Dansk talent skifter til Italien: Er glad og stolt

Den talentfulde forsvarsspiller Victor Laursen er skiftet til Italien, og til Tipsbladet fortæller han om det spændende skifte.



En lovende dansk forsvarsspiller er draget på et italiensk eventyr.

Ved udgangen af juni måned skiltes 18-årige Victor Laursen og AC Horsens, og nu står den på noget helt andet end den østjyske by.

Victor Laursen har nemlig pakket sine ting og er flyttet til Italien, hvor han har skrevet kontrakt med Serie B-klubben Frosinone Calcio.

Men hvordan bliver sådan et skifte lige stablet på benene? Det fortæller den unge midtstopper til Tipsbladet.

– Jeg har haft noget kontakt med to italienske agenter, som begge har et indgående kendskab her i Italien, som så nu er mine agenter, og de har hjulpet med at få skiftet igennem, og de har efterfølgende hjulpet mig med de praktiske ting hernede.

– Det var stort, da jeg hørte, det var en mulighed for mig at skrive kontrakt med Frosinone Calcio. Jeg blev glad og stolt, for alt det hårde arbejde bar frugt.

– Da kontrakten ikke skulle forlænges i Horsens, snakkede vi om, at det kunne være fedt at prøve noget udenlandsk, og så har vi kigget den vej, og så kom det her, siger Victor Laursen til Tipsbladet.

Her havde Victor Laursen netop underskrevet sin kontrakt i Frosinone Calcio. Foto: Privat
Høj intensitet
Victor Laursen har spillet ungdomsfodbold i både Hvidovre og AC Horsens, og så har han været på et 14 dages prøveophold i hollandske FC Eindhoven i april, men i Frosinone Calcio er niveauet endnu en gang blevet hævet.

– Jeg skal spille for deres U20-hold i Campionato Primavera til at starte med, og så skal jeg træne opad, hvis jeg fortsat præsterer, regner de med. Det er et forsvarsland, så det passer perfekt til mi, og jeg glæder mig til at udvikle mig sammen med holdet. Min træner er meget fokuseret på, hvordan vi som forsvarsspillere positionerer os – både med og uden bold.

– Jeg har trænet med i sidste uge, og vi spillede en intern træningskamp i weekenden, og det gik godt. Jeg fik positiv feedback fra både kampen og træningspas, så det var dejligt.

– Intensiteten er virkelig høj i hver eneste træningspas. Der er ikke tid til pauser og til at stå og tænke lidt. Der bliver lagt mærke til alt, fortæller den nu tidligere AC Horsens-spiller.

Frosinone er en lille italiensk by, der ligger mellem Rom og Napoli, og det bliver meget specielt for den unge dansker at skulle rykke teltpælene op – endda til et fremmed land.

– Det bliver spændende at skulle flytte hjemmefra for første gang, men klubben har hjulpet mig meget, og de har sagt, de vil hjælpe mig med at finde lejlighed osv.

– Lige nu bor jeg på deres akademi, hvor man også kan bo, og hvor der bliver lavet mad til en, men man kan også finde sit eget, hvis man vil.

– Mine forældre kommer og besøger mig hver anden weekend her i starten, så det gør det hele lidt lettere, fortæller en spændt Victor Laursen.

Victor Laursens plan er at finde en lejlighed i Frosinone, så han kan have sin base tæt på klubben, og så starter han på italienskundervisning med andre nye spillere fra Serie B-truppen.

I august prøvetrænede Victor Laursen også med i Cagliari Calcio og SS Lazio, så den italienske spillestil er ikke helt ny for ham.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.







LIVE

TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Jagter tidligere AGF’er



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Fatter intet af Brøndby-bombe

Bekræfter kæmpebud



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Overraskende skifte lurer

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

– Neestrup kan blive næste landstræner

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Trist: Marios Oikonomou er død

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?