Filippo Inzaghi hylder dansk angriber

Alexander Lind scorede lørdag sit første mål efter skiftet til italiensk fodbold, og efter sejren over Cesena har danskeren fået ros af sin cheftræner Filippo Inzaghi.



Alexander Lind skiftede i sommer fra Silkeborg til Pisa, og i Serie B-klubben har den danske angriber fået en cheftræner, der selv ved en ting eller to om at sende bolden i netmaskerne. 

Pisas cheftræner er nemlig den tidligere AC Milan- og Juventus-bomber Filippo Inzaghi, der selv scorede 156 mål i Serie A i løbet af karrieren. 

Lørdag havde Filippo Inzaghi fundet plads til Alexander Lind i startopstillingen, da Pisa mødte Cesena i Serie B, og her takkede den tidligere Superliga-profil for tilliden efter 23 minutter, da han bragte Pisa foran med 1-0. 

– I dag var en vigtig dag for os, og at se præstationerne fra Rus, Lind og Arena var en smuk ting denne dag, lød det ifølge Tuttomercatoweb fra Filippo Inzaghi efter sejren. 

Her glædede den tidligere italienske landsholdsstjerne sig særligt over, at Alexander Lind fik scoret sit første mål for Pisa. 

– Lind var virkelig god. Jeg har prøvet at opbygge hans selvtillid. Nogle gange, når tingene ikke lykkes for ham, bliver han trist, men jeg prøvede at give ham selvtillid, og derfor er jeg glad nu. Han fortjener det, lød det fra Filippo Inzaghi. 

I 3-1-sejren kom Pisas to andre danskere også på banen i anden halvleg. Malthe Højholt blev indskiftet efter en time, mens Oliver Abildgaard fik de sidste 10 minutter for Pisa, der ligger på førstepladsen i Serie B efter otte spillerunder. 





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Brøndby IF – AGF

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Silkeborg IF – FC København

Monstersalg: FC København-boss jubler



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Ruben Amorim favorit til dette job

Iran kommer med krav før VM

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Hjulmand og co. taber stort skridt

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

De er tilbage i Superligaen

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

City holder liv i mesterskabsdrømmen

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Osula til storklub for vildt millionbeløb?



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Atletico Madrid interesseret i dansker