Dorgu sammenlignes med Premier League-profil

Tidligere italiensk landsholdsspiller sammenligner danske Patrick Dorgu med italiensk Premier League-profil.



De solgte sidste sommer Morten Hjulmand til Sporting for omtrent 150 millioner kroner, og meget tyder på, at Lecce snart igen kan score et stort beløb på at sælge en dansk landsholdsspiller. 

Patrick Dorgu vælter sig i hvert fald i ros i disse dage, hvor den blot 19-årige danske venstre back er blevet en profil i den syditalienske Serie A-klub Lecce.

De gode præstationer har medført spekulationer om blandt andet et skifte til Premier League, og ifølge den tidligere italienske landsholdsspiller Federico Balzaretti minder Patrick Dorgu faktisk rigtigt meget om en tidligere Serie A-spiller, der nu er blevet en profil i Premier League, nemlig Tottenhams italienske venstre back Destiny Udogie. 

– Jeg synes, at han minder meget om Destiny Udogie, der tidligere var i Udinese og nu er i Tottenham. Jeg ved ikke, om han kan blive lige så god som ham, for Udogie er virkelig god. I mine øjne er Udogie en spiller, der kan spille i en top 10-klub i Europa, så jeg ved ikke, om Dorgu kan blive lige så god, lyder det fra Federico Balzaretti i programmet Elastici. 

Patrick Dorgu, der tidligere i september scorede på sin første boldberøring i sin landsholdsdebut for Danmark, har i denne sæson spillet fire kampe i Serie A, hvor den unge dansker både har gjort sig bemærket med et mål og et rødt kort. 

I aften klokken 20.45 kan Patrick Dorgu komme i kamp igen, når Lecce møder AC Milan på San Siro i Serie A. 





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Sunderland jagter dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Argentina – Østrig

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper

I dialog med Steve Cooper

Sender opfordring til Superliga-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Frankrig – Irak

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Norge – Senegal

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jordan – Algeriet

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg