Dansker-boom i Italien: En slags shotgun-taktik

Antallet af danskere i Serie B er gået fra én til syv på ét transfervindue. Forfatter giver sit bud på forklaringen.



Da 2020 blev til ’21, var Christian Gytkjær den eneste dansker i Serie B, men da transfervinduet lukkede for en uge siden, var de pludselig syv landsmænd i alt. Det har blandt andet noget med klubbernes transferstrategi at gøre, siger forfatter til TV2 Sport.

Christian Nørgaard Larsen udgav i fjor bogen Halvguderne om 100 års italiensk fodboldhistorie, og han peger på, at mange klubber er præget af økonomisk usikkerhed. Derfor skyder de med spregehagl for at finde den næste guldkalv.

– Man kører en slags shotgun-taktik, siger han til TV2 Sport.

– Du tager hånden ned i posen og ser, hvad du får med op. Hvis de henter ti spillere, og bare én af dem er en skarp diamant, som de kan sælge for fem millioner euro, så er det en fantastisk historie. Håbet er, at man kan finde en usleben diamant, som man kan slibe til.

De seks nye danskere i Serie B er Riza Durmisi (Salernitana), Frederik Sørensen, Jens Odgaard (begge Pescara), Daniel Obbekjær (SPAL), Noah Crone og Morten Hjulmand (begge U.S. Lecce).

Af de nævnte er Durmisi, Odgaard og Obbekjær kommet til på lejeaftaler. Læs Durmisi fortælle om bevæggrundene for sit skifte her.

Landsholdsangriberen Gytkjær har som nævnt været der siden  i sommer, og det har været med blandt succes. Han er noteret for fire mål og fem oplæg i 16 kampe. Senest startede han ude, da Monza spillede 1-1 mod Empoli.

Foruden de syv danskere i Serie B er der syv i Serie A: Christian Eriksen, Joakim Mæhle, Simon Kjær, Andreas Cornelius, Mikkel Damsgaard, Andreas Skov Olsen og Jens Stryger Larsen.







LIVE

TransferLIVE: Thomasberg jagter Superliga-profil

Jonas Wind til danskerklub?

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Danske klubber scorer millioner på VM

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Ståle revser Skotland

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

De jagter Henrik Meister

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Monsterbud på vej



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’