Der er tvivl om stjernekeeperen Gianluigi Donnarummas fremtid i AC Milan, og det skaber nu uro i den italienske storklub.
Ifølge flere italienske aviser, heriblandt La Gazzetta dello Sport og Corriere della Sera, mødtes keeperen nemlig med en gruppe af klubbens mest hårdkogte fans for at snakke om hans fremtid i AC Milan lørdag formiddag.
Her krævede fansene efter sigende, at Donnarumma ikke spiller i den næste weekend mod ærkerivalerne Juventus, hvor begge hold jagter afgørende point i kampen om en plads i næste sæsons Champions League.
Flere aviser har tidligere beskrevet, at Donnarumma har et tilbud om at skifte til netop Juventus på en fri transfer denne sommer.
Af den grund krævede fansene altså ved lørdagens møde, at Donnarumma ikke spiller kampen. Det fik også tårerne frem hos den 22-årige målmand, da han forlod mødet, skriver Corriere della Sera.
Legende svarer
Nyheden om indholdet af lørdagens møde mellem Gianluigi Donnarumma og nogle af AC Milans fans har fået klublegenden Paolo Maldini til at reagere.
Han er nemlig teknisk direktør i klubben, og over for ANSA understreger han, at træneren bestemmer, hvem der spiller.
– Det er vigtigt at gentage, at ingen uden for AC Milan kan bestemme, hvem der spiller, og hvem der forlænger. Valget er op til træneren, mens klubben har ansvaret for de kontraktlige spørgsmål, siger Maldini og tilføjer:
– Fra dette øjeblik er alle forhandlinger om kontraktforlængelser sat på pause indtil slutningen af sæsonen, så holdet kan fokusere på banen. I mellemtiden vil vi fortsætte med at beskytte vores spillere, som vi altid har gjort.
Læs mere om Gianluigi Donnarummas tilbud fra AC Milan og Juventus her.
LIVE
TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
‘Det er ufatteligt imponerende’
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
EKSKLUSIVT
