AC Milan skulle onsdag aften fortsætte jagten på europæisk fodbold i næste sæson, da de fik besøg af Parma, der er placeret midt i tabellen.
Der var dermed på forhånd også lagt op til en spændende, direkte danskerduel mellem AC Milans Simon Kjær og Parmas Andreas Cornelius.
Denne duel blev dog allerede aflyst efter et lille kvarter, da Andreas Cornelius pludselig satte sig ned og umiddelbart efter måtte lade sig udskifte med det, der lignede en muskelskade i baglåret.
Fra bænken kunne han dog se holdkammeraterne bringe sig overraskende i front kort før pausen ved Jasmin Kurtic.
AC Milan viste dog senest mod Juventus, at de ikke skal afskrives for tiden, og Kjær og kompagni gentog bedriften med et nyt comeback i kampens anden halvleg. Franck Kessie udlignede efter 55 minutter, og kun fire minutter senere bragte Kjærs forsvarsmakker Alessio Romagnoli hjemmeholdet på 2-1.
Med 13 minutter igen lukkede AC Milan så kampen, da Hakan Çalhanoğlu gjorde det til 3-1, der også blev kampens endelig resultat.
Simon Kjær kan derfor fejre en god dag i karrieren med en sejr. Tidligere onsdag blev det nemlig officielt, at Milan har aktiveret købsklausulen i Kjærs lejekontrakt og henter landsholdsanføreren i Sevilla efter denne sæson på en permanent to-årig aftale.
Med sejren og Napolis pointtab onsdag til Bologna er AC Milan nu også meget tæt på 6. pladsen i Serie A, der giver deltagelse i næste sæsons Europa League. Både Napoli og Milan har 53 point, men napolitanerne har stadig en bedre målscore.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Chokskifte på vej?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-spiller får fem karantænedage
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
Skylder FC København penge – straffes hårdt
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
OPTAKT
Schweiz – Canada
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
FC Midtjylland forlænger med stort talent
OPTAKT
