Lidt over 20 minutter skulle Jens Odgaard bruge på banen, før den danske angriber scorede sit første mål i Serie A for Bologna.
Jens Odgaard fik den sidste halve time af dagens 4-0-sejr over Lecce, hvor han scorede i det 82. minut, og efter slutfløjtet var den 24-årige dansker svært tilfreds med sin debut i Bologna-trøjen.
– Debut og mål, det var fantastisk for mig og for holdet. Jeg er glad for at have scoret og for at have jublet under curva'en med vores fans. Jeg har været i Bologna i en uge, men jeg føler mig allerede som en del af denne fantastiske gruppe.
– Spillerne og staben fik mig øjeblikkeligt til at føle mig som en af dem. Den her gruppe er speciel. Jeg ønsker at bidrage og hjælpe holdet med at nå så højt op som muligt, siger Jens Odgaard til Bolognas hjemmeside.
Flere italienske medier som Calciomercato, Eurosport og Virgilio Sport har givet Jens Odgaard gode karakterer efter danskerens debut for Bologna. Calciomercato skriver, at Odgaard fik 'en glimrende debut', mens Eurosport peger på, at Bologna nu har en ny offensiv trussel på bænken.
Efter sejren pegede Bologna-cheftræner Thiago Motta på, at Jens Odgaard har fortjent at få chancen.
– Zirkzee ar aldrig glad for at blive udskiftet, for han ønsker altid at bidrage. Han har en glimrende sæson, også til træning, men der er også andre, der fortjener at få chancen. Han skal fortsætte, som han har gjort hidtil. Der er konkurrence fra Odgaard, som har trænet hårdt og har fortjent spilleminutter.
– Han scorede også, og han holdt på bolden og angreb i dybden. Det var godt at se, lød det ifølge Sky fra Thiago Motta.
Med sejren over Patrick Dorgu og Lecce ligger Bologna nummer fem i Serie A, og dermed lever drømmen om Champions League-fodbold for Jens Odgaard og kompagni.
LIVE
VM-LIVE: Er det Norges startopstilling?
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
TOPNYHED
Klar transfermelding
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
Solbakken har blandede følelser
Deadline overskredet: FC København melder ud
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
OPTAKT
Ghana – Panama
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
OPTAKT
Argentina – Algeriet
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
OPTAKT
Frankrig – Senegal
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
OPTAKT
Irak – Norge
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED