Cornelius udgik med skade, da Milan og Kjær besejrede Parma

AC Milan vandt onsdag aften med 3-1 over Parma efter at være kommet bagud. Simon Kjær spillede hele kampen for Milan, mens Andreas Cornelius måtte udgå med en skade tidligt i første halvleg.



AC Milan skulle onsdag aften fortsætte jagten på europæisk fodbold i næste sæson, da de fik besøg af Parma, der er placeret midt i tabellen.

Der var dermed på forhånd også lagt op til en spændende, direkte danskerduel mellem AC Milans Simon Kjær og Parmas Andreas Cornelius. 

Denne duel blev dog allerede aflyst efter et lille kvarter, da Andreas Cornelius pludselig satte sig ned og umiddelbart efter måtte lade sig udskifte med det, der lignede en muskelskade i baglåret.

Fra bænken kunne han dog se holdkammeraterne bringe sig overraskende i front kort før pausen ved Jasmin Kurtic.

AC Milan viste dog senest mod Juventus, at de ikke skal afskrives for tiden, og Kjær og kompagni gentog bedriften med et nyt comeback i kampens anden halvleg. Franck Kessie udlignede efter 55 minutter, og kun fire minutter senere bragte Kjærs forsvarsmakker Alessio Romagnoli hjemmeholdet på 2-1.

Med 13 minutter igen lukkede AC Milan så kampen, da Hakan Çalhanoğlu gjorde det til 3-1, der også blev kampens endelig resultat.

Simon Kjær kan derfor fejre en god dag i karrieren med en sejr. Tidligere onsdag blev det nemlig officielt, at Milan har aktiveret købsklausulen i Kjærs lejekontrakt og henter landsholdsanføreren i Sevilla efter denne sæson på en permanent to-årig aftale.

Med sejren og Napolis pointtab onsdag til Bologna er AC Milan nu også meget tæt på 6. pladsen i Serie A, der giver deltagelse i næste sæsons Europa League. Både Napoli og Milan har 53 point, men napolitanerne har stadig en bedre målscore.





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Afvist – Brøndby undrer sig

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Smider Salah-bombe



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Skidt nyt om Lukas Lerager

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Spår stor transferaktivitet i FC København

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Patrick Dorgu er med

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Mareridt! Bekræfter forfærdelig Lerager-skade



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Gratis adgang til Superliga-brag

Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen