Forsvarer Lindstrøm: Selv Zidane var usynlig

Jesper Lindstrøm får nu opbakning for sine præstationer i Napoli, og i snakken om hans første sæson for Napoli inddrages nu Zinedine Zidane.



Det kan være vanskeligt at vænne sig til at spille for en ny klub i et helt andet land, og det kan Jesper Lindstrøm nok godt skrive under på. 

Danskeren har haft en vanskelig debutsæson i Napoli efter skiftet fra Eintracht Frankfurt i sommer, og han leder stadig efter sit første mål og sin første assist for de forsvarende italienske mestre, som bestemt heller ikke har været lige så stærke i denne sæson som i mesterskabssæsonen i fjor. 

Selv Zidane, et fænomen, var ikke til at se i sit første år i Juventus.

Netop Napolis kvaler på banen hjælper heller ikke ligefrem på at forløse en offensivspiller, der har gang i sin debutsæson for klubben. Det mener Sergio Pellissier, der i øjeblikket er præsident for FC Clivense, og som i sin karriere nåede at spille mere end 450 Serie A-kampe for Chievo Verona. I radioprogrammet 1 Station Radio giver han sit bud på Lindstrøms start og sammenligner det en smule med Zinedine Zidane, dengang han kom til Juventus. 

– Tror jeg, at Lindstrøm er den rigtige spiller til at erstatte Lozano (Hirving Lozano som blev solgt i sommer, red.)? Selv jeg i min rolle som præsident har begået fejl ved kun at kigge på statistik. Det er ikke sikkert, at en spiller kan gøre det lige så godt som i sin tidligere klub. Selv Zidane, et fænomen, var ikke til at se i sit første år i Juventus, siger han og fortsætter:

– En spiller skal tilpasse sig, men der skal også tages hensyn til andre faktorer, såsom trænerskiftet. I øjeblikket er det ikke nemt for danskeren at klare en så kompliceret situation. Sidste år havde Napoli det bedste udtryk, hvilket også påvirkede de enkelte spilleres præstationer positivt. Lige nu har kollektivets problemer indflydelse på de enkelte, mener han og det ikke på nogen god måde. 

Det har været turbulent for Lindstrøm at være Napoli-spiller. Han har allerede oplevet to trænerskifte i denne sæson, og klubben sidder på niendepladsen i Serie A inden onsdagens møde med Sassuolo. 

Hvorvidt Zinedine Zidane var helt usynlig i sin første Juventus-sæson i 1996-1997 kan man dog tillade sig at stille spørgsmålstegn ved. Franskmanden scorede syv gange og lavede 11 assists i 44 kampe på tværs af alle turneringer ifølge Transfermarkt. Sæsonen efter var han involveret i 26 scoringer på tværs af alle turneringer, så der er ingen tvivl om, at det var bedre for franskmanden.





Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’


Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Medie med dyster Dorgu-melding

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

‘Sur over Brøndby-transfer’

Legende med chokmelding

Stort medie fremhæver FCM-flop

– De lignede lort!

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Stor skuffelse

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’