Drama i storklub: Sure fans kræver stjernen vraget

En gruppe fans holdt møde med AC Milan-stjerne lørdag, hvor spilleren forlod mødet i tårer.



Der er tvivl om stjernekeeperen Gianluigi Donnarummas fremtid i AC Milan, og det skaber nu uro i den italienske storklub.

Ifølge flere italienske aviser, heriblandt La Gazzetta dello Sport og Corriere della Sera, mødtes keeperen nemlig med en gruppe af klubbens mest hårdkogte fans for at snakke om hans fremtid i AC Milan lørdag formiddag.

Her krævede fansene efter sigende, at Donnarumma ikke spiller i den næste weekend mod ærkerivalerne Juventus, hvor begge hold jagter afgørende point i kampen om en plads i næste sæsons Champions League.

Flere aviser har tidligere beskrevet, at Donnarumma har et tilbud om at skifte til netop Juventus på en fri transfer denne sommer. 

Af den grund krævede fansene altså ved lørdagens møde, at Donnarumma ikke spiller kampen. Det fik også tårerne frem hos den 22-årige målmand, da han forlod mødet, skriver Corriere della Sera.

Legende svarer
Nyheden om indholdet af lørdagens møde mellem Gianluigi Donnarumma og nogle af AC Milans fans har fået klublegenden Paolo Maldini til at reagere.

Han er nemlig teknisk direktør i klubben, og over for ANSA understreger han, at træneren bestemmer, hvem der spiller.

– Det er vigtigt at gentage, at ingen uden for AC Milan kan bestemme, hvem der spiller, og hvem der forlænger. Valget er op til træneren, mens klubben har ansvaret for de kontraktlige spørgsmål, siger Maldini og tilføjer:

– Fra dette øjeblik er alle forhandlinger om kontraktforlængelser sat på pause indtil slutningen af sæsonen, så holdet kan fokusere på banen. I mellemtiden vil vi fortsætte med at beskytte vores spillere, som vi altid har gjort.

Læs mere om Gianluigi Donnarummas tilbud fra AC Milan og Juventus her.  





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Stor hyldest af Mike Tullberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Transferfri stjerne i København

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe