De købte ham for 125 millioner kroner sidste sommer, men Atalanta vil utvivlsomt kunne sælge Rasmus Højlund for et langt højere beløb efter denne sæson.
Den danske landsholdsangriber er efter nogle forrygende måneder blevet rygtet til en lang række storklubber, og ifølge lokalavisen Corriere di Bergamo er der nu kommet et konkret bud på bordet.
Corriere di Bergamo skriver, at Atalanta-direktør Luca Percassi for nyligt var en tur i London for at tale med Chelsea, der angiveligt er klar til at byde 510 millioner kroner for Rasmus Højlund.
Corriere di Bergamo skriver endvidere, at det ikke er sikkert, at Rasmus Højlund forlader Atalanta til sommer. Sådan en beslutning vil først blive taget, når det står klart, om Atalanta har kvalificeret sig til Champions League eller ej. Atalanta ligger i øjeblikket nummer seks i Serie A.
Corriere di Bergamo peger dog samtidig på, at Atalanta kan blive præsenteret for et 'supertilbud', som kan ændre hele situationen. I Serie A forventes storklubber som Napoli, Juventus og Inter nemlig alle at gå på angriberjagt på sommerens transfermarked, hvor Rasmus Højlund forventes at være blandt de mest eftertragtede transfermål.
Et bud på 450 millioner kroner vil ikke være nok til at få Rasmus Højlund væk fra Atalanta, skriver Corriere di Bergamo. Den norditalienske klub vil nemlig ikke lytte til bud under 490 millioner kroner.
LIVE
VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TOPNYHED
Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’
Zanka ville spille gratis for FC København
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
NYHEDER
Fremhæver Bodø/Glimt
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
OPTAKT
Mexico – Sydkorea
MEDIE
Kontroversielt? VM-boss forhandler med denne klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
OPTAKT
Skotland – Marokko
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
NYHEDER
Superliga-spiller åben for transfer
OPTAKT
Tyrkiet – Paraguay
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
OPTAKT