Den danske offensivspiller ser efterhånden ud til at være på vej videre til en ny klub. Det første år i Napoli efter skiftet fra Frankfurt blev langt fra som håbet, og en lejeaftale med Everton ser ud til at komme nærmere.
Det lader da heller ikke til, at han er lykkedes med at overbevise den nye Napoli-cheftræner Antonio Conte. Det fortæller den italienske Corriere della Sera-journalist Ciro Troise i et interview med Radio Capri-programmet Bordocampo.
Her bliver der peget på, at han særligt er utilfreds med Lindstrøm samt den tidligere FC Midtjylland-spiller Jens Lys Cajuste.
– Der er flere spillere, som ikke fuldt ud har overbevist Antonio Conte. Træneren vil fortsætte med at vurdere situationen i de kommende dage, lyder det fra Troise, som også udpeger Cyril Ngonge, som blev hentet fra Verona i januar.
Endvidere bliver det fortalt, at den kommende testkamp mod Mantova bliver afgørende for, hvordan han vil fastlægge sin endelige trup til den kommende sæson, og at det vil tage tid at få transfers på plads.
Det er tidligere blevet fortalt, at Napoli og Everton er blevet enige om en aftale om at udleje Jesper Lindstrøm, hvor de får en købsoption med sig. Det skulle for tiden være op til danskeren at få forhandlet de personlige detaljer på plads.
Efter den svære sæson i Serie A blev Lindstrøm vraget til det danske EM-landshold. Det blev da heller ikke til en eneste scoring eller assist fra ham i de 29 kampe, som han fik på tværs af alle turneringer.
Tilbage i Frankfurt-tiden beviste han dog, hvad han kan, da han blev kåret som årets rookie i Bundesligaen i 2021/22-sæsonen.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Neestrup og co. henter stjerne
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Norge – Frankrig
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
OPTAKT
Colombia – Portugal
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT