Den danske offensivspiller ser efterhånden ud til at være på vej videre til en ny klub. Det første år i Napoli efter skiftet fra Frankfurt blev langt fra som håbet, og en lejeaftale med Everton ser ud til at komme nærmere.
Det lader da heller ikke til, at han er lykkedes med at overbevise den nye Napoli-cheftræner Antonio Conte. Det fortæller den italienske Corriere della Sera-journalist Ciro Troise i et interview med Radio Capri-programmet Bordocampo.
Her bliver der peget på, at han særligt er utilfreds med Lindstrøm samt den tidligere FC Midtjylland-spiller Jens Lys Cajuste.
– Der er flere spillere, som ikke fuldt ud har overbevist Antonio Conte. Træneren vil fortsætte med at vurdere situationen i de kommende dage, lyder det fra Troise, som også udpeger Cyril Ngonge, som blev hentet fra Verona i januar.
Endvidere bliver det fortalt, at den kommende testkamp mod Mantova bliver afgørende for, hvordan han vil fastlægge sin endelige trup til den kommende sæson, og at det vil tage tid at få transfers på plads.
Det er tidligere blevet fortalt, at Napoli og Everton er blevet enige om en aftale om at udleje Jesper Lindstrøm, hvor de får en købsoption med sig. Det skulle for tiden være op til danskeren at få forhandlet de personlige detaljer på plads.
Efter den svære sæson i Serie A blev Lindstrøm vraget til det danske EM-landshold. Det blev da heller ikke til en eneste scoring eller assist fra ham i de 29 kampe, som han fik på tværs af alle turneringer.
Tilbage i Frankfurt-tiden beviste han dog, hvad han kan, da han blev kåret som årets rookie i Bundesligaen i 2021/22-sæsonen.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
MEDIE
Vil smadre transferrekord
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
OPTAKT
Holland – Sverige
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
Zanka ville spille gratis for FC København
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
OPTAKT
Skotland – Marokko
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
EKSKLUSIVT