Conte utilfreds med både Lindstrøm og Cajuste

Danskeren ser allerede ud til have sin fremtid mere eller mindre på plads.



Den danske offensivspiller ser efterhånden ud til at være på vej videre til en ny klub. Det første år i Napoli efter skiftet fra Frankfurt blev langt fra som håbet, og en lejeaftale med Everton ser ud til at komme nærmere.

Det lader da heller ikke til, at han er lykkedes med at overbevise den nye Napoli-cheftræner Antonio Conte. Det fortæller den italienske Corriere della Sera-journalist Ciro Troise i et interview med Radio Capri-programmet Bordocampo.

Her bliver der peget på, at han særligt er utilfreds med Lindstrøm samt den tidligere FC Midtjylland-spiller Jens Lys Cajuste.

– Der er flere spillere, som ikke fuldt ud har overbevist Antonio Conte. Træneren vil fortsætte med at vurdere situationen i de kommende dage, lyder det fra Troise, som også udpeger Cyril Ngonge, som blev hentet fra Verona i januar.

Endvidere bliver det fortalt, at den kommende testkamp mod Mantova bliver afgørende for, hvordan han vil fastlægge sin endelige trup til den kommende sæson, og at det vil tage tid at få transfers på plads.

Det er tidligere blevet fortalt, at Napoli og Everton er blevet enige om en aftale om at udleje Jesper Lindstrøm, hvor de får en købsoption med sig. Det skulle for tiden være op til danskeren at få forhandlet de personlige detaljer på plads.

Efter den svære sæson i Serie A blev Lindstrøm vraget til det danske EM-landshold. Det blev da heller ikke til en eneste scoring eller assist fra ham i de 29 kampe, som han fik på tværs af alle turneringer.

Tilbage i Frankfurt-tiden beviste han dog, hvad han kan, da han blev kåret som årets rookie i Bundesligaen i 2021/22-sæsonen.







LIVE

LIVE: Tidligere FCK-spiller færdig i tysk klub

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Fortryder FC Barcelona-transfer

Færdig: Nu er han rejst til København

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Rundens hold i Superligaen – 32. runde



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Dansk stortalents værdi eksploderer

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

“Brøndby er skræddersyet til ham”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Hold nu kæft, hvor er han god!

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Jakob Poulsen uddeler topkarakter

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Så er det officielt

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Lewandowski forlader FC Barcelona

Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Her er FC Nordsjællands vej i Europa