Avis: London-klub byder 510 mio. for Højlund

Ifølge den italienske avis Corriere di Bergamo har Atalanta angiveligt modtaget et stort engelsk bud på Rasmus Højlund.



De købte ham for 125 millioner kroner sidste sommer, men Atalanta vil utvivlsomt kunne sælge Rasmus Højlund for et langt højere beløb efter denne sæson. 

Den danske landsholdsangriber er efter nogle forrygende måneder blevet rygtet til en lang række storklubber, og ifølge lokalavisen Corriere di Bergamo er der nu kommet et konkret bud på bordet. 

Corriere di Bergamo skriver, at Atalanta-direktør Luca Percassi for nyligt var en tur i London for at tale med Chelsea, der angiveligt er klar til at byde 510 millioner kroner for Rasmus Højlund. 

Corriere di Bergamo skriver endvidere, at det ikke er sikkert, at Rasmus Højlund forlader Atalanta til sommer. Sådan en beslutning vil først blive taget, når det står klart, om Atalanta har kvalificeret sig til Champions League eller ej. Atalanta ligger i øjeblikket nummer seks i Serie A.

Corriere di Bergamo peger dog samtidig på, at Atalanta kan blive præsenteret for et 'supertilbud', som kan ændre hele situationen. I Serie A forventes storklubber som Napoli, Juventus og Inter nemlig alle at gå på angriberjagt på sommerens transfermarked, hvor Rasmus Højlund forventes at være blandt de mest eftertragtede transfermål. 

Et bud på 450 millioner kroner vil ikke være nok til at få Rasmus Højlund væk fra Atalanta, skriver Corriere di Bergamo. Den norditalienske klub vil nemlig ikke lytte til bud under 490 millioner kroner. 





Vil hente tysk landsholdsstjerne




EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Roser Superliga-klub: Godt set! 

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Blæst bagover af 18-årig



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby melder duo færdig og teaser

Stolt over dansk transfer

Tyskland – Curacao

AGF køber ham

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Raser over VM-tiltag

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Jagter tidligere FCK-stjerne

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Iran – New Zealand

Holland – Japan

Spanien – Kap Verde

Skotland henter første VM-sejr i 36 år

Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne