Christian Eriksen blev helten i pokalderby

Christian Eriksen blev den store helt for Inter mod Milan, der måtte se Simon Kjær udgå med en skade.



Det er ikke meget spilletid, Christian Eriksen får i Inter.

Tirsdag startede han igen på bænken, da holdet mødte lokalrivalerne fra Milan i den italienske pokalturnering, Coppa Italia. Inter-træner Antonio Conte sendte dog danskeren på banen med få minutter tilbage af den ordinære spilletid, og det var en god beslutning.

For Eriksen endte med at sende Inter videre, da han dybt inde i kampens overtid sikrede sit hold en 2-1-sejr ved at sende bolden i mål direkte på frispark.

Inter er dermed videre til semifinalen i Coppa Italia, hvor vinderen af onsdagens opgør mellem Juventus og Spal venter.

Mens Christian Eriksen altså endte som den store helt, blev det en ærgerlig dag for Simon Kjær.

Den danske landsholdskaptajn måtte således for anden gang på små to måneder forlade en Milan-kamp før tid.

Kjær var som altid med fra start for Milan, men blev skiftet ud allerede efter 20 minutter efter at have pådraget sig, hvad der umiddelbart lignede en muskelskade i forbindelse med en tackling på Alexis Sánchez.

Sidste gang, Kjær udgik med en skade, var i starten af december mod Celtic i Europa League. Han missede derefter de efterfølgende seks kampe.

Milan havde desuden den kun 18 år gamle danske målmand Andreas Jungdal på bænken. Christian Eriksen sad også på bænken for Inter, men blev skiftet ind med få minutter tilbage af den ordinære spilletid.

Ibrahimovic sendte Milan i front efter en halv time, da han med et fladt spark sendte bolden i mål via indersiden af den ene stolpe.

Svenskeren var i fokus igen kort før pausen, da både han og Inters Romelu Lukaku fik gult kort i forbindelse med et skænderi på banen.

Et kvarter efter pausen sluttede Ibrahimovics kamp så før tid, da han nedlagde Aleksandar Kolarov og fik sit andet gule kort.

Derefter lagde Inter for alvor pres på Milan. Det resulterede i, at Romelu Lukaku udlignede på et straffespark med 20 minutter tilbage.

Inter belejrede mod slutningen Milan-feltet, men der skulle altså en frisparksperle af Christian Eriksen til, før det forløsende føringsmål blev en realitet.

/ritzau/





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Afslører Brøndbys transferplaner

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Skyder Brøndby-transfer ned

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Supercomputer: De vinder Superligaen

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

‘Det kommer til at blive virkelig hårdt’

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’