Efter 11 års titeltørke i pokalturneringen lykkedes det onsdag Inter at vinde Coppa Italia.
Det skete i en 4-2 sejr over Juventus. Kampen blev afgjort i forlænget spilletid, efter de to hold spillede 2-2 i de indledende 90 minutter.
Allerede i syvende minut fik Inter hul på bylden, da midtbanespilleren Nicolò Barella modtog bolden uden for feltet, tog et træk ind i banen og sendte bolden sikkert i mål med en velplaceret inderside.
Mens Inter havde mest boldbesiddelse i første halvleg, var det Juventus der førte an i skudstatistikken. Holdets syv skudforsøg var dog ikke nok til at reducere, inden der blev fløjtet til pause.
Til gengæld fik tonen en anden lyd efter halvlegen, hvor Juventus kom godt fra start.
Blot fem minutter inde i anden halvleg fandt et langskud fra Alex Sandro netmaskerne, og tre minutter senere kom endnu en Juventus-spiller på måltavlen.
Det skete, da serbiske Dusan Vlahovic modtog en stikning og efter et fikst træk stod alene over for Inters målmand Samir Handanovic.
Selv om det lykkedes Handanovic at redde første skud, var målmanden forsvarsløs, da Vlahovic samlede bolden op på riposten og sendte andet skud i mål.
Kampen ændrede således karakter i løbet af tre minutter for Inter, som pludselig selv var holdet, der skulle indhente en føring.
I 78. minut fik Inter muligheden for at reducere til 2-2, efter at Leonardo Bonucci i en klodset situation spændte ben for Inters angriber Lautaro Martínez i feltet.
Ansvaret for straffesparket blev tildelt midtbanekreatøren Hakan Çalhanoglu, som på kynisk vis sendte et hårdt skud i øverste højre hjørne af målet.
Ingen af de to hold formåede at score flere mål i de resterende minutter af anden halvleg. Dermed kunne begge hold se frem til forlænget spilletid.
I 99. minut blev Inter endnu engang tildelt et straffespark efter et VAR-tjek fra dommeren. Denne gang blev bolden sendt i venstre målhjørne af Ivan Perisic.
Perisic viste tre minutter senere prøver på sine scoringsevner i åbent spil. Det skete efter en aflevering fra Federico Dimarco, som på fremragende vis blev sendt i målet fra kanten af feltet.
Kroatens andet mål blev en stor mavepuster for Juventus, som gjorde et hæderligt forsøg på at komme tilbage i kampen.
Det lykkedes dog ingen af de to hold at score flere mål, og dermed kunne Inter fejre sin første Coppa Italia-triumf siden 2011.
Det er ottende gang, at Inter vinder pokaltitlen. Juventus har fortsat rekorden for flest pokaltitler med 14 finalesejre.
I Serie A har Inter også mulighed for at vinde en titel. Holdet har med to kampe igen tilbage i sæsonen to point op til AC Milan på førstepladsen.
/ritzau/
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Moukoko vækker opsigt i udlandet
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
Færdig i Manchester City
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
Jakob Poulsen med dyster melding
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
OPTAKT
Viborg FF – AGF
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
OPTAKT
OB – FC Fredericia
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
– Han fik et lortetilbud fra OB
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
AaB i vildt comeback
NYHEDER
