Conte utilfreds med både Lindstrøm og Cajuste

Danskeren ser allerede ud til have sin fremtid mere eller mindre på plads.



Den danske offensivspiller ser efterhånden ud til at være på vej videre til en ny klub. Det første år i Napoli efter skiftet fra Frankfurt blev langt fra som håbet, og en lejeaftale med Everton ser ud til at komme nærmere.

Det lader da heller ikke til, at han er lykkedes med at overbevise den nye Napoli-cheftræner Antonio Conte. Det fortæller den italienske Corriere della Sera-journalist Ciro Troise i et interview med Radio Capri-programmet Bordocampo.

Her bliver der peget på, at han særligt er utilfreds med Lindstrøm samt den tidligere FC Midtjylland-spiller Jens Lys Cajuste.

– Der er flere spillere, som ikke fuldt ud har overbevist Antonio Conte. Træneren vil fortsætte med at vurdere situationen i de kommende dage, lyder det fra Troise, som også udpeger Cyril Ngonge, som blev hentet fra Verona i januar.

Endvidere bliver det fortalt, at den kommende testkamp mod Mantova bliver afgørende for, hvordan han vil fastlægge sin endelige trup til den kommende sæson, og at det vil tage tid at få transfers på plads.

Det er tidligere blevet fortalt, at Napoli og Everton er blevet enige om en aftale om at udleje Jesper Lindstrøm, hvor de får en købsoption med sig. Det skulle for tiden være op til danskeren at få forhandlet de personlige detaljer på plads.

Efter den svære sæson i Serie A blev Lindstrøm vraget til det danske EM-landshold. Det blev da heller ikke til en eneste scoring eller assist fra ham i de 29 kampe, som han fik på tværs af alle turneringer.

Tilbage i Frankfurt-tiden beviste han dog, hvad han kan, da han blev kåret som årets rookie i Bundesligaen i 2021/22-sæsonen.





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Emre Mor færdig

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Et markant problem for Silkeborg

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Det ser sort ud for B.93

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Melder Lindstrøm helt færdig



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Manchester United – Liverpool

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Martin Jørgensen lander nyt job

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde