Tipsbladet i Helsingør:
Victor Kristiansen er kun 20 år gammel.
Alligevel føles det som om, at han har været fremme i en evighed.
Han var kun 17 år, da han fik debut for FC København i Jess Thorups første kamp som cheftræner. I alt fik han 73 kampe for løverne, inden han i januar tog på sit første udlandseventyr i Leicester.
Det blev aldrig til den helt store succes i Leicester, og det var der en særlig grund til, fortæller den tidligere FCK-spiller.
– Det klikkede ikke med Leicester, fordi jeg fik en ny træner, der ville lave mig om til en stopper fremfor en back. Så havde vi en fin snak om det, og så gav det bedst mening for begge parter, at jeg fandt et nyt sted at spille fodbold.
Victor Kristiansen ser nemlig ikke sig selv som midtstopper. Det måtte han erkende på en træningslejr med Leicester.
– Vi var på en træningslejr, hvor vi havde nogle træningskampe, hvor jeg spillede den position. Men jeg kunne mærke, at der var noget der kriblede i mig, når vi var oppe at angribe og jeg ikke fik lov til at løbe med op.
Den træner, der ville bruge den unge dansker som midtstopper, hedder Enzo Maresca. Og han er stadig at finde i Leicester, hvorfor Victor Kristiansen har svært ved at forestille sig, at det nogensinde bliver rigtig godt for ham i den engelske klub.
– Nej, på nuværende tidspunkt er der ikke nogen fremtid i Leicester. Men det kan jo hurtigt ændre sig.
Victor Kristiansen havde da også været skiftet til Bologna foruden, da han allerhelst ville have slået igennem i Leicester. Men sådan gik det ikke.
– Hvis jeg kunne skrive historien om, så havde jeg gjort det. Så havde det da bare været, at det gik forrygende i Leicester, og vi blev oppe, og jeg spillede hver kamp, og jeg ikke havde nogle skader.
Nu spiller den 20-årige dansker i Bologna på en lejeaftale med en dertilhørende købsoption.
I denne sæson har Victor Kristiansen spillede 10 ud af 11 kampe for Bologna, hvoraf fem af dem har været som starter.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
OPTAKT