Forfærdelig dag for Juventus: Tabte både på banen og i retten

Tirsdag var på alle mulige måder en skuffende dag for Juventus, der på grønsværen tabte 0-3 til Fiorentina.



Juventus løb ind i pointtab af både den ene og den anden slags tirsdag.

På selve fodboldbanen endte Torino-mandskabet hjemme med at løbe ind i et yderst skuffende 0-3-nederlag til Fiorentina.

Derudover havde klubben forinden mistet tre point, som den ellers var blevet tildelt som følge af en aflyst kamp mellem Napoli og Juventus i oktober.

I stedet skal den kamp nu spilles på et andet tidspunkt. Det står klart, efter at Napoli tirsdag fik medhold i sin ankesag.

Juventus blev i tirsdagens nederlag til Fiorentina hæmmet af, at wingbacken Juan Cuadrado efter mindre end 20 minutters spil fik direkte rødt kort.

Inden da havde Dusan Vlahovic gjort det til 1-0 til gæsterne, og dermed skulle Juventus i undertal jagte et comeback. Det lykkedes ikke, og i stedet endte det både med at blive 2-0 og 3-0 i anden halvleg.

Dermed tabte de forsvarende mestre terræn i topstriden i Serie A.

Juventus er nu nummer fire i den bedste italienske række med 24 point. Holdet er gået fra 27 point til 24 point på grund af Napolis ankesag.

Ankesagen udspringer af, at Napoli for godt to en halv måned siden valgte at udeblive fra en udebanekamp mod Juventus 4. oktober.

Forinden havde det syditalienske mandskab af lokale myndigheder fået besked på ikke at forlade regionen for at undgå spredning af coronavirus.

To Napoli-spillere, Elif Elmas og Piotr Zielinski, var forud for opgøret blevet testet positive for coronavirus.

Det Italienske Fodboldforbund var dog ikke enig i, at beslutningen om ikke at dukke op til kampen var “et frivilligt valg”. Det lød desuden, at holdet ikke gjorde nok for at respektere coronaprotokollerne.

Derfor blev Napoli taberdømt og desuden tildelt et minuspoint i straf.

Men tirsdag blev den afgørelse altså omstødt af den øverste sportsdomstol i Italien. Det oplyser Den Italienske Olympiske Komité på sin hjemmeside, skriver nyhedsbureauet Reuters.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Store klub på plads til Superliga-brag

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Andreas Christensen afviser tilbud

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FC Midtjylland – AGF

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Den største genistreg i Superligaen?

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Fifa kritiserer transportpriser under