– Derfor klikkede det ikke med Leicester

Victor Kristiansen har ikke fået den succes, han havde håbet på i Leicester. Og selvom han kun er lånt ud til Bologna, så tyder det ikke på, at han har en fremtid i den engelske klub. Det fortæller han til Tipsbladet og den øvrige presse.



Tipsbladet i Helsingør: 

Victor Kristiansen er kun 20 år gammel. 

Alligevel føles det som om, at han har været fremme i en evighed. 

Han var kun 17 år, da han fik debut for FC København i Jess Thorups første kamp som cheftræner. I alt fik han 73 kampe for løverne, inden han i januar tog på sit første udlandseventyr i Leicester. 

Det blev aldrig til den helt store succes i Leicester, og det var der en særlig grund til, fortæller den tidligere FCK-spiller. 

– Det klikkede ikke med Leicester, fordi jeg fik en ny træner, der ville lave mig om til en stopper fremfor en back. Så havde vi en fin snak om det, og så gav det bedst mening for begge parter, at jeg fandt et nyt sted at spille fodbold. 

Victor Kristiansen ser nemlig ikke sig selv som midtstopper. Det måtte han erkende på en træningslejr med Leicester.

– Vi var på en træningslejr, hvor vi havde nogle træningskampe, hvor jeg spillede den position. Men jeg kunne mærke, at der var noget der kriblede i mig, når vi var oppe at angribe og jeg ikke fik lov til at løbe med op. 

Den træner, der ville bruge den unge dansker som midtstopper, hedder Enzo Maresca. Og han er stadig at finde i Leicester, hvorfor Victor Kristiansen har svært ved at forestille sig, at det nogensinde bliver rigtig godt for ham i den engelske klub. 

– Nej, på nuværende tidspunkt er der ikke nogen fremtid i Leicester. Men det kan jo hurtigt ændre sig. 

Victor Kristiansen havde da også været skiftet til Bologna foruden, da han allerhelst ville have slået igennem i Leicester. Men sådan gik det ikke. 

– Hvis jeg kunne skrive historien om, så havde jeg gjort det. Så havde det da bare været, at det gik forrygende i Leicester, og vi blev oppe, og jeg spillede hver kamp, og jeg ikke havde nogle skader. 

Nu spiller den 20-årige dansker i Bologna på en lejeaftale med en dertilhørende købsoption. 

I denne sæson har Victor Kristiansen spillede 10 ud af 11 kampe for Bologna, hvoraf fem af dem har været som starter. 







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Manchester United afbryder forhandlingerne

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Vildt transferrygte skydes ned

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Medie: FC København jagter Michael Parker



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte

Uventet skifte?

De vil have Rashford

Superligaen dropper det



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen