Da 2020 blev til ’21, var Christian Gytkjær den eneste dansker i Serie B, men da transfervinduet lukkede for en uge siden, var de pludselig syv landsmænd i alt. Det har blandt andet noget med klubbernes transferstrategi at gøre, siger forfatter til TV2 Sport.
Christian Nørgaard Larsen udgav i fjor bogen Halvguderne om 100 års italiensk fodboldhistorie, og han peger på, at mange klubber er præget af økonomisk usikkerhed. Derfor skyder de med spregehagl for at finde den næste guldkalv.
– Man kører en slags shotgun-taktik, siger han til TV2 Sport.
– Du tager hånden ned i posen og ser, hvad du får med op. Hvis de henter ti spillere, og bare én af dem er en skarp diamant, som de kan sælge for fem millioner euro, så er det en fantastisk historie. Håbet er, at man kan finde en usleben diamant, som man kan slibe til.
De seks nye danskere i Serie B er Riza Durmisi (Salernitana), Frederik Sørensen, Jens Odgaard (begge Pescara), Daniel Obbekjær (SPAL), Noah Crone og Morten Hjulmand (begge U.S. Lecce).
Af de nævnte er Durmisi, Odgaard og Obbekjær kommet til på lejeaftaler. Læs Durmisi fortælle om bevæggrundene for sit skifte her.
Landsholdsangriberen Gytkjær har som nævnt været der siden i sommer, og det har været med blandt succes. Han er noteret for fire mål og fem oplæg i 16 kampe. Senest startede han ude, da Monza spillede 1-1 mod Empoli.
Foruden de syv danskere i Serie B er der syv i Serie A: Christian Eriksen, Joakim Mæhle, Simon Kjær, Andreas Cornelius, Mikkel Damsgaard, Andreas Skov Olsen og Jens Stryger Larsen.
LIVE
TransferLIVE: PL-klub henter enormt forsvarstalent
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
LIVE
Superliga-LIVE: Til lægestjek i Brøndby
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
NYHEDER
Franco Baresi er død
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Her er FCK’s næste modstander i Europa
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
TIPSBLADETS DOM
Svigtede FCM! Har han ikke lært noget fra sidst?
AVIS
De vil have Jelert
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
