Conte utilfreds med både Lindstrøm og Cajuste

Danskeren ser allerede ud til have sin fremtid mere eller mindre på plads.



Den danske offensivspiller ser efterhånden ud til at være på vej videre til en ny klub. Det første år i Napoli efter skiftet fra Frankfurt blev langt fra som håbet, og en lejeaftale med Everton ser ud til at komme nærmere.

Det lader da heller ikke til, at han er lykkedes med at overbevise den nye Napoli-cheftræner Antonio Conte. Det fortæller den italienske Corriere della Sera-journalist Ciro Troise i et interview med Radio Capri-programmet Bordocampo.

Her bliver der peget på, at han særligt er utilfreds med Lindstrøm samt den tidligere FC Midtjylland-spiller Jens Lys Cajuste.

– Der er flere spillere, som ikke fuldt ud har overbevist Antonio Conte. Træneren vil fortsætte med at vurdere situationen i de kommende dage, lyder det fra Troise, som også udpeger Cyril Ngonge, som blev hentet fra Verona i januar.

Endvidere bliver det fortalt, at den kommende testkamp mod Mantova bliver afgørende for, hvordan han vil fastlægge sin endelige trup til den kommende sæson, og at det vil tage tid at få transfers på plads.

Det er tidligere blevet fortalt, at Napoli og Everton er blevet enige om en aftale om at udleje Jesper Lindstrøm, hvor de får en købsoption med sig. Det skulle for tiden være op til danskeren at få forhandlet de personlige detaljer på plads.

Efter den svære sæson i Serie A blev Lindstrøm vraget til det danske EM-landshold. Det blev da heller ikke til en eneste scoring eller assist fra ham i de 29 kampe, som han fik på tværs af alle turneringer.

Tilbage i Frankfurt-tiden beviste han dog, hvad han kan, da han blev kåret som årets rookie i Bundesligaen i 2021/22-sæsonen.





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Afslører dansk toptræners millionløn

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Berørt Højbjerg: Vigtigst er, at det endte godt

Riemer om Eriksen: Voldsomt chokerende