De solgte sidste sommer Morten Hjulmand til Sporting for omtrent 150 millioner kroner, og meget tyder på, at Lecce snart igen kan score et stort beløb på at sælge en dansk landsholdsspiller.
Patrick Dorgu vælter sig i hvert fald i ros i disse dage, hvor den blot 19-årige danske venstre back er blevet en profil i den syditalienske Serie A-klub Lecce.
De gode præstationer har medført spekulationer om blandt andet et skifte til Premier League, og ifølge den tidligere italienske landsholdsspiller Federico Balzaretti minder Patrick Dorgu faktisk rigtigt meget om en tidligere Serie A-spiller, der nu er blevet en profil i Premier League, nemlig Tottenhams italienske venstre back Destiny Udogie.
– Jeg synes, at han minder meget om Destiny Udogie, der tidligere var i Udinese og nu er i Tottenham. Jeg ved ikke, om han kan blive lige så god som ham, for Udogie er virkelig god. I mine øjne er Udogie en spiller, der kan spille i en top 10-klub i Europa, så jeg ved ikke, om Dorgu kan blive lige så god, lyder det fra Federico Balzaretti i programmet Elastici.
Patrick Dorgu, der tidligere i september scorede på sin første boldberøring i sin landsholdsdebut for Danmark, har i denne sæson spillet fire kampe i Serie A, hvor den unge dansker både har gjort sig bemærket med et mål og et rødt kort.
I aften klokken 20.45 kan Patrick Dorgu komme i kamp igen, når Lecce møder AC Milan på San Siro i Serie A.
LIVE
VM-LIVE: USA med stort tilbud
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
OPTAKT
Norge – Frankrig
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
OPTAKT
Uruguay – Spanien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Her er Tysklands vej til VM-finalen
OPTAKT