Dansk talent skifter til Italien: Er glad og stolt

Den talentfulde forsvarsspiller Victor Laursen er skiftet til Italien, og til Tipsbladet fortæller han om det spændende skifte.



En lovende dansk forsvarsspiller er draget på et italiensk eventyr.

Ved udgangen af juni måned skiltes 18-årige Victor Laursen og AC Horsens, og nu står den på noget helt andet end den østjyske by.

Victor Laursen har nemlig pakket sine ting og er flyttet til Italien, hvor han har skrevet kontrakt med Serie B-klubben Frosinone Calcio.

Men hvordan bliver sådan et skifte lige stablet på benene? Det fortæller den unge midtstopper til Tipsbladet.

– Jeg har haft noget kontakt med to italienske agenter, som begge har et indgående kendskab her i Italien, som så nu er mine agenter, og de har hjulpet med at få skiftet igennem, og de har efterfølgende hjulpet mig med de praktiske ting hernede.

– Det var stort, da jeg hørte, det var en mulighed for mig at skrive kontrakt med Frosinone Calcio. Jeg blev glad og stolt, for alt det hårde arbejde bar frugt.

– Da kontrakten ikke skulle forlænges i Horsens, snakkede vi om, at det kunne være fedt at prøve noget udenlandsk, og så har vi kigget den vej, og så kom det her, siger Victor Laursen til Tipsbladet.

Her havde Victor Laursen netop underskrevet sin kontrakt i Frosinone Calcio. Foto: Privat
Høj intensitet
Victor Laursen har spillet ungdomsfodbold i både Hvidovre og AC Horsens, og så har han været på et 14 dages prøveophold i hollandske FC Eindhoven i april, men i Frosinone Calcio er niveauet endnu en gang blevet hævet.

– Jeg skal spille for deres U20-hold i Campionato Primavera til at starte med, og så skal jeg træne opad, hvis jeg fortsat præsterer, regner de med. Det er et forsvarsland, så det passer perfekt til mi, og jeg glæder mig til at udvikle mig sammen med holdet. Min træner er meget fokuseret på, hvordan vi som forsvarsspillere positionerer os – både med og uden bold.

– Jeg har trænet med i sidste uge, og vi spillede en intern træningskamp i weekenden, og det gik godt. Jeg fik positiv feedback fra både kampen og træningspas, så det var dejligt.

– Intensiteten er virkelig høj i hver eneste træningspas. Der er ikke tid til pauser og til at stå og tænke lidt. Der bliver lagt mærke til alt, fortæller den nu tidligere AC Horsens-spiller.

Frosinone er en lille italiensk by, der ligger mellem Rom og Napoli, og det bliver meget specielt for den unge dansker at skulle rykke teltpælene op – endda til et fremmed land.

– Det bliver spændende at skulle flytte hjemmefra for første gang, men klubben har hjulpet mig meget, og de har sagt, de vil hjælpe mig med at finde lejlighed osv.

– Lige nu bor jeg på deres akademi, hvor man også kan bo, og hvor der bliver lavet mad til en, men man kan også finde sit eget, hvis man vil.

– Mine forældre kommer og besøger mig hver anden weekend her i starten, så det gør det hele lidt lettere, fortæller en spændt Victor Laursen.

Victor Laursens plan er at finde en lejlighed i Frosinone, så han kan have sin base tæt på klubben, og så starter han på italienskundervisning med andre nye spillere fra Serie B-truppen.

I august prøvetrænede Victor Laursen også med i Cagliari Calcio og SS Lazio, så den italienske spillestil er ikke helt ny for ham.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





LIVE

LIVE: Disse hold rykker ud af Superligaen

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Thomas Frank er favorit til jobbet

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Ekspert hylder Høgh-beslutning

‘Thomas Delaney er fortid’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Danmark har aldrig haft så mange før

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Han er Superligaens ringeste målmand!

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Real Madrid – Bayern

FIFA åbner sag mod Spanien

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Tøfting lægger hånden på kogepladen



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Det betyder intet mod Liverpool

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Nu åbner Wind op for fremtiden

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Sporting CP – Arsenal

Langer ud efter Superliga-stjerne

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

FC Nordsjælland – Brøndby IF

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Færdig i Manchester City

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Han kan meget vel ende som en lille legende

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne