Avis: London-klub byder 510 mio. for Højlund

Ifølge den italienske avis Corriere di Bergamo har Atalanta angiveligt modtaget et stort engelsk bud på Rasmus Højlund.



De købte ham for 125 millioner kroner sidste sommer, men Atalanta vil utvivlsomt kunne sælge Rasmus Højlund for et langt højere beløb efter denne sæson. 

Den danske landsholdsangriber er efter nogle forrygende måneder blevet rygtet til en lang række storklubber, og ifølge lokalavisen Corriere di Bergamo er der nu kommet et konkret bud på bordet. 

Corriere di Bergamo skriver, at Atalanta-direktør Luca Percassi for nyligt var en tur i London for at tale med Chelsea, der angiveligt er klar til at byde 510 millioner kroner for Rasmus Højlund. 

Corriere di Bergamo skriver endvidere, at det ikke er sikkert, at Rasmus Højlund forlader Atalanta til sommer. Sådan en beslutning vil først blive taget, når det står klart, om Atalanta har kvalificeret sig til Champions League eller ej. Atalanta ligger i øjeblikket nummer seks i Serie A.

Corriere di Bergamo peger dog samtidig på, at Atalanta kan blive præsenteret for et 'supertilbud', som kan ændre hele situationen. I Serie A forventes storklubber som Napoli, Juventus og Inter nemlig alle at gå på angriberjagt på sommerens transfermarked, hvor Rasmus Højlund forventes at være blandt de mest eftertragtede transfermål. 

Et bud på 450 millioner kroner vil ikke være nok til at få Rasmus Højlund væk fra Atalanta, skriver Corriere di Bergamo. Den norditalienske klub vil nemlig ikke lytte til bud under 490 millioner kroner. 





Superliga-LIVE: BIF-stjerne kan blive far om lidt




LIVE

TransferLIVE: Modric tager stor beslutning

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

Her kan du se FC Polissya mod FC København

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Her kan du se de danske hold i Europa

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Stort talent fra dansk klub træner i norsk topklub

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

‘FC København er Danmarks gigant’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

FC København – Lyngby BK

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

På vej til FCK: Her er han ligaens konge