Da 2020 blev til ’21, var Christian Gytkjær den eneste dansker i Serie B, men da transfervinduet lukkede for en uge siden, var de pludselig syv landsmænd i alt. Det har blandt andet noget med klubbernes transferstrategi at gøre, siger forfatter til TV2 Sport.
Christian Nørgaard Larsen udgav i fjor bogen Halvguderne om 100 års italiensk fodboldhistorie, og han peger på, at mange klubber er præget af økonomisk usikkerhed. Derfor skyder de med spregehagl for at finde den næste guldkalv.
– Man kører en slags shotgun-taktik, siger han til TV2 Sport.
– Du tager hånden ned i posen og ser, hvad du får med op. Hvis de henter ti spillere, og bare én af dem er en skarp diamant, som de kan sælge for fem millioner euro, så er det en fantastisk historie. Håbet er, at man kan finde en usleben diamant, som man kan slibe til.
De seks nye danskere i Serie B er Riza Durmisi (Salernitana), Frederik Sørensen, Jens Odgaard (begge Pescara), Daniel Obbekjær (SPAL), Noah Crone og Morten Hjulmand (begge U.S. Lecce).
Af de nævnte er Durmisi, Odgaard og Obbekjær kommet til på lejeaftaler. Læs Durmisi fortælle om bevæggrundene for sit skifte her.
Landsholdsangriberen Gytkjær har som nævnt været der siden i sommer, og det har været med blandt succes. Han er noteret for fire mål og fem oplæg i 16 kampe. Senest startede han ude, da Monza spillede 1-1 mod Empoli.
Foruden de syv danskere i Serie B er der syv i Serie A: Christian Eriksen, Joakim Mæhle, Simon Kjær, Andreas Cornelius, Mikkel Damsgaard, Andreas Skov Olsen og Jens Stryger Larsen.
LIVE
VM-LIVE: Pause – tæt på engelsk exit
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
LIVE
TransferLIVE: Vanvittig præsentation i storklub
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
Forstår intet af Bisseck-beslutning
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
Chelsea henter back til 375 mio.
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
USA – Bosnien-Hercegovina
England – DR Congo
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER
