Efter 11 års ventetid: Inter løfter pokalen

Inter vandt onsdag for ottende gang Coppa Italia, da holdet slog Juventus 4-2 efter forlænget spilletid.



Efter 11 års titeltørke i pokalturneringen lykkedes det onsdag Inter at vinde Coppa Italia.

Det skete i en 4-2 sejr over Juventus. Kampen blev afgjort i forlænget spilletid, efter de to hold spillede 2-2 i de indledende 90 minutter.

Allerede i syvende minut fik Inter hul på bylden, da midtbanespilleren Nicolò Barella modtog bolden uden for feltet, tog et træk ind i banen og sendte bolden sikkert i mål med en velplaceret inderside.

Mens Inter havde mest boldbesiddelse i første halvleg, var det Juventus der førte an i skudstatistikken. Holdets syv skudforsøg var dog ikke nok til at reducere, inden der blev fløjtet til pause.

Til gengæld fik tonen en anden lyd efter halvlegen, hvor Juventus kom godt fra start.

Blot fem minutter inde i anden halvleg fandt et langskud fra Alex Sandro netmaskerne, og tre minutter senere kom endnu en Juventus-spiller på måltavlen.

Det skete, da serbiske Dusan Vlahovic modtog en stikning og efter et fikst træk stod alene over for Inters målmand Samir Handanovic.

Selv om det lykkedes Handanovic at redde første skud, var målmanden forsvarsløs, da Vlahovic samlede bolden op på riposten og sendte andet skud i mål.

Kampen ændrede således karakter i løbet af tre minutter for Inter, som pludselig selv var holdet, der skulle indhente en føring.

I 78. minut fik Inter muligheden for at reducere til 2-2, efter at Leonardo Bonucci i en klodset situation spændte ben for Inters angriber Lautaro Martínez i feltet.

Ansvaret for straffesparket blev tildelt midtbanekreatøren Hakan Çalhanoglu, som på kynisk vis sendte et hårdt skud i øverste højre hjørne af målet.

Ingen af de to hold formåede at score flere mål i de resterende minutter af anden halvleg. Dermed kunne begge hold se frem til forlænget spilletid.

I 99. minut blev Inter endnu engang tildelt et straffespark efter et VAR-tjek fra dommeren. Denne gang blev bolden sendt i venstre målhjørne af Ivan Perisic.

Perisic viste tre minutter senere prøver på sine scoringsevner i åbent spil. Det skete efter en aflevering fra Federico Dimarco, som på fremragende vis blev sendt i målet fra kanten af feltet.

Kroatens andet mål blev en stor mavepuster for Juventus, som gjorde et hæderligt forsøg på at komme tilbage i kampen.

Det lykkedes dog ingen af de to hold at score flere mål, og dermed kunne Inter fejre sin første Coppa Italia-triumf siden 2011.

Det er ottende gang, at Inter vinder pokaltitlen. Juventus har fortsat rekorden for flest pokaltitler med 14 finalesejre.

I Serie A har Inter også mulighed for at vinde en titel. Holdet har med to kampe igen tilbage i sæsonen to point op til AC Milan på førstepladsen.

/ritzau/





Nu åbner Wind op for fremtiden




LIVE

LIVE: Højlund misser topkamp

Thomas Frank er favorit til jobbet

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Akut Rasmus Højlund-bekymring



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Jakob Poulsen maner til ro



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Færdig i Manchester City

Han kan meget vel ende som en lille legende

Verdensstjerne roser Højlund

Simeone fatter det ikke

Superliga-ekspert i svime over FCK

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Sejr sender AGF på guldkurs

Kasper Dolberg i choktransfer?

Blandt dette årtusindes bedste

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Langer ud efter Superliga-stjerne

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Viborg FF – AGF

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Juventus tager vigtig skalp

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Vejle snyder Randers i overtiden

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen