Dansk stortalent med drømmeoplæg i sejr over Inter

Mikkel Damsgaard leverede en flot assist i Sampdorias sejr over Inter. Christian Eriksen kom ind efter pausen.




Stortalentet Mikkel Damsgaard leverede onsdag 11 sekunders fodboldmagi.

Den danske landsholdsspiller stod for et flot oplæg i Sampdorias sejr på 2-1 over Inter.

20-årige Damsgaard modtog bolden på midten af banen, snød fire Inter-spillere med finurlige driblinger og lagde den perfekt til rette for holdkammeraten Keita Baldé, som scorede til 2-0 syv minutter før pausen.

Målet sendte Inter i et hul, som klubben fra Milano ikke formåede at grave sig ud af. Christian Eriksen, som ellers meldes på vej væk fra klubben, fik de sidste 20 minutter på banen.

Med nederlaget mistede Antonio Contes mandskab et skridt i kampen om det italienske mesterskab. Inter er efter 16 kampe på andenpladsen med 36 point.

Førerholdet AC Milan har 37 point og møder onsdag aften Juventus på San Siro.

Sampdoria er placeret midt i tabellen på 11.-pladsen med 20 point.

Holdet fra Genova var da også undertippet før onsdagens opgør og kunne nemt være kommet bagud i begyndelsen.

Angriberen Alexis Sánchez fik chancen fra 11-meterpletten, efter at Sampdoria-nordmanden Morten Thorsby ramte bolden med hånden i feltet.

Alene med keeperen diskede chileneren op med et slattent forsøg, og på returbolden sparkede Ashley Young på overliggeren.

Det bølgede frem og tilbage i en begivenhedsrig start på kampen.

Sampdoria-stopperen Lorenzo Tonelli pandede på overliggeren, før holdkammeraten Antonio Candreva midtvejs i første halvleg gjorde det, Sanchez ikke formåede, og scorede på straffespark.

Værterne gik til pausen med en 2-0-føring efter det Damsgaard-skabte mål.

Hollænderen Stefan de Vrij reducerede efter 65 minutter på et velplaceret hovedstød, men trods indskiftningerne af Ivan Perisic, Romelu Lukaku og Eriksen lykkedes det aldrig Inter at udligne.

Eriksen fik chancen på et frispark lige uden for feltet med ti minutter igen, men forsøget gik direkte i muren, og Inter tog fra kampen uden point.

Landsholdsbacken Joakim Mæhle blev skiftet ind og fik dermed sine første minutter for Atalanta, som besejrede Parma 3-0. Andreas Cornelius kom ind fra anden halvlegs start for Parma.

Udineses Jens Stryger Larsen var med fra start, mens Bolognas Andreas Skov Olsen fra bænken så kampen ende 2-2.

Endnu en dansker var i aktion, da Lukas Lerager sammen med Genoa tabte 1-2 ude mod Sassuolo.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Viaplay med stor AGF-nyhed



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Tæt på at købe FC København-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Jonas Lössl stopper karrieren

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

FCK-boss roser varm bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Fremhæver Bodø/Glimt

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Zanka ville spille gratis for FC København

Her er FCK’s modstander i Conference League

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

Skotland – Marokko



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er AGF’s Champions League-modstander

Schweiz – Bosnien-Hercegovina