Der er tvivl om stjernekeeperen Gianluigi Donnarummas fremtid i AC Milan, og det skaber nu uro i den italienske storklub.
Ifølge flere italienske aviser, heriblandt La Gazzetta dello Sport og Corriere della Sera, mødtes keeperen nemlig med en gruppe af klubbens mest hårdkogte fans for at snakke om hans fremtid i AC Milan lørdag formiddag.
Her krævede fansene efter sigende, at Donnarumma ikke spiller i den næste weekend mod ærkerivalerne Juventus, hvor begge hold jagter afgørende point i kampen om en plads i næste sæsons Champions League.
Flere aviser har tidligere beskrevet, at Donnarumma har et tilbud om at skifte til netop Juventus på en fri transfer denne sommer.
Af den grund krævede fansene altså ved lørdagens møde, at Donnarumma ikke spiller kampen. Det fik også tårerne frem hos den 22-årige målmand, da han forlod mødet, skriver Corriere della Sera.
Legende svarer
Nyheden om indholdet af lørdagens møde mellem Gianluigi Donnarumma og nogle af AC Milans fans har fået klublegenden Paolo Maldini til at reagere.
Han er nemlig teknisk direktør i klubben, og over for ANSA understreger han, at træneren bestemmer, hvem der spiller.
– Det er vigtigt at gentage, at ingen uden for AC Milan kan bestemme, hvem der spiller, og hvem der forlænger. Valget er op til træneren, mens klubben har ansvaret for de kontraktlige spørgsmål, siger Maldini og tilføjer:
– Fra dette øjeblik er alle forhandlinger om kontraktforlængelser sat på pause indtil slutningen af sæsonen, så holdet kan fokusere på banen. I mellemtiden vil vi fortsætte med at beskytte vores spillere, som vi altid har gjort.
Læs mere om Gianluigi Donnarummas tilbud fra AC Milan og Juventus her.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
MEDIE
På vej til storklub?
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Colombia – Portugal
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
AVIS
