AC Milan skulle onsdag aften fortsætte jagten på europæisk fodbold i næste sæson, da de fik besøg af Parma, der er placeret midt i tabellen.
Der var dermed på forhånd også lagt op til en spændende, direkte danskerduel mellem AC Milans Simon Kjær og Parmas Andreas Cornelius.
Denne duel blev dog allerede aflyst efter et lille kvarter, da Andreas Cornelius pludselig satte sig ned og umiddelbart efter måtte lade sig udskifte med det, der lignede en muskelskade i baglåret.
Fra bænken kunne han dog se holdkammeraterne bringe sig overraskende i front kort før pausen ved Jasmin Kurtic.
AC Milan viste dog senest mod Juventus, at de ikke skal afskrives for tiden, og Kjær og kompagni gentog bedriften med et nyt comeback i kampens anden halvleg. Franck Kessie udlignede efter 55 minutter, og kun fire minutter senere bragte Kjærs forsvarsmakker Alessio Romagnoli hjemmeholdet på 2-1.
Med 13 minutter igen lukkede AC Milan så kampen, da Hakan Çalhanoğlu gjorde det til 3-1, der også blev kampens endelig resultat.
Simon Kjær kan derfor fejre en god dag i karrieren med en sejr. Tidligere onsdag blev det nemlig officielt, at Milan har aktiveret købsklausulen i Kjærs lejekontrakt og henter landsholdsanføreren i Sevilla efter denne sæson på en permanent to-årig aftale.
Med sejren og Napolis pointtab onsdag til Bologna er AC Milan nu også meget tæt på 6. pladsen i Serie A, der giver deltagelse i næste sæsons Europa League. Både Napoli og Milan har 53 point, men napolitanerne har stadig en bedre målscore.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
OPTAKT
FC København – OB
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
TIPSBLADETS DOM
