Avis: London-klub byder 510 mio. for Højlund

Ifølge den italienske avis Corriere di Bergamo har Atalanta angiveligt modtaget et stort engelsk bud på Rasmus Højlund.



De købte ham for 125 millioner kroner sidste sommer, men Atalanta vil utvivlsomt kunne sælge Rasmus Højlund for et langt højere beløb efter denne sæson. 

Den danske landsholdsangriber er efter nogle forrygende måneder blevet rygtet til en lang række storklubber, og ifølge lokalavisen Corriere di Bergamo er der nu kommet et konkret bud på bordet. 

Corriere di Bergamo skriver, at Atalanta-direktør Luca Percassi for nyligt var en tur i London for at tale med Chelsea, der angiveligt er klar til at byde 510 millioner kroner for Rasmus Højlund. 

Corriere di Bergamo skriver endvidere, at det ikke er sikkert, at Rasmus Højlund forlader Atalanta til sommer. Sådan en beslutning vil først blive taget, når det står klart, om Atalanta har kvalificeret sig til Champions League eller ej. Atalanta ligger i øjeblikket nummer seks i Serie A.

Corriere di Bergamo peger dog samtidig på, at Atalanta kan blive præsenteret for et 'supertilbud', som kan ændre hele situationen. I Serie A forventes storklubber som Napoli, Juventus og Inter nemlig alle at gå på angriberjagt på sommerens transfermarked, hvor Rasmus Højlund forventes at være blandt de mest eftertragtede transfermål. 

Et bud på 450 millioner kroner vil ikke være nok til at få Rasmus Højlund væk fra Atalanta, skriver Corriere di Bergamo. Den norditalienske klub vil nemlig ikke lytte til bud under 490 millioner kroner. 







LIVE

TransferLIVE: Dansk klub bekræfter stor transfer

– Schwartau-handel giver ingen mening

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afviser monsterbud på Simsir

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub



LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Crazy transfer: City køber Anderson



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg teaser for transfer

AGF-scoop: Hijackede transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Spanien – Østrig

Portugal – Kroatien

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Her kan man se La Liga fremover

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

De køber ham for 740 mio.

Schweiz – Algeriet

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Steve Cooper med stor beslutning