Dorgu sammenlignes med Premier League-profil

Tidligere italiensk landsholdsspiller sammenligner danske Patrick Dorgu med italiensk Premier League-profil.



De solgte sidste sommer Morten Hjulmand til Sporting for omtrent 150 millioner kroner, og meget tyder på, at Lecce snart igen kan score et stort beløb på at sælge en dansk landsholdsspiller. 

Patrick Dorgu vælter sig i hvert fald i ros i disse dage, hvor den blot 19-årige danske venstre back er blevet en profil i den syditalienske Serie A-klub Lecce.

De gode præstationer har medført spekulationer om blandt andet et skifte til Premier League, og ifølge den tidligere italienske landsholdsspiller Federico Balzaretti minder Patrick Dorgu faktisk rigtigt meget om en tidligere Serie A-spiller, der nu er blevet en profil i Premier League, nemlig Tottenhams italienske venstre back Destiny Udogie. 

– Jeg synes, at han minder meget om Destiny Udogie, der tidligere var i Udinese og nu er i Tottenham. Jeg ved ikke, om han kan blive lige så god som ham, for Udogie er virkelig god. I mine øjne er Udogie en spiller, der kan spille i en top 10-klub i Europa, så jeg ved ikke, om Dorgu kan blive lige så god, lyder det fra Federico Balzaretti i programmet Elastici. 

Patrick Dorgu, der tidligere i september scorede på sin første boldberøring i sin landsholdsdebut for Danmark, har i denne sæson spillet fire kampe i Serie A, hvor den unge dansker både har gjort sig bemærket med et mål og et rødt kort. 

I aften klokken 20.45 kan Patrick Dorgu komme i kamp igen, når Lecce møder AC Milan på San Siro i Serie A. 





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

FCM-profil tordner: ‘En skandale’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Raser: Det er latterligt!

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

LIVE: Slutfløjt i Parken

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn