En lovende dansk forsvarsspiller er draget på et italiensk eventyr.
Ved udgangen af juni måned skiltes 18-årige Victor Laursen og AC Horsens, og nu står den på noget helt andet end den østjyske by.
Victor Laursen har nemlig pakket sine ting og er flyttet til Italien, hvor han har skrevet kontrakt med Serie B-klubben Frosinone Calcio.
Men hvordan bliver sådan et skifte lige stablet på benene? Det fortæller den unge midtstopper til Tipsbladet.
– Jeg har haft noget kontakt med to italienske agenter, som begge har et indgående kendskab her i Italien, som så nu er mine agenter, og de har hjulpet med at få skiftet igennem, og de har efterfølgende hjulpet mig med de praktiske ting hernede.
– Det var stort, da jeg hørte, det var en mulighed for mig at skrive kontrakt med Frosinone Calcio. Jeg blev glad og stolt, for alt det hårde arbejde bar frugt.
– Da kontrakten ikke skulle forlænges i Horsens, snakkede vi om, at det kunne være fedt at prøve noget udenlandsk, og så har vi kigget den vej, og så kom det her, siger Victor Laursen til Tipsbladet.
Victor Laursen har spillet ungdomsfodbold i både Hvidovre og AC Horsens, og så har han været på et 14 dages prøveophold i hollandske FC Eindhoven i april, men i Frosinone Calcio er niveauet endnu en gang blevet hævet.
– Jeg skal spille for deres U20-hold i Campionato Primavera til at starte med, og så skal jeg træne opad, hvis jeg fortsat præsterer, regner de med. Det er et forsvarsland, så det passer perfekt til mi, og jeg glæder mig til at udvikle mig sammen med holdet. Min træner er meget fokuseret på, hvordan vi som forsvarsspillere positionerer os – både med og uden bold.
– Jeg har trænet med i sidste uge, og vi spillede en intern træningskamp i weekenden, og det gik godt. Jeg fik positiv feedback fra både kampen og træningspas, så det var dejligt.
– Intensiteten er virkelig høj i hver eneste træningspas. Der er ikke tid til pauser og til at stå og tænke lidt. Der bliver lagt mærke til alt, fortæller den nu tidligere AC Horsens-spiller.
Frosinone er en lille italiensk by, der ligger mellem Rom og Napoli, og det bliver meget specielt for den unge dansker at skulle rykke teltpælene op – endda til et fremmed land.
– Det bliver spændende at skulle flytte hjemmefra for første gang, men klubben har hjulpet mig meget, og de har sagt, de vil hjælpe mig med at finde lejlighed osv.
– Lige nu bor jeg på deres akademi, hvor man også kan bo, og hvor der bliver lavet mad til en, men man kan også finde sit eget, hvis man vil.
– Mine forældre kommer og besøger mig hver anden weekend her i starten, så det gør det hele lidt lettere, fortæller en spændt Victor Laursen.
Victor Laursens plan er at finde en lejlighed i Frosinone, så han kan have sin base tæt på klubben, og så starter han på italienskundervisning med andre nye spillere fra Serie B-truppen.
I august prøvetrænede Victor Laursen også med i Cagliari Calcio og SS Lazio, så den italienske spillestil er ikke helt ny for ham.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Frankrig – England
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TOPNYHED
Klar for FC København
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
MEDIE