Alexander Lind skiftede i sommer fra Silkeborg til Pisa, og i Serie B-klubben har den danske angriber fået en cheftræner, der selv ved en ting eller to om at sende bolden i netmaskerne.
Pisas cheftræner er nemlig den tidligere AC Milan- og Juventus-bomber Filippo Inzaghi, der selv scorede 156 mål i Serie A i løbet af karrieren.
Lørdag havde Filippo Inzaghi fundet plads til Alexander Lind i startopstillingen, da Pisa mødte Cesena i Serie B, og her takkede den tidligere Superliga-profil for tilliden efter 23 minutter, da han bragte Pisa foran med 1-0.
– I dag var en vigtig dag for os, og at se præstationerne fra Rus, Lind og Arena var en smuk ting denne dag, lød det ifølge Tuttomercatoweb fra Filippo Inzaghi efter sejren.
Her glædede den tidligere italienske landsholdsstjerne sig særligt over, at Alexander Lind fik scoret sit første mål for Pisa.
– Lind var virkelig god. Jeg har prøvet at opbygge hans selvtillid. Nogle gange, når tingene ikke lykkes for ham, bliver han trist, men jeg prøvede at give ham selvtillid, og derfor er jeg glad nu. Han fortjener det, lød det fra Filippo Inzaghi.
I 3-1-sejren kom Pisas to andre danskere også på banen i anden halvleg. Malthe Højholt blev indskiftet efter en time, mens Oliver Abildgaard fik de sidste 10 minutter for Pisa, der ligger på førstepladsen i Serie B efter otte spillerunder.
LIVE
TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb
OPTAKT
Bosnien-Hercegovina – Qatar
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
Skylder FC København penge – straffes hårdt
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
MEDIE
Chokskifte på vej?
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
OPTAKT
England – Ghana
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
MEDIE