Det er ikke meget spilletid, Christian Eriksen får i Inter.
Tirsdag startede han igen på bænken, da holdet mødte lokalrivalerne fra Milan i den italienske pokalturnering, Coppa Italia. Inter-træner Antonio Conte sendte dog danskeren på banen med få minutter tilbage af den ordinære spilletid, og det var en god beslutning.
For Eriksen endte med at sende Inter videre, da han dybt inde i kampens overtid sikrede sit hold en 2-1-sejr ved at sende bolden i mål direkte på frispark.
Inter er dermed videre til semifinalen i Coppa Italia, hvor vinderen af onsdagens opgør mellem Juventus og Spal venter.
Mens Christian Eriksen altså endte som den store helt, blev det en ærgerlig dag for Simon Kjær.
Den danske landsholdskaptajn måtte således for anden gang på små to måneder forlade en Milan-kamp før tid.
Kjær var som altid med fra start for Milan, men blev skiftet ud allerede efter 20 minutter efter at have pådraget sig, hvad der umiddelbart lignede en muskelskade i forbindelse med en tackling på Alexis Sánchez.
Sidste gang, Kjær udgik med en skade, var i starten af december mod Celtic i Europa League. Han missede derefter de efterfølgende seks kampe.
Milan havde desuden den kun 18 år gamle danske målmand Andreas Jungdal på bænken. Christian Eriksen sad også på bænken for Inter, men blev skiftet ind med få minutter tilbage af den ordinære spilletid.
Ibrahimovic sendte Milan i front efter en halv time, da han med et fladt spark sendte bolden i mål via indersiden af den ene stolpe.
Svenskeren var i fokus igen kort før pausen, da både han og Inters Romelu Lukaku fik gult kort i forbindelse med et skænderi på banen.
Et kvarter efter pausen sluttede Ibrahimovics kamp så før tid, da han nedlagde Aleksandar Kolarov og fik sit andet gule kort.
Derefter lagde Inter for alvor pres på Milan. Det resulterede i, at Romelu Lukaku udlignede på et straffespark med 20 minutter tilbage.
Inter belejrede mod slutningen Milan-feltet, men der skulle altså en frisparksperle af Christian Eriksen til, før det forløsende føringsmål blev en realitet.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
