En lovende dansk forsvarsspiller er draget på et italiensk eventyr.
Ved udgangen af juni måned skiltes 18-årige Victor Laursen og AC Horsens, og nu står den på noget helt andet end den østjyske by.
Victor Laursen har nemlig pakket sine ting og er flyttet til Italien, hvor han har skrevet kontrakt med Serie B-klubben Frosinone Calcio.
Men hvordan bliver sådan et skifte lige stablet på benene? Det fortæller den unge midtstopper til Tipsbladet.
– Jeg har haft noget kontakt med to italienske agenter, som begge har et indgående kendskab her i Italien, som så nu er mine agenter, og de har hjulpet med at få skiftet igennem, og de har efterfølgende hjulpet mig med de praktiske ting hernede.
– Det var stort, da jeg hørte, det var en mulighed for mig at skrive kontrakt med Frosinone Calcio. Jeg blev glad og stolt, for alt det hårde arbejde bar frugt.
– Da kontrakten ikke skulle forlænges i Horsens, snakkede vi om, at det kunne være fedt at prøve noget udenlandsk, og så har vi kigget den vej, og så kom det her, siger Victor Laursen til Tipsbladet.
Victor Laursen har spillet ungdomsfodbold i både Hvidovre og AC Horsens, og så har han været på et 14 dages prøveophold i hollandske FC Eindhoven i april, men i Frosinone Calcio er niveauet endnu en gang blevet hævet.
– Jeg skal spille for deres U20-hold i Campionato Primavera til at starte med, og så skal jeg træne opad, hvis jeg fortsat præsterer, regner de med. Det er et forsvarsland, så det passer perfekt til mi, og jeg glæder mig til at udvikle mig sammen med holdet. Min træner er meget fokuseret på, hvordan vi som forsvarsspillere positionerer os – både med og uden bold.
– Jeg har trænet med i sidste uge, og vi spillede en intern træningskamp i weekenden, og det gik godt. Jeg fik positiv feedback fra både kampen og træningspas, så det var dejligt.
– Intensiteten er virkelig høj i hver eneste træningspas. Der er ikke tid til pauser og til at stå og tænke lidt. Der bliver lagt mærke til alt, fortæller den nu tidligere AC Horsens-spiller.
Frosinone er en lille italiensk by, der ligger mellem Rom og Napoli, og det bliver meget specielt for den unge dansker at skulle rykke teltpælene op – endda til et fremmed land.
– Det bliver spændende at skulle flytte hjemmefra for første gang, men klubben har hjulpet mig meget, og de har sagt, de vil hjælpe mig med at finde lejlighed osv.
– Lige nu bor jeg på deres akademi, hvor man også kan bo, og hvor der bliver lavet mad til en, men man kan også finde sit eget, hvis man vil.
– Mine forældre kommer og besøger mig hver anden weekend her i starten, så det gør det hele lidt lettere, fortæller en spændt Victor Laursen.
Victor Laursens plan er at finde en lejlighed i Frosinone, så han kan have sin base tæt på klubben, og så starter han på italienskundervisning med andre nye spillere fra Serie B-truppen.
I august prøvetrænede Victor Laursen også med i Cagliari Calcio og SS Lazio, så den italienske spillestil er ikke helt ny for ham.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
Danske klubber scorer millioner på VM
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
MEDIE