Tipsbladet i Helsingør:
Victor Kristiansen er kun 20 år gammel.
Alligevel føles det som om, at han har været fremme i en evighed.
Han var kun 17 år, da han fik debut for FC København i Jess Thorups første kamp som cheftræner. I alt fik han 73 kampe for løverne, inden han i januar tog på sit første udlandseventyr i Leicester.
Det blev aldrig til den helt store succes i Leicester, og det var der en særlig grund til, fortæller den tidligere FCK-spiller.
– Det klikkede ikke med Leicester, fordi jeg fik en ny træner, der ville lave mig om til en stopper fremfor en back. Så havde vi en fin snak om det, og så gav det bedst mening for begge parter, at jeg fandt et nyt sted at spille fodbold.
Victor Kristiansen ser nemlig ikke sig selv som midtstopper. Det måtte han erkende på en træningslejr med Leicester.
– Vi var på en træningslejr, hvor vi havde nogle træningskampe, hvor jeg spillede den position. Men jeg kunne mærke, at der var noget der kriblede i mig, når vi var oppe at angribe og jeg ikke fik lov til at løbe med op.
Den træner, der ville bruge den unge dansker som midtstopper, hedder Enzo Maresca. Og han er stadig at finde i Leicester, hvorfor Victor Kristiansen har svært ved at forestille sig, at det nogensinde bliver rigtig godt for ham i den engelske klub.
– Nej, på nuværende tidspunkt er der ikke nogen fremtid i Leicester. Men det kan jo hurtigt ændre sig.
Victor Kristiansen havde da også været skiftet til Bologna foruden, da han allerhelst ville have slået igennem i Leicester. Men sådan gik det ikke.
– Hvis jeg kunne skrive historien om, så havde jeg gjort det. Så havde det da bare været, at det gik forrygende i Leicester, og vi blev oppe, og jeg spillede hver kamp, og jeg ikke havde nogle skader.
Nu spiller den 20-årige dansker i Bologna på en lejeaftale med en dertilhørende købsoption.
I denne sæson har Victor Kristiansen spillede 10 ud af 11 kampe for Bologna, hvoraf fem af dem har været som starter.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
OPTAKT
FC Fredericia – OB
Bayern München laver vildt comeback
Oddset styrtdykker
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
Ståle Solbakken overvejede at sige op
MEDIE