En lovende dansk forsvarsspiller er draget på et italiensk eventyr.
Ved udgangen af juni måned skiltes 18-årige Victor Laursen og AC Horsens, og nu står den på noget helt andet end den østjyske by.
Victor Laursen har nemlig pakket sine ting og er flyttet til Italien, hvor han har skrevet kontrakt med Serie B-klubben Frosinone Calcio.
Men hvordan bliver sådan et skifte lige stablet på benene? Det fortæller den unge midtstopper til Tipsbladet.
– Jeg har haft noget kontakt med to italienske agenter, som begge har et indgående kendskab her i Italien, som så nu er mine agenter, og de har hjulpet med at få skiftet igennem, og de har efterfølgende hjulpet mig med de praktiske ting hernede.
– Det var stort, da jeg hørte, det var en mulighed for mig at skrive kontrakt med Frosinone Calcio. Jeg blev glad og stolt, for alt det hårde arbejde bar frugt.
– Da kontrakten ikke skulle forlænges i Horsens, snakkede vi om, at det kunne være fedt at prøve noget udenlandsk, og så har vi kigget den vej, og så kom det her, siger Victor Laursen til Tipsbladet.
Victor Laursen har spillet ungdomsfodbold i både Hvidovre og AC Horsens, og så har han været på et 14 dages prøveophold i hollandske FC Eindhoven i april, men i Frosinone Calcio er niveauet endnu en gang blevet hævet.
– Jeg skal spille for deres U20-hold i Campionato Primavera til at starte med, og så skal jeg træne opad, hvis jeg fortsat præsterer, regner de med. Det er et forsvarsland, så det passer perfekt til mi, og jeg glæder mig til at udvikle mig sammen med holdet. Min træner er meget fokuseret på, hvordan vi som forsvarsspillere positionerer os – både med og uden bold.
– Jeg har trænet med i sidste uge, og vi spillede en intern træningskamp i weekenden, og det gik godt. Jeg fik positiv feedback fra både kampen og træningspas, så det var dejligt.
– Intensiteten er virkelig høj i hver eneste træningspas. Der er ikke tid til pauser og til at stå og tænke lidt. Der bliver lagt mærke til alt, fortæller den nu tidligere AC Horsens-spiller.
Frosinone er en lille italiensk by, der ligger mellem Rom og Napoli, og det bliver meget specielt for den unge dansker at skulle rykke teltpælene op – endda til et fremmed land.
– Det bliver spændende at skulle flytte hjemmefra for første gang, men klubben har hjulpet mig meget, og de har sagt, de vil hjælpe mig med at finde lejlighed osv.
– Lige nu bor jeg på deres akademi, hvor man også kan bo, og hvor der bliver lavet mad til en, men man kan også finde sit eget, hvis man vil.
– Mine forældre kommer og besøger mig hver anden weekend her i starten, så det gør det hele lidt lettere, fortæller en spændt Victor Laursen.
Victor Laursens plan er at finde en lejlighed i Frosinone, så han kan have sin base tæt på klubben, og så starter han på italienskundervisning med andre nye spillere fra Serie B-truppen.
I august prøvetrænede Victor Laursen også med i Cagliari Calcio og SS Lazio, så den italienske spillestil er ikke helt ny for ham.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
OPTAKT
Australien – Egypten
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
NYHEDER
Officielt: Nu er Nagelsmann færdig
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Eksperter raser: Hvad med Messi?
EKSKLUSIVT