nævnt blandt dem, der har holdt et vågent øje på Damsgaard.

Sampdorias præsident sagde for en måned siden, at prisen på Mikkel Damsgaard var “mindst 30 millioner euro (225 millioner kroner, red.). Hvis han scorer igen, vil prisen stige til 40 millioner euro (300 millioner kroner, red.).” Det var i øvrigt inden EM-semifinalen mod England, hvor Damsgaard netop scorede.





LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Her er danskers millionløn i Lazio

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Dybt forundret over Superliga-flop

De meldes interesseret i Orri Oskarsson



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medier jubler over USA’s nedtur

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

VM-spiller alvorligt skadet

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Schweiz – Colombia

Stor nedtur for Superliga-komet

Argentina afværger fiasko – vildt comeback!

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Scorer vanvittig løn i Premier League

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’