En lovende dansk forsvarsspiller er draget på et italiensk eventyr.
Ved udgangen af juni måned skiltes 18-årige Victor Laursen og AC Horsens, og nu står den på noget helt andet end den østjyske by.
Victor Laursen har nemlig pakket sine ting og er flyttet til Italien, hvor han har skrevet kontrakt med Serie B-klubben Frosinone Calcio.
Men hvordan bliver sådan et skifte lige stablet på benene? Det fortæller den unge midtstopper til Tipsbladet.
– Jeg har haft noget kontakt med to italienske agenter, som begge har et indgående kendskab her i Italien, som så nu er mine agenter, og de har hjulpet med at få skiftet igennem, og de har efterfølgende hjulpet mig med de praktiske ting hernede.
– Det var stort, da jeg hørte, det var en mulighed for mig at skrive kontrakt med Frosinone Calcio. Jeg blev glad og stolt, for alt det hårde arbejde bar frugt.
– Da kontrakten ikke skulle forlænges i Horsens, snakkede vi om, at det kunne være fedt at prøve noget udenlandsk, og så har vi kigget den vej, og så kom det her, siger Victor Laursen til Tipsbladet.
Victor Laursen har spillet ungdomsfodbold i både Hvidovre og AC Horsens, og så har han været på et 14 dages prøveophold i hollandske FC Eindhoven i april, men i Frosinone Calcio er niveauet endnu en gang blevet hævet.
– Jeg skal spille for deres U20-hold i Campionato Primavera til at starte med, og så skal jeg træne opad, hvis jeg fortsat præsterer, regner de med. Det er et forsvarsland, så det passer perfekt til mi, og jeg glæder mig til at udvikle mig sammen med holdet. Min træner er meget fokuseret på, hvordan vi som forsvarsspillere positionerer os – både med og uden bold.
– Jeg har trænet med i sidste uge, og vi spillede en intern træningskamp i weekenden, og det gik godt. Jeg fik positiv feedback fra både kampen og træningspas, så det var dejligt.
– Intensiteten er virkelig høj i hver eneste træningspas. Der er ikke tid til pauser og til at stå og tænke lidt. Der bliver lagt mærke til alt, fortæller den nu tidligere AC Horsens-spiller.
Frosinone er en lille italiensk by, der ligger mellem Rom og Napoli, og det bliver meget specielt for den unge dansker at skulle rykke teltpælene op – endda til et fremmed land.
– Det bliver spændende at skulle flytte hjemmefra for første gang, men klubben har hjulpet mig meget, og de har sagt, de vil hjælpe mig med at finde lejlighed osv.
– Lige nu bor jeg på deres akademi, hvor man også kan bo, og hvor der bliver lavet mad til en, men man kan også finde sit eget, hvis man vil.
– Mine forældre kommer og besøger mig hver anden weekend her i starten, så det gør det hele lidt lettere, fortæller en spændt Victor Laursen.
Victor Laursens plan er at finde en lejlighed i Frosinone, så han kan have sin base tæt på klubben, og så starter han på italienskundervisning med andre nye spillere fra Serie B-truppen.
I august prøvetrænede Victor Laursen også med i Cagliari Calcio og SS Lazio, så den italienske spillestil er ikke helt ny for ham.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
LIVE
LIVE: Tjekkisk stjerne delte Mads Hermansen-info
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Rasmus Højlund har ikke set det før
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Tottenham præsenterer ny træner
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK
Kæmpe stjerne besøger København
Pinligt! Danmark brænder på stribe
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
INTERVIEW
Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
Italien under massivt pres
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
Sverige skal til VM
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’
HELT VILDT
Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
TOPNYHED