Forsvarer Lindstrøm: Selv Zidane var usynlig

Jesper Lindstrøm får nu opbakning for sine præstationer i Napoli, og i snakken om hans første sæson for Napoli inddrages nu Zinedine Zidane.



Det kan være vanskeligt at vænne sig til at spille for en ny klub i et helt andet land, og det kan Jesper Lindstrøm nok godt skrive under på. 

Danskeren har haft en vanskelig debutsæson i Napoli efter skiftet fra Eintracht Frankfurt i sommer, og han leder stadig efter sit første mål og sin første assist for de forsvarende italienske mestre, som bestemt heller ikke har været lige så stærke i denne sæson som i mesterskabssæsonen i fjor. 

Selv Zidane, et fænomen, var ikke til at se i sit første år i Juventus.

Netop Napolis kvaler på banen hjælper heller ikke ligefrem på at forløse en offensivspiller, der har gang i sin debutsæson for klubben. Det mener Sergio Pellissier, der i øjeblikket er præsident for FC Clivense, og som i sin karriere nåede at spille mere end 450 Serie A-kampe for Chievo Verona. I radioprogrammet 1 Station Radio giver han sit bud på Lindstrøms start og sammenligner det en smule med Zinedine Zidane, dengang han kom til Juventus. 

– Tror jeg, at Lindstrøm er den rigtige spiller til at erstatte Lozano (Hirving Lozano som blev solgt i sommer, red.)? Selv jeg i min rolle som præsident har begået fejl ved kun at kigge på statistik. Det er ikke sikkert, at en spiller kan gøre det lige så godt som i sin tidligere klub. Selv Zidane, et fænomen, var ikke til at se i sit første år i Juventus, siger han og fortsætter:

– En spiller skal tilpasse sig, men der skal også tages hensyn til andre faktorer, såsom trænerskiftet. I øjeblikket er det ikke nemt for danskeren at klare en så kompliceret situation. Sidste år havde Napoli det bedste udtryk, hvilket også påvirkede de enkelte spilleres præstationer positivt. Lige nu har kollektivets problemer indflydelse på de enkelte, mener han og det ikke på nogen god måde. 

Det har været turbulent for Lindstrøm at være Napoli-spiller. Han har allerede oplevet to trænerskifte i denne sæson, og klubben sidder på niendepladsen i Serie A inden onsdagens møde med Sassuolo. 

Hvorvidt Zinedine Zidane var helt usynlig i sin første Juventus-sæson i 1996-1997 kan man dog tillade sig at stille spørgsmålstegn ved. Franskmanden scorede syv gange og lavede 11 assists i 44 kampe på tværs af alle turneringer ifølge Transfermarkt. Sæsonen efter var han involveret i 26 scoringer på tværs af alle turneringer, så der er ingen tvivl om, at det var bedre for franskmanden.





Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer




LIVE

LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

I chok: Har aldrig set lignende

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Vil have ham væk fra FC København

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Oskarsson går viralt med kæmpe hit



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Højlund står til at slå personlige rekorder

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Bombe – Superliga-klub nævnes

De danske kvinder tager førstepladsen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

Rasmus Højlund i massiv modvind

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Narteys krav til ny kontrakt

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Mourinho tog røven på Zeca

Her er forklaringen på hans FC København-fravær



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

FCM ansætter ny topboss

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

– Der får David at vide, at han er fyret

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Nu svarer David Nielsen

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

‘Tottenham er i overhængende fare’

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Hvor var Maurits Kjærgaard?

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Mexico kommer med markant melding om VM

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

Osula slår alle andre

Farzam: Presset er kolossalt på FC København