Jens Bangsbo er bekymret for, hvordan Atalanta kommer igennem den sidste del af sæsonen.
Med en smal trup og en lang coronapause in mente er Jens Bangsbo bekymret for, hvordan Atalanta-mandskabet håndterer sæsonens sidste kampe. Det fortæller han til TV2 Sport.
Bangsbo er assistent og fysisk træner i Serie A-klubben, der har haft enorm succes i de seneste år.
Læs også:Tidligere Brøndby-formand ville købe Parken – og renovere for 850 millioner
Han har således spillet en vigtig rolle i Gian Piero Gasperinis opbygning af et hold, der i høj grad er fyldt med power. Det skyldes, at intensiteten til træning er på et ekstremt højt niveau, og Bangsbo har sågar overvejet, om man måske går for hårdt til spillerne.
-Træneren har jo haft succes med at opbygge et koncept, der fungerer. Og det fungerede også inden coronakrisen. Men vi må også bare sige, at vi arbejder rigtig hårdt med spillerne. Og undertiden har vi måske også tænkt, at det var lige lovlig rigeligt.
Læs også:Genk-chef: Kan ikke sige med sikkerhed, at Mæhle bliver
Der er bare det problem, at Atalanta-truppen ikke er specielt bred, og derfor frygter Bangsbo for, hvordan den klarer de resterende kampe.
- Vi er selvfølgelig også bekymrede med tanke på, at vi har en relativ smal trup, der skal spille så mange kampe, siger Bangsbo til TV2 Sport.
Atalanta ligger i skrivende stund på fjerdepladsen i Serie A og har ti kampe tilbage af sæsonen - foruden kvartfinalekampen i Champions League.
Læs også:Chelsea sælger midtbanespiller for over 100 millioner
Læs også:Avis: AC Milan betaler 52 millioner for Kjær og Saelemaekers
Læs også:Kudus, Evander eller Daramy: Superligaens største salg denne sommer
-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md - brug koden Tip2020 ved betaling
Seneste rygter
Juventus-favorit på vej til Simon Kjærs Milan
Barca er interesseret i Premier League-spillere
Storklubber jagter ombejlet forsvar-talent
Chelsea og Tottenham i kamp om stopper
Barcelona overvejer Manchester City-stjerne
Fokus
Transferplanen: Kriseramte Lyngby jagter offensiv forstærkning
Skal der købes spillere, og skal der sælges? Tipsbladet.dk analyserer løbende frem mod vinduets lukning de 12 Superliga-klubbers transferplaner. Her sættes fokus på Lyngby BK.
Blokering af vores annoncer.
Vi kan se din browser forhindre visning af vores annoncer. Det betyder med stor sandsynlighed at du har en adblocker installeret.
Vi er nød til at vise dig annoncer for at kunne levere gratis indhold til dig.
Derfor beder vi dig tillade/whiteliste vores domæne i adblockeren.
Får du denne besked selvom du ikke benytter en adblocker, så kontakt os her.
På forhånd tak Tipsbladet.dk