Der er tvivl om stjernekeeperen Gianluigi Donnarummas fremtid i AC Milan, og det skaber nu uro i den italienske storklub.
Ifølge flere italienske aviser, heriblandt La Gazzetta dello Sport og Corriere della Sera, mødtes keeperen nemlig med en gruppe af klubbens mest hårdkogte fans for at snakke om hans fremtid i AC Milan lørdag formiddag.
Her krævede fansene efter sigende, at Donnarumma ikke spiller i den næste weekend mod ærkerivalerne Juventus, hvor begge hold jagter afgørende point i kampen om en plads i næste sæsons Champions League.
Flere aviser har tidligere beskrevet, at Donnarumma har et tilbud om at skifte til netop Juventus på en fri transfer denne sommer.
Af den grund krævede fansene altså ved lørdagens møde, at Donnarumma ikke spiller kampen. Det fik også tårerne frem hos den 22-årige målmand, da han forlod mødet, skriver Corriere della Sera.
Legende svarer
Nyheden om indholdet af lørdagens møde mellem Gianluigi Donnarumma og nogle af AC Milans fans har fået klublegenden Paolo Maldini til at reagere.
Han er nemlig teknisk direktør i klubben, og over for ANSA understreger han, at træneren bestemmer, hvem der spiller.
– Det er vigtigt at gentage, at ingen uden for AC Milan kan bestemme, hvem der spiller, og hvem der forlænger. Valget er op til træneren, mens klubben har ansvaret for de kontraktlige spørgsmål, siger Maldini og tilføjer:
– Fra dette øjeblik er alle forhandlinger om kontraktforlængelser sat på pause indtil slutningen af sæsonen, så holdet kan fokusere på banen. I mellemtiden vil vi fortsætte med at beskytte vores spillere, som vi altid har gjort.
Læs mere om Gianluigi Donnarummas tilbud fra AC Milan og Juventus her.
LIVE
LIVE: Tullberg overrasker mod Viborg
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
10. gang i træk
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet
AVIS
Færdig i Real Madrid
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
TOPNYHED
