Conte utilfreds med både Lindstrøm og Cajuste

Danskeren ser allerede ud til have sin fremtid mere eller mindre på plads.



Den danske offensivspiller ser efterhånden ud til at være på vej videre til en ny klub. Det første år i Napoli efter skiftet fra Frankfurt blev langt fra som håbet, og en lejeaftale med Everton ser ud til at komme nærmere.

Det lader da heller ikke til, at han er lykkedes med at overbevise den nye Napoli-cheftræner Antonio Conte. Det fortæller den italienske Corriere della Sera-journalist Ciro Troise i et interview med Radio Capri-programmet Bordocampo.

Her bliver der peget på, at han særligt er utilfreds med Lindstrøm samt den tidligere FC Midtjylland-spiller Jens Lys Cajuste.

– Der er flere spillere, som ikke fuldt ud har overbevist Antonio Conte. Træneren vil fortsætte med at vurdere situationen i de kommende dage, lyder det fra Troise, som også udpeger Cyril Ngonge, som blev hentet fra Verona i januar.

Endvidere bliver det fortalt, at den kommende testkamp mod Mantova bliver afgørende for, hvordan han vil fastlægge sin endelige trup til den kommende sæson, og at det vil tage tid at få transfers på plads.

Det er tidligere blevet fortalt, at Napoli og Everton er blevet enige om en aftale om at udleje Jesper Lindstrøm, hvor de får en købsoption med sig. Det skulle for tiden være op til danskeren at få forhandlet de personlige detaljer på plads.

Efter den svære sæson i Serie A blev Lindstrøm vraget til det danske EM-landshold. Det blev da heller ikke til en eneste scoring eller assist fra ham i de 29 kampe, som han fik på tværs af alle turneringer.

Tilbage i Frankfurt-tiden beviste han dog, hvad han kan, da han blev kåret som årets rookie i Bundesligaen i 2021/22-sæsonen.







LIVE

LIVE: To mand færdige i Superliga-klub

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Dommerekspert: Glem det, FCK!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Kommer med frækt bud på dansk mester

FC København kan få Jens Stage-millioner

Kæmpe røgslør af Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

FCK-træner roser Felix Beijmo

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

AGF kan ende med millionregning, men…

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Bayern München lurer på choktransfer

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Manchester City – Aston Villa

FCK sigter stadig efter 15. juni

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub