De solgte sidste sommer Morten Hjulmand til Sporting for omtrent 150 millioner kroner, og meget tyder på, at Lecce snart igen kan score et stort beløb på at sælge en dansk landsholdsspiller.
Patrick Dorgu vælter sig i hvert fald i ros i disse dage, hvor den blot 19-årige danske venstre back er blevet en profil i den syditalienske Serie A-klub Lecce.
De gode præstationer har medført spekulationer om blandt andet et skifte til Premier League, og ifølge den tidligere italienske landsholdsspiller Federico Balzaretti minder Patrick Dorgu faktisk rigtigt meget om en tidligere Serie A-spiller, der nu er blevet en profil i Premier League, nemlig Tottenhams italienske venstre back Destiny Udogie.
– Jeg synes, at han minder meget om Destiny Udogie, der tidligere var i Udinese og nu er i Tottenham. Jeg ved ikke, om han kan blive lige så god som ham, for Udogie er virkelig god. I mine øjne er Udogie en spiller, der kan spille i en top 10-klub i Europa, så jeg ved ikke, om Dorgu kan blive lige så god, lyder det fra Federico Balzaretti i programmet Elastici.
Patrick Dorgu, der tidligere i september scorede på sin første boldberøring i sin landsholdsdebut for Danmark, har i denne sæson spillet fire kampe i Serie A, hvor den unge dansker både har gjort sig bemærket med et mål og et rødt kort.
I aften klokken 20.45 kan Patrick Dorgu komme i kamp igen, når Lecce møder AC Milan på San Siro i Serie A.
LIVE
VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
Rangerer AGF over Lech Poznan
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
NYHEDER
Succestræner død af kræft
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
TOPNYHED
Meget hård tilskuerstraf til FCK
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Schweiz – Bosnien-Hercegovina
TOPNYHED