Filippo Inzaghi hylder dansk angriber

Alexander Lind scorede lørdag sit første mål efter skiftet til italiensk fodbold, og efter sejren over Cesena har danskeren fået ros af sin cheftræner Filippo Inzaghi.



Alexander Lind skiftede i sommer fra Silkeborg til Pisa, og i Serie B-klubben har den danske angriber fået en cheftræner, der selv ved en ting eller to om at sende bolden i netmaskerne. 

Pisas cheftræner er nemlig den tidligere AC Milan- og Juventus-bomber Filippo Inzaghi, der selv scorede 156 mål i Serie A i løbet af karrieren. 

Lørdag havde Filippo Inzaghi fundet plads til Alexander Lind i startopstillingen, da Pisa mødte Cesena i Serie B, og her takkede den tidligere Superliga-profil for tilliden efter 23 minutter, da han bragte Pisa foran med 1-0. 

– I dag var en vigtig dag for os, og at se præstationerne fra Rus, Lind og Arena var en smuk ting denne dag, lød det ifølge Tuttomercatoweb fra Filippo Inzaghi efter sejren. 

Her glædede den tidligere italienske landsholdsstjerne sig særligt over, at Alexander Lind fik scoret sit første mål for Pisa. 

– Lind var virkelig god. Jeg har prøvet at opbygge hans selvtillid. Nogle gange, når tingene ikke lykkes for ham, bliver han trist, men jeg prøvede at give ham selvtillid, og derfor er jeg glad nu. Han fortjener det, lød det fra Filippo Inzaghi. 

I 3-1-sejren kom Pisas to andre danskere også på banen i anden halvleg. Malthe Højholt blev indskiftet efter en time, mens Oliver Abildgaard fik de sidste 10 minutter for Pisa, der ligger på førstepladsen i Serie B efter otte spillerunder. 





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansk træner vinder stor pris

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Premier League-klub går all-in

Bayern – PSG

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Millionregn over ‘PC’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen