Avis: London-klub byder 510 mio. for Højlund

Ifølge den italienske avis Corriere di Bergamo har Atalanta angiveligt modtaget et stort engelsk bud på Rasmus Højlund.



De købte ham for 125 millioner kroner sidste sommer, men Atalanta vil utvivlsomt kunne sælge Rasmus Højlund for et langt højere beløb efter denne sæson. 

Den danske landsholdsangriber er efter nogle forrygende måneder blevet rygtet til en lang række storklubber, og ifølge lokalavisen Corriere di Bergamo er der nu kommet et konkret bud på bordet. 

Corriere di Bergamo skriver, at Atalanta-direktør Luca Percassi for nyligt var en tur i London for at tale med Chelsea, der angiveligt er klar til at byde 510 millioner kroner for Rasmus Højlund. 

Corriere di Bergamo skriver endvidere, at det ikke er sikkert, at Rasmus Højlund forlader Atalanta til sommer. Sådan en beslutning vil først blive taget, når det står klart, om Atalanta har kvalificeret sig til Champions League eller ej. Atalanta ligger i øjeblikket nummer seks i Serie A.

Corriere di Bergamo peger dog samtidig på, at Atalanta kan blive præsenteret for et 'supertilbud', som kan ændre hele situationen. I Serie A forventes storklubber som Napoli, Juventus og Inter nemlig alle at gå på angriberjagt på sommerens transfermarked, hvor Rasmus Højlund forventes at være blandt de mest eftertragtede transfermål. 

Et bud på 450 millioner kroner vil ikke være nok til at få Rasmus Højlund væk fra Atalanta, skriver Corriere di Bergamo. Den norditalienske klub vil nemlig ikke lytte til bud under 490 millioner kroner. 





LIVE

TransferLIVE: Afviser at hente Sviatchenko

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

FC København kan miste endnu en stjerne

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Udpeger VM’s tre bedste trænere

Afsløring: FC København sælger Achouri

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Tullberg bekræfter FCM-skifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Klar for FC København

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

‘Horsens var et helvede’

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Flere slagter dansker efter grim aktion

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’