De solgte sidste sommer Morten Hjulmand til Sporting for omtrent 150 millioner kroner, og meget tyder på, at Lecce snart igen kan score et stort beløb på at sælge en dansk landsholdsspiller.
Patrick Dorgu vælter sig i hvert fald i ros i disse dage, hvor den blot 19-årige danske venstre back er blevet en profil i den syditalienske Serie A-klub Lecce.
De gode præstationer har medført spekulationer om blandt andet et skifte til Premier League, og ifølge den tidligere italienske landsholdsspiller Federico Balzaretti minder Patrick Dorgu faktisk rigtigt meget om en tidligere Serie A-spiller, der nu er blevet en profil i Premier League, nemlig Tottenhams italienske venstre back Destiny Udogie.
– Jeg synes, at han minder meget om Destiny Udogie, der tidligere var i Udinese og nu er i Tottenham. Jeg ved ikke, om han kan blive lige så god som ham, for Udogie er virkelig god. I mine øjne er Udogie en spiller, der kan spille i en top 10-klub i Europa, så jeg ved ikke, om Dorgu kan blive lige så god, lyder det fra Federico Balzaretti i programmet Elastici.
Patrick Dorgu, der tidligere i september scorede på sin første boldberøring i sin landsholdsdebut for Danmark, har i denne sæson spillet fire kampe i Serie A, hvor den unge dansker både har gjort sig bemærket med et mål og et rødt kort.
I aften klokken 20.45 kan Patrick Dorgu komme i kamp igen, når Lecce møder AC Milan på San Siro i Serie A.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
INTERVIEW
Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
Lewandowski forlader FC Barcelona
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
– Niels Frederiksen er en legende!
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Så er det officielt
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
Arsenal – Burnley
AVIS