Christian Eriksen afprøvet i ny rolle i Inters pokalsejr

Christian Eriksen spillede hele kampen, da Inter slog Fiorentina efter forlænget spilletid i Coppa Italia.



Inter er klar til kvartfinalerne i Coppa Italia efter en sejr på 2-1 over Fiorentina efter forlænget spilletid.

Kampen i Firenze var blot to minutter fra at gå i straffesparkskonkurrence, men så scorede Romelu Lukaku sejrsmålet for Inter.

Christian Eriksen havde fået en sjælden plads i Inters startopstilling, og danskeren var stærkt involveret i målet, der førte til 1-0.

Eriksen startede senest inde for præcis en måned siden – 13. december – i en ligakamp mod Cagliari. Siden da er et enkelt indhop mod Sampdoria de eneste minutter, som Eriksen før onsdag var blevet noteret for.

I onsdagens pokalkamp indtog Eriksen en mere tilbagetrukket rolle, hvor han ofte var involveret i Inters opbyggende spil.

Inter-træner Antonio Conte har netop fremhævet pladsen som dybdeliggende playmaker som en mulig fremtidig rolle for danskeren.

Eriksen var altså også involveret, da Inter bragte sig foran i første halvleg.

Efter godt en halv times spil drev Christian Eriksen frem mod Fiorentina-målet og sendte et kraftfuldt skud afsted. Det ramte midt på målmand Pietro Terracciano, der dog ikke kunne gøre andet end at parere bolden.

Inters Alexis Sanchez var først på riposten, men ramte stolpen på sin afslutning. Han blev dog samtidig nedlagt af Terracciano, og efter VAR-gennemsyn pegede dommer Davide Massa på straffesparkspletten.

Arturo Vidal eksekverede med et fladt skud midt i målet til stillingen 1-0.

Kort efter fik Fiorentina tildelt et straffespark, men efter endnu et VAR-gennemsyn konkluderede dommer Massa, at der ikke var nogen forseelse.

Fiorentina kom bedst ud til anden halvleg, og det gav udligning efter godt ti minutter. Efter et vedholdende angreb endte bolden for fødderne af Christian Kouame, der fra en position uden for feltet, bragede bolden i målhjørnet.

Anden halvleg bød ikke på flere mål, og så måtte man ty til forlænget spilletid. Her havde Eriksen et godt langskud, der blev reddet ved stolpen.

Man begyndte at indstille sig på straffesparkskonkurrence, men efter 118 minutters spil headede Lukaku sejrsmålet ind i helt fri position i feltet.

Tirsdag snuppede Milan den første billet til kvartfinalerne ved at slå Torino i straffesparkskonkurrence. Napoli-Empoli og Juventus-Genoa spiller ottendedelsfinaler senere onsdag.

/ritzau/





I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

LIVE: Sidste runde i Superligaens grundspil

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

FC Midtjylland – Brøndby IF

Farzam: Hans bundniveau var skræmmende

Voldsomt skænderi i FC København



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Henter kæmpe Superliga-flop

I chok: ‘Tragikomisk’

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

VM-deltagelsen er i alvorlig fare



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

FC København – Randers FC

FC Fredericia – Silkeborg IF

Vejle Boldklub – AGF

Sønderjyske – OB

Viborg FF – FC Nordsjælland

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Chokpris på Victor Froholdt

Nye regler udvider VAR og skal mindske tidsspild

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op

Gyser: Så store er FCK’s chancer for top seks 



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Lamine Yamal med karrierens første

Traditionsklub henter Stephen Odey

Tilbage efter regelbrud

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

Her ser du sidste runde i Superliga-grundspillet

Bayern München besejrer Dortmund i drama

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Arsenal – Chelsea

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Jubler over transfer: God dialog med FC København

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!