Cornelius udgik med skade, da Milan og Kjær besejrede Parma

AC Milan vandt onsdag aften med 3-1 over Parma efter at være kommet bagud. Simon Kjær spillede hele kampen for Milan, mens Andreas Cornelius måtte udgå med en skade tidligt i første halvleg.



AC Milan skulle onsdag aften fortsætte jagten på europæisk fodbold i næste sæson, da de fik besøg af Parma, der er placeret midt i tabellen.

Der var dermed på forhånd også lagt op til en spændende, direkte danskerduel mellem AC Milans Simon Kjær og Parmas Andreas Cornelius. 

Denne duel blev dog allerede aflyst efter et lille kvarter, da Andreas Cornelius pludselig satte sig ned og umiddelbart efter måtte lade sig udskifte med det, der lignede en muskelskade i baglåret.

Fra bænken kunne han dog se holdkammeraterne bringe sig overraskende i front kort før pausen ved Jasmin Kurtic.

AC Milan viste dog senest mod Juventus, at de ikke skal afskrives for tiden, og Kjær og kompagni gentog bedriften med et nyt comeback i kampens anden halvleg. Franck Kessie udlignede efter 55 minutter, og kun fire minutter senere bragte Kjærs forsvarsmakker Alessio Romagnoli hjemmeholdet på 2-1.

Med 13 minutter igen lukkede AC Milan så kampen, da Hakan Çalhanoğlu gjorde det til 3-1, der også blev kampens endelig resultat.

Simon Kjær kan derfor fejre en god dag i karrieren med en sejr. Tidligere onsdag blev det nemlig officielt, at Milan har aktiveret købsklausulen i Kjærs lejekontrakt og henter landsholdsanføreren i Sevilla efter denne sæson på en permanent to-årig aftale.

Med sejren og Napolis pointtab onsdag til Bologna er AC Milan nu også meget tæt på 6. pladsen i Serie A, der giver deltagelse i næste sæsons Europa League. Både Napoli og Milan har 53 point, men napolitanerne har stadig en bedre målscore.







LIVE

TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De er interesseret i Christian Eriksen

Kan sikre millioner til AGF

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Polsk succestræner rygtes til Danmark



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Forlader AGF – her er hans nye klub

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

De er færdige i 1. division

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

LIVE: PSG vinder Champions League



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

– Ja, der var dialog med Brøndby

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked