Efter 11 års titeltørke i pokalturneringen lykkedes det onsdag Inter at vinde Coppa Italia.
Det skete i en 4-2 sejr over Juventus. Kampen blev afgjort i forlænget spilletid, efter de to hold spillede 2-2 i de indledende 90 minutter.
Allerede i syvende minut fik Inter hul på bylden, da midtbanespilleren Nicolò Barella modtog bolden uden for feltet, tog et træk ind i banen og sendte bolden sikkert i mål med en velplaceret inderside.
Mens Inter havde mest boldbesiddelse i første halvleg, var det Juventus der førte an i skudstatistikken. Holdets syv skudforsøg var dog ikke nok til at reducere, inden der blev fløjtet til pause.
Til gengæld fik tonen en anden lyd efter halvlegen, hvor Juventus kom godt fra start.
Blot fem minutter inde i anden halvleg fandt et langskud fra Alex Sandro netmaskerne, og tre minutter senere kom endnu en Juventus-spiller på måltavlen.
Det skete, da serbiske Dusan Vlahovic modtog en stikning og efter et fikst træk stod alene over for Inters målmand Samir Handanovic.
Selv om det lykkedes Handanovic at redde første skud, var målmanden forsvarsløs, da Vlahovic samlede bolden op på riposten og sendte andet skud i mål.
Kampen ændrede således karakter i løbet af tre minutter for Inter, som pludselig selv var holdet, der skulle indhente en føring.
I 78. minut fik Inter muligheden for at reducere til 2-2, efter at Leonardo Bonucci i en klodset situation spændte ben for Inters angriber Lautaro Martínez i feltet.
Ansvaret for straffesparket blev tildelt midtbanekreatøren Hakan Çalhanoglu, som på kynisk vis sendte et hårdt skud i øverste højre hjørne af målet.
Ingen af de to hold formåede at score flere mål i de resterende minutter af anden halvleg. Dermed kunne begge hold se frem til forlænget spilletid.
I 99. minut blev Inter endnu engang tildelt et straffespark efter et VAR-tjek fra dommeren. Denne gang blev bolden sendt i venstre målhjørne af Ivan Perisic.
Perisic viste tre minutter senere prøver på sine scoringsevner i åbent spil. Det skete efter en aflevering fra Federico Dimarco, som på fremragende vis blev sendt i målet fra kanten af feltet.
Kroatens andet mål blev en stor mavepuster for Juventus, som gjorde et hæderligt forsøg på at komme tilbage i kampen.
Det lykkedes dog ingen af de to hold at score flere mål, og dermed kunne Inter fejre sin første Coppa Italia-triumf siden 2011.
Det er ottende gang, at Inter vinder pokaltitlen. Juventus har fortsat rekorden for flest pokaltitler med 14 finalesejre.
I Serie A har Inter også mulighed for at vinde en titel. Holdet har med to kampe igen tilbage i sæsonen to point op til AC Milan på førstepladsen.
/ritzau/
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
EKSKLUSIVT
Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i
HELT VILDT
På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
AGF på rov i Hobro IK
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
TOPNYHED
Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’
NYHEDER
Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR
NYHEDER
FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
BIZART
I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
OPTAKT
Randers FC – OB
TIPSBLADETS DOM
Et sjældent syn i FC Midtjylland
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven
TOPNYHED
“Har set ham fra OB få karantæne”
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar
INTERVIEW
Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’
TRANSFER
Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
HELT VILDT
Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
NYHEDER
Vender hjem til AaB
TOPNYHED
Lars Friis får ikke stort job
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
NYHEDER
Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
BIZART
Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’
INTERVIEW
Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’
TRANSFER
“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”
Guardiola frygter ikke stramt kampprogram
NYHEDER
– Det havde været en større katastrofe
Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind
INTERVIEW
Thomas Frank siger undskyld
Uhre kom på banen i stor skuffelse
DAGENS SPILFORSLAG
Miserabelt i Manchester
‘Tæt på ren elendighed’
Sønderjyske slår FCM i sent drama
Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk
INTERVIEW
Var på vej ud inden afgørende derby-mål
FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning
