Filippo Inzaghi hylder dansk angriber

Alexander Lind scorede lørdag sit første mål efter skiftet til italiensk fodbold, og efter sejren over Cesena har danskeren fået ros af sin cheftræner Filippo Inzaghi.



Alexander Lind skiftede i sommer fra Silkeborg til Pisa, og i Serie B-klubben har den danske angriber fået en cheftræner, der selv ved en ting eller to om at sende bolden i netmaskerne. 

Pisas cheftræner er nemlig den tidligere AC Milan- og Juventus-bomber Filippo Inzaghi, der selv scorede 156 mål i Serie A i løbet af karrieren. 

Lørdag havde Filippo Inzaghi fundet plads til Alexander Lind i startopstillingen, da Pisa mødte Cesena i Serie B, og her takkede den tidligere Superliga-profil for tilliden efter 23 minutter, da han bragte Pisa foran med 1-0. 

– I dag var en vigtig dag for os, og at se præstationerne fra Rus, Lind og Arena var en smuk ting denne dag, lød det ifølge Tuttomercatoweb fra Filippo Inzaghi efter sejren. 

Her glædede den tidligere italienske landsholdsstjerne sig særligt over, at Alexander Lind fik scoret sit første mål for Pisa. 

– Lind var virkelig god. Jeg har prøvet at opbygge hans selvtillid. Nogle gange, når tingene ikke lykkes for ham, bliver han trist, men jeg prøvede at give ham selvtillid, og derfor er jeg glad nu. Han fortjener det, lød det fra Filippo Inzaghi. 

I 3-1-sejren kom Pisas to andre danskere også på banen i anden halvleg. Malthe Højholt blev indskiftet efter en time, mens Oliver Abildgaard fik de sidste 10 minutter for Pisa, der ligger på førstepladsen i Serie B efter otte spillerunder. 





LIVE

TransferLIVE: PL-klub henter enormt forsvarstalent

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde



LIVE

Superliga-LIVE: Til lægestjek i Brøndby

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Her er FC Københavns vej i Europa

Transfer på vej: AGF vil score millioner

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Afsløring: Viborg forlænger med Sami Jalal

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

Tottenham-flop i stor transfer

AGF i Europa: De venter i næste runde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Franco Baresi er død

‘En trøstepræmie af en turnering’

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Er de også færdige i OB?

Svigtede FCM! Har han ikke lært noget fra sidst?

De vil have Jelert

Her er FCK’s næste modstander i Europa

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

OB-boss: Udfordringerne blev større end gevinsten

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool