De købte ham for 125 millioner kroner sidste sommer, men Atalanta vil utvivlsomt kunne sælge Rasmus Højlund for et langt højere beløb efter denne sæson.
Den danske landsholdsangriber er efter nogle forrygende måneder blevet rygtet til en lang række storklubber, og ifølge lokalavisen Corriere di Bergamo er der nu kommet et konkret bud på bordet.
Corriere di Bergamo skriver, at Atalanta-direktør Luca Percassi for nyligt var en tur i London for at tale med Chelsea, der angiveligt er klar til at byde 510 millioner kroner for Rasmus Højlund.
Corriere di Bergamo skriver endvidere, at det ikke er sikkert, at Rasmus Højlund forlader Atalanta til sommer. Sådan en beslutning vil først blive taget, når det står klart, om Atalanta har kvalificeret sig til Champions League eller ej. Atalanta ligger i øjeblikket nummer seks i Serie A.
Corriere di Bergamo peger dog samtidig på, at Atalanta kan blive præsenteret for et 'supertilbud', som kan ændre hele situationen. I Serie A forventes storklubber som Napoli, Juventus og Inter nemlig alle at gå på angriberjagt på sommerens transfermarked, hvor Rasmus Højlund forventes at være blandt de mest eftertragtede transfermål.
Et bud på 450 millioner kroner vil ikke være nok til at få Rasmus Højlund væk fra Atalanta, skriver Corriere di Bergamo. Den norditalienske klub vil nemlig ikke lytte til bud under 490 millioner kroner.
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
Heroisk målmand sikrer point til Curacao
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
NYHEDER