Dansker-boom i Italien: En slags shotgun-taktik

Antallet af danskere i Serie B er gået fra én til syv på ét transfervindue. Forfatter giver sit bud på forklaringen.



Da 2020 blev til ’21, var Christian Gytkjær den eneste dansker i Serie B, men da transfervinduet lukkede for en uge siden, var de pludselig syv landsmænd i alt. Det har blandt andet noget med klubbernes transferstrategi at gøre, siger forfatter til TV2 Sport.

Christian Nørgaard Larsen udgav i fjor bogen Halvguderne om 100 års italiensk fodboldhistorie, og han peger på, at mange klubber er præget af økonomisk usikkerhed. Derfor skyder de med spregehagl for at finde den næste guldkalv.

– Man kører en slags shotgun-taktik, siger han til TV2 Sport.

– Du tager hånden ned i posen og ser, hvad du får med op. Hvis de henter ti spillere, og bare én af dem er en skarp diamant, som de kan sælge for fem millioner euro, så er det en fantastisk historie. Håbet er, at man kan finde en usleben diamant, som man kan slibe til.

De seks nye danskere i Serie B er Riza Durmisi (Salernitana), Frederik Sørensen, Jens Odgaard (begge Pescara), Daniel Obbekjær (SPAL), Noah Crone og Morten Hjulmand (begge U.S. Lecce).

Af de nævnte er Durmisi, Odgaard og Obbekjær kommet til på lejeaftaler. Læs Durmisi fortælle om bevæggrundene for sit skifte her.

Landsholdsangriberen Gytkjær har som nævnt været der siden  i sommer, og det har været med blandt succes. Han er noteret for fire mål og fem oplæg i 16 kampe. Senest startede han ude, da Monza spillede 1-1 mod Empoli.

Foruden de syv danskere i Serie B er der syv i Serie A: Christian Eriksen, Joakim Mæhle, Simon Kjær, Andreas Cornelius, Mikkel Damsgaard, Andreas Skov Olsen og Jens Stryger Larsen.





LIVE

TransferLIVE: Superliga-transfer bekræftet

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Brasiliansk boost før Norge

‘Den mest magtfulde nogensinde’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

Skyder stor FCM-historie ned

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Brasilien – Norge

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Her er 1/8-finalerne ved VM

Dansker på blokken i ny storklub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Klapper i om stor Superliga-transfer

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Det er et angreb på FCK’

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Stort FCK-talent er blevet solgt



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mexico – England

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem