Lidt over 20 minutter skulle Jens Odgaard bruge på banen, før den danske angriber scorede sit første mål i Serie A for Bologna.
Jens Odgaard fik den sidste halve time af dagens 4-0-sejr over Lecce, hvor han scorede i det 82. minut, og efter slutfløjtet var den 24-årige dansker svært tilfreds med sin debut i Bologna-trøjen.
– Debut og mål, det var fantastisk for mig og for holdet. Jeg er glad for at have scoret og for at have jublet under curva'en med vores fans. Jeg har været i Bologna i en uge, men jeg føler mig allerede som en del af denne fantastiske gruppe.
– Spillerne og staben fik mig øjeblikkeligt til at føle mig som en af dem. Den her gruppe er speciel. Jeg ønsker at bidrage og hjælpe holdet med at nå så højt op som muligt, siger Jens Odgaard til Bolognas hjemmeside.
Flere italienske medier som Calciomercato, Eurosport og Virgilio Sport har givet Jens Odgaard gode karakterer efter danskerens debut for Bologna. Calciomercato skriver, at Odgaard fik 'en glimrende debut', mens Eurosport peger på, at Bologna nu har en ny offensiv trussel på bænken.
Efter sejren pegede Bologna-cheftræner Thiago Motta på, at Jens Odgaard har fortjent at få chancen.
– Zirkzee ar aldrig glad for at blive udskiftet, for han ønsker altid at bidrage. Han har en glimrende sæson, også til træning, men der er også andre, der fortjener at få chancen. Han skal fortsætte, som han har gjort hidtil. Der er konkurrence fra Odgaard, som har trænet hårdt og har fortjent spilleminutter.
– Han scorede også, og han holdt på bolden og angreb i dybden. Det var godt at se, lød det ifølge Sky fra Thiago Motta.
Med sejren over Patrick Dorgu og Lecce ligger Bologna nummer fem i Serie A, og dermed lever drømmen om Champions League-fodbold for Jens Odgaard og kompagni.
LIVE
LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT