Det kan være vanskeligt at vænne sig til at spille for en ny klub i et helt andet land, og det kan Jesper Lindstrøm nok godt skrive under på.
Danskeren har haft en vanskelig debutsæson i Napoli efter skiftet fra Eintracht Frankfurt i sommer, og han leder stadig efter sit første mål og sin første assist for de forsvarende italienske mestre, som bestemt heller ikke har været lige så stærke i denne sæson som i mesterskabssæsonen i fjor.
Selv Zidane, et fænomen, var ikke til at se i sit første år i Juventus.
Netop Napolis kvaler på banen hjælper heller ikke ligefrem på at forløse en offensivspiller, der har gang i sin debutsæson for klubben. Det mener Sergio Pellissier, der i øjeblikket er præsident for FC Clivense, og som i sin karriere nåede at spille mere end 450 Serie A-kampe for Chievo Verona. I radioprogrammet 1 Station Radio giver han sit bud på Lindstrøms start og sammenligner det en smule med Zinedine Zidane, dengang han kom til Juventus.
– Tror jeg, at Lindstrøm er den rigtige spiller til at erstatte Lozano (Hirving Lozano som blev solgt i sommer, red.)? Selv jeg i min rolle som præsident har begået fejl ved kun at kigge på statistik. Det er ikke sikkert, at en spiller kan gøre det lige så godt som i sin tidligere klub. Selv Zidane, et fænomen, var ikke til at se i sit første år i Juventus, siger han og fortsætter:
– En spiller skal tilpasse sig, men der skal også tages hensyn til andre faktorer, såsom trænerskiftet. I øjeblikket er det ikke nemt for danskeren at klare en så kompliceret situation. Sidste år havde Napoli det bedste udtryk, hvilket også påvirkede de enkelte spilleres præstationer positivt. Lige nu har kollektivets problemer indflydelse på de enkelte, mener han og det ikke på nogen god måde.
Det har været turbulent for Lindstrøm at være Napoli-spiller. Han har allerede oplevet to trænerskifte i denne sæson, og klubben sidder på niendepladsen i Serie A inden onsdagens møde med Sassuolo.
Hvorvidt Zinedine Zidane var helt usynlig i sin første Juventus-sæson i 1996-1997 kan man dog tillade sig at stille spørgsmålstegn ved. Franskmanden scorede syv gange og lavede 11 assists i 44 kampe på tværs af alle turneringer ifølge Transfermarkt. Sæsonen efter var han involveret i 26 scoringer på tværs af alle turneringer, så der er ingen tvivl om, at det var bedre for franskmanden.
LIVE
LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
FC København skriver kontrakt med juvel
Giver to spillere livstidskarantæne
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
Vil have ham væk fra FC København
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
Højlund står til at slå personlige rekorder
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Var direkte fra træningsbanen
Froholdt på tavlen i storkamp
I svime: Som en ny spiller
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
Alpha retter hård kritik
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
NYHEDER