Forfærdelig dag for Juventus: Tabte både på banen og i retten

Tirsdag var på alle mulige måder en skuffende dag for Juventus, der på grønsværen tabte 0-3 til Fiorentina.



Juventus løb ind i pointtab af både den ene og den anden slags tirsdag.

På selve fodboldbanen endte Torino-mandskabet hjemme med at løbe ind i et yderst skuffende 0-3-nederlag til Fiorentina.

Derudover havde klubben forinden mistet tre point, som den ellers var blevet tildelt som følge af en aflyst kamp mellem Napoli og Juventus i oktober.

I stedet skal den kamp nu spilles på et andet tidspunkt. Det står klart, efter at Napoli tirsdag fik medhold i sin ankesag.

Juventus blev i tirsdagens nederlag til Fiorentina hæmmet af, at wingbacken Juan Cuadrado efter mindre end 20 minutters spil fik direkte rødt kort.

Inden da havde Dusan Vlahovic gjort det til 1-0 til gæsterne, og dermed skulle Juventus i undertal jagte et comeback. Det lykkedes ikke, og i stedet endte det både med at blive 2-0 og 3-0 i anden halvleg.

Dermed tabte de forsvarende mestre terræn i topstriden i Serie A.

Juventus er nu nummer fire i den bedste italienske række med 24 point. Holdet er gået fra 27 point til 24 point på grund af Napolis ankesag.

Ankesagen udspringer af, at Napoli for godt to en halv måned siden valgte at udeblive fra en udebanekamp mod Juventus 4. oktober.

Forinden havde det syditalienske mandskab af lokale myndigheder fået besked på ikke at forlade regionen for at undgå spredning af coronavirus.

To Napoli-spillere, Elif Elmas og Piotr Zielinski, var forud for opgøret blevet testet positive for coronavirus.

Det Italienske Fodboldforbund var dog ikke enig i, at beslutningen om ikke at dukke op til kampen var “et frivilligt valg”. Det lød desuden, at holdet ikke gjorde nok for at respektere coronaprotokollerne.

Derfor blev Napoli taberdømt og desuden tildelt et minuspoint i straf.

Men tirsdag blev den afgørelse altså omstødt af den øverste sportsdomstol i Italien. Det oplyser Den Italienske Olympiske Komité på sin hjemmeside, skriver nyhedsbureauet Reuters.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Kanariefugle æder Samuraier

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Usikker på Chido Obi-transfer

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spændende melding

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Holland – Marokko

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Markant ændring i Silkeborg

Tyskland – Paraguay

Brasilien – Japan

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

På vej til storklub?

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Meldes tæt på storklub

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!