Forsvarer Lindstrøm: Selv Zidane var usynlig

Jesper Lindstrøm får nu opbakning for sine præstationer i Napoli, og i snakken om hans første sæson for Napoli inddrages nu Zinedine Zidane.



Det kan være vanskeligt at vænne sig til at spille for en ny klub i et helt andet land, og det kan Jesper Lindstrøm nok godt skrive under på. 

Danskeren har haft en vanskelig debutsæson i Napoli efter skiftet fra Eintracht Frankfurt i sommer, og han leder stadig efter sit første mål og sin første assist for de forsvarende italienske mestre, som bestemt heller ikke har været lige så stærke i denne sæson som i mesterskabssæsonen i fjor. 

Selv Zidane, et fænomen, var ikke til at se i sit første år i Juventus.

Netop Napolis kvaler på banen hjælper heller ikke ligefrem på at forløse en offensivspiller, der har gang i sin debutsæson for klubben. Det mener Sergio Pellissier, der i øjeblikket er præsident for FC Clivense, og som i sin karriere nåede at spille mere end 450 Serie A-kampe for Chievo Verona. I radioprogrammet 1 Station Radio giver han sit bud på Lindstrøms start og sammenligner det en smule med Zinedine Zidane, dengang han kom til Juventus. 

– Tror jeg, at Lindstrøm er den rigtige spiller til at erstatte Lozano (Hirving Lozano som blev solgt i sommer, red.)? Selv jeg i min rolle som præsident har begået fejl ved kun at kigge på statistik. Det er ikke sikkert, at en spiller kan gøre det lige så godt som i sin tidligere klub. Selv Zidane, et fænomen, var ikke til at se i sit første år i Juventus, siger han og fortsætter:

– En spiller skal tilpasse sig, men der skal også tages hensyn til andre faktorer, såsom trænerskiftet. I øjeblikket er det ikke nemt for danskeren at klare en så kompliceret situation. Sidste år havde Napoli det bedste udtryk, hvilket også påvirkede de enkelte spilleres præstationer positivt. Lige nu har kollektivets problemer indflydelse på de enkelte, mener han og det ikke på nogen god måde. 

Det har været turbulent for Lindstrøm at være Napoli-spiller. Han har allerede oplevet to trænerskifte i denne sæson, og klubben sidder på niendepladsen i Serie A inden onsdagens møde med Sassuolo. 

Hvorvidt Zinedine Zidane var helt usynlig i sin første Juventus-sæson i 1996-1997 kan man dog tillade sig at stille spørgsmålstegn ved. Franskmanden scorede syv gange og lavede 11 assists i 44 kampe på tværs af alle turneringer ifølge Transfermarkt. Sæsonen efter var han involveret i 26 scoringer på tværs af alle turneringer, så der er ingen tvivl om, at det var bedre for franskmanden.





Cooper jubler over ‘forrygende’ Brøndby-stortalent


Drømmetransfer? Hold da op – vil være god for FCK

Gravesen raser over FCK: ‘Han er en katastrofe!’

‘Han er til grin – sjældent set noget så dårligt’

Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet

Hylder Brøndby-profil: ‘Han var det åbenlyse valg’

Fælder hård dom over Højlund efter ny nedtur

Rundens Hold i Superligaen – Runde 15.

Kæmpetransfer – nu skifter dansker nationalitet

Anders Dreyer sparker San Diego i kvartfinale

– Billedet kan blive forringet

Krisen kradser for Bo Henriksen

Opsigtsvækkende: Fik at vide, at jeg kunne smutte

Det er useriøst, FCK!

Overlegent! Steve Cooper må elske ham

FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul

Frank mødt af massive buh-råb

Froholdt i stor hovedrolle

‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’

‘Vi skal død og pine vinde den fodboldkamp’

Tullberg afviser blankt: Stjerne bliver

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan

Tv-eksperter enige: Ansæt denne toptræner, Vejle!

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Brøndby gør topkampen helt åben

Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

De ville købe Rasmus Højlund i Sturm Graz

Har stor klausul på FC Midtjylland-profil

Steve Cooper: ‘Det var kun et spørgsmål om tid’

Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!

Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol

Sådan kollapsede det mellem FCK og Pione Sisto

Officielt: Wolfsburg fyrer cheftræneren

Wolfsburg-træning aflyst: Fansene er rasende

– Det gør bare så ondt

Knockoutede FCK: ‘Klubben er i mit hjerte’

Vanvittigt: Hjulmands tropper ydmyger modstander

Voldsomme rygter i udlandet

FCK-boss med fuld opbakning til Jacob Neestrup

– Det er jeg mest bekymret for

Verdens ældste drukner i helseby

AGF lider sjældent nederlag

Stor triumf i Nørreskoven: ‘Det er lidt uvirkeligt

Manchester City rundbarberer Liverpool

Real Madrid spiller uafgjort

Forrygende Franculino på pletten igen

– Intet mindre end en kæmpe genistreg

Sen udligning sikrer AaB point i Hvidovre

Viborg FF isolerer FC Fredericia under stregen