Dansker-boom i Italien: En slags shotgun-taktik

Antallet af danskere i Serie B er gået fra én til syv på ét transfervindue. Forfatter giver sit bud på forklaringen.



Da 2020 blev til ’21, var Christian Gytkjær den eneste dansker i Serie B, men da transfervinduet lukkede for en uge siden, var de pludselig syv landsmænd i alt. Det har blandt andet noget med klubbernes transferstrategi at gøre, siger forfatter til TV2 Sport.

Christian Nørgaard Larsen udgav i fjor bogen Halvguderne om 100 års italiensk fodboldhistorie, og han peger på, at mange klubber er præget af økonomisk usikkerhed. Derfor skyder de med spregehagl for at finde den næste guldkalv.

– Man kører en slags shotgun-taktik, siger han til TV2 Sport.

– Du tager hånden ned i posen og ser, hvad du får med op. Hvis de henter ti spillere, og bare én af dem er en skarp diamant, som de kan sælge for fem millioner euro, så er det en fantastisk historie. Håbet er, at man kan finde en usleben diamant, som man kan slibe til.

De seks nye danskere i Serie B er Riza Durmisi (Salernitana), Frederik Sørensen, Jens Odgaard (begge Pescara), Daniel Obbekjær (SPAL), Noah Crone og Morten Hjulmand (begge U.S. Lecce).

Af de nævnte er Durmisi, Odgaard og Obbekjær kommet til på lejeaftaler. Læs Durmisi fortælle om bevæggrundene for sit skifte her.

Landsholdsangriberen Gytkjær har som nævnt været der siden  i sommer, og det har været med blandt succes. Han er noteret for fire mål og fem oplæg i 16 kampe. Senest startede han ude, da Monza spillede 1-1 mod Empoli.

Foruden de syv danskere i Serie B er der syv i Serie A: Christian Eriksen, Joakim Mæhle, Simon Kjær, Andreas Cornelius, Mikkel Damsgaard, Andreas Skov Olsen og Jens Stryger Larsen.





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Superliga-oprykker varsler flere transfers

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Fem bud på Brøndbys nye træner

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

De er tilbage i Premier League

Forhandler med storklub

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Her er FC Københavns vej i Europa

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Dommerekspert: Glem det, FCK!

FC København kan få Jens Stage-millioner

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart

Harry Maguire i chok

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’