– Derfor klikkede det ikke med Leicester

Victor Kristiansen har ikke fået den succes, han havde håbet på i Leicester. Og selvom han kun er lånt ud til Bologna, så tyder det ikke på, at han har en fremtid i den engelske klub. Det fortæller han til Tipsbladet og den øvrige presse.



Tipsbladet i Helsingør: 

Victor Kristiansen er kun 20 år gammel. 

Alligevel føles det som om, at han har været fremme i en evighed. 

Han var kun 17 år, da han fik debut for FC København i Jess Thorups første kamp som cheftræner. I alt fik han 73 kampe for løverne, inden han i januar tog på sit første udlandseventyr i Leicester. 

Det blev aldrig til den helt store succes i Leicester, og det var der en særlig grund til, fortæller den tidligere FCK-spiller. 

– Det klikkede ikke med Leicester, fordi jeg fik en ny træner, der ville lave mig om til en stopper fremfor en back. Så havde vi en fin snak om det, og så gav det bedst mening for begge parter, at jeg fandt et nyt sted at spille fodbold. 

Victor Kristiansen ser nemlig ikke sig selv som midtstopper. Det måtte han erkende på en træningslejr med Leicester.

– Vi var på en træningslejr, hvor vi havde nogle træningskampe, hvor jeg spillede den position. Men jeg kunne mærke, at der var noget der kriblede i mig, når vi var oppe at angribe og jeg ikke fik lov til at løbe med op. 

Den træner, der ville bruge den unge dansker som midtstopper, hedder Enzo Maresca. Og han er stadig at finde i Leicester, hvorfor Victor Kristiansen har svært ved at forestille sig, at det nogensinde bliver rigtig godt for ham i den engelske klub. 

– Nej, på nuværende tidspunkt er der ikke nogen fremtid i Leicester. Men det kan jo hurtigt ændre sig. 

Victor Kristiansen havde da også været skiftet til Bologna foruden, da han allerhelst ville have slået igennem i Leicester. Men sådan gik det ikke. 

– Hvis jeg kunne skrive historien om, så havde jeg gjort det. Så havde det da bare været, at det gik forrygende i Leicester, og vi blev oppe, og jeg spillede hver kamp, og jeg ikke havde nogle skader. 

Nu spiller den 20-årige dansker i Bologna på en lejeaftale med en dertilhørende købsoption. 

I denne sæson har Victor Kristiansen spillede 10 ud af 11 kampe for Bologna, hvoraf fem af dem har været som starter. 





LIVE

TransferLIVE: Færdig i FC Midtjylland

DBU bekræfter vildt FIFA-brev

Her kan du se FC København mod FC Polissya

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

Ny FC København-stjerne imponerer

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget



LIVE

Superliga-LIVE: Træner stadig med i Brøndby

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Her er FC Københavns pris på William Clem

Dansker i rekordtransfer

Surt show – dumpet!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Endnu et forbund i kødet på FIFA

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Jagter dansk landsholdsspiller

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Har budt en milliard

Superliga-retur?

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Transferjournalist med Nørgaard-melding

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub