Avis: Joakim Mæhles klub jagter dansk EM-darling

Ifølge italiensk avis har også Atalanta meldt sig i rækken af Mikkel Damsgaard bejlere.



Listen over Mikkel Damsgaards bejlere er vokset og vokset, siden han spillede en flot EM-slutrunde for Danmark. Seneste navn på listen er Atalanta, skriver avisen La Repubblica.

Atalanta skal i givet fald overtale Serie A-kollegaerne i Sampdoria til at sælge den 21-årige dansker. En måde at gøre det er angiveligt at bruge nogle af de penge, som et salg af forsvarsspilleren Cristian Romero vil indbringe. Tottenham skulle være endog meget interesseret i argentineneren. 

En anden løsning kan ifølge La Repubblica være at tilbyde et transferbeløb plus den hollandske angriber Sam Lammers (nevø til den tidligere Esbjerg-træner John Lammers) i bytte for Damsgaard.

Lykkes Atalanta med at hente Mikkel Damsgaard, bliver den klejne dansker holdkammerat med en velkendt spiller fra landsholdet. Joakim Mæhle, der også fik noget af et internationalt gennembrud under EM, er således på kontrakt i Bergamo-klubben til daglig.

La Repubblica skrev dog så sent i seneste uge, at en anden danskerklub i form af Tottenham førte an i kampen om Damsgaard underskrift. Også klubber som Juventus, AC Milan og FC Barcelona har været nævnt blandt dem, der har holdt et vågent øje på Damsgaard.

Sampdorias præsident sagde for en måned siden, at prisen på Mikkel Damsgaard var “mindst 30 millioner euro (225 millioner kroner, red.). Hvis han scorer igen, vil prisen stige til 40 millioner euro (300 millioner kroner, red.).” Det var i øvrigt inden EM-semifinalen mod England, hvor Damsgaard netop scorede.





Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad




Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Supercomputer: Her er VM-finalen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ny bejler til dansk guldfugl

TransferLIVE: Det bliver ikke Steve Cooper

Uruguay – Spanien

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Forbereder bud på 970 mio.



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

I dialog om dansk bomber

Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter

Afslører: FCK ringede aldrig

Ecuador – Tyskland

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

FC Barcelona køber VM-angriber

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen