Avis: London-klub byder 510 mio. for Højlund

Ifølge den italienske avis Corriere di Bergamo har Atalanta angiveligt modtaget et stort engelsk bud på Rasmus Højlund.



De købte ham for 125 millioner kroner sidste sommer, men Atalanta vil utvivlsomt kunne sælge Rasmus Højlund for et langt højere beløb efter denne sæson. 

Den danske landsholdsangriber er efter nogle forrygende måneder blevet rygtet til en lang række storklubber, og ifølge lokalavisen Corriere di Bergamo er der nu kommet et konkret bud på bordet. 

Corriere di Bergamo skriver, at Atalanta-direktør Luca Percassi for nyligt var en tur i London for at tale med Chelsea, der angiveligt er klar til at byde 510 millioner kroner for Rasmus Højlund. 

Corriere di Bergamo skriver endvidere, at det ikke er sikkert, at Rasmus Højlund forlader Atalanta til sommer. Sådan en beslutning vil først blive taget, når det står klart, om Atalanta har kvalificeret sig til Champions League eller ej. Atalanta ligger i øjeblikket nummer seks i Serie A.

Corriere di Bergamo peger dog samtidig på, at Atalanta kan blive præsenteret for et 'supertilbud', som kan ændre hele situationen. I Serie A forventes storklubber som Napoli, Juventus og Inter nemlig alle at gå på angriberjagt på sommerens transfermarked, hvor Rasmus Højlund forventes at være blandt de mest eftertragtede transfermål. 

Et bud på 450 millioner kroner vil ikke være nok til at få Rasmus Højlund væk fra Atalanta, skriver Corriere di Bergamo. Den norditalienske klub vil nemlig ikke lytte til bud under 490 millioner kroner. 





Superliga-LIVE: FCK uden flere stjerner




Optakt til fredagens Ligue 1-kamp mellem Auxerre og Paris SG LIVE

TransferLIVE: PSG får stort bud accepteret

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Lindstrøm skifter til Schalke

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul



LIVE

Superliga-LIVE: FCK uden flere stjerner

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCN sikrer sejren i de døende sekunder

Silkeborg IF – FC København

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Eriksen spottet – nu er der nyt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Stor ændring i AGF?

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Kæmpe transfer under opsejling

Ingen klausul i FC København-aftale

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

‘Det ville være en katastrofe af rang’